Kotlety z selera

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Selery zazwyczaj używamy jako jarzynę do zupy, rzadziej jako surówkę. A przecież może spełniać też inne role, nawet w wersji "kotletowej". Przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja. Proporcje dla 4 osób.
Panierowane
2 duże bulwy selera
sok cytrynowy
mąka do obtoczenia
jajko
tarta bułka do panierowania
sól
masło lub margaryna (ja smażyłam na oleju z masłem)

Selery myjemy, obieramy i kroimy w plastry grubości 1 cm, które dusimy krótko w małej ilości wody. Obgotowane i osączone z wody plastry skrapiamy sokiem cytrynowym, następnie maczamy w mące, rozbitym i osolonym jajku i wreszcie w bułce tartej. Smażymy na tłuszczu na intensywnie rumiany kolor.

W cieście naleśnikowym
2 duże bulwy selera
12 - 13 dkg mąki
1 jajko
1 łyżka oliwy
sól
około 1/2 szklanki jasnego piwa
masło lub margaryna do smażenia ( ja jak poprzednio używałam oleju z masłem)

Selery przygotowujemy jak w poprzedniej wersji, tylko gotujemy je prawie do miękkości. UWAGA - nie rozgotować!
Z podanych składników przyrządzamy ciasto naleśnikowe o dość gęstej konsystencji, by nie spływało z plastrów selera. Być może, w zależności od wielkości jajka, będzie trzeba dodać mąki lub piwa. W tak przygotowanym cieście zanurzamy plastry selerów i smażymy na rumiano. W tej wersji można też je smażyć tylko na oliwie z oliwek. Bardzo smaczne.
Która z podanych wersji lepsza? Nie umiem się zdecydować. Spróbujcie sami.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
seler_2.jpg

Nie chcę powielać tematu, więc dopiszę do już istniejącego - seler panierowany w orzeszkach ziemnych. Przepis znalazlam w czasopismie "Świat & Ludzie", a ponieważ miałam na obiedzie osobę nie jedzącą mięsa, więc wybrałam ten nowy przepis. Proporcje obliczone są dla 8 osób, co mnie wydaje się przesadą.
Składniki
2 średnie kształtne selery
10 dkg orzeszków ziemnych (bez skorupek)
2 jajka
mąka do panierowania
olej do smażenia (ew. z dodatkiem masła)
cytryna
sól, pieprz

Umyte i obrane selery kroimy w plasterki grubości 1 cm. Wkładamy je do wrzącej, osolonej wody i gotujemy na półtwardo około 5 minut. Wyjmujemy łyżką cedzakową i dobrze osączamy.
Orzeszki ziemne dość drobno siekamy lub wysypujemy je na ściereczkę, zawijamy i wałkujemy wałkiem do ciasta. Będą w sam raz pokruszone. Jajka roztrzepujemy widelcem. Podgotowane plastry selera panierujemy najpierw dość obficie w mące, póżniej w jajku i na końcu w orzeszkach. Ja dla pewnej odmiany, dwa kotlety opanierowałam w sezamie. i przyznam, że te w orzeszkach były zdecydowanie lepsze.
Krążki selera kładziemy na rozgrzany olej, można dodać masła, i smażymy z obu stron na złocisty kolor. Po usmażeniu osaczamy na papierowym ręczniku. Ja podałam z surówką z sałaty, papryki, pomidorów i ogorków. Można też podać do nich sos zrobiony z zasmażki z masła i mąki, rozprowadzonej mlekiem z dodatkiem żółtego sera. Mnie ten sos wydał się trochę mdły, więc zrezygnowałam. Selery podałam z kawałkami cytryny i surówką.
 

Załączniki

  • seler_2.jpg
    seler_2.jpg
    47.5 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: