Kandyzowanie owoców (ponalewkowych)

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Kotkubina mi właśnie doniosła, ze zlała pigwówkę, a nowa porcja pigwiaczków jedzie do mnie. Będę je znowu kandyzować!
Wezmę duuuuży garnek, wsypię cukier ( na początek kilogram, a potem się zobaczy) i doleję ciut wody, tyle żeby się rozpuściło a nie przypaliło.
Wsypuję porcję owoców ( wypestkowanych, takie dostaję), mieszam, zagotowuję i gaszę gaz. Zostawiam pod przykryciem na kuchence.
Procedurę powtarzam przez parę dni, czasami przez cały tydzień. Mieszam przez potrząsanie.
Jeśli owoce nie są jeszcze szkliste całe, a widzę, że w garnku nie ma już syropu - w oddzielnym naczyniu zagotowuję nową porcję cukru i dolewam do gara z pigwiaczkami.
Kiedy stwierdzam, że owoce są szkliste, a zimne ledwo dają się wyciągnąć ze zgęstniałego jak smoła syropu, rozgrzewam garnek wraz z zawartością po raz ostatni, dodaje nieco rumowego lub arakowego aromatu do ciast , mieszam i GORĄCE wylewam na durszlak. Potem owoce składam w słoiki, a syrop rozrzedzam i zlewam do butelek, zużywam do herbaty.
Tak przygotowane owoce doskonale nadają się do ciast, mają świetną konsystencję, aromat i kolor.

qd

Do napisania tego wątku natchnęła mnie Margot
icon_smile.gif


 

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
zupelnie przypadkiem udalo mi się zrobic takie kandyzowane pigwowce, do ciast ich nie dodawałam, ale do podjadania nadają się swietnie
icon_wink.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
ja mam tylko trochę , tyle co na mazurek , zagotowałam przed chwila , zakryłam stygnie


qd, okazało się ,że galaretka pigwowo -jabłkowa gdzieś wyparowała
icon_rolleyes.gif
mogę na szybko zrobić jabłkowej ?Będzie pasować ?Bom się uparła na ten mazurek
icon_mrgreen.gif


mam taką jakby galaretkę z róży, to znaczy przetarte owoce z róży z cukrem , może to?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Margot @ 26 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=959531ja mam tylko trochę , tyle co na mazurek , zagotowałam przed chwila , zakryłam stygnie


qd, okazało się ,że galaretka pigwowo -jabłkowa gdzieś wyparowała
icon_rolleyes.gif
mogę na szybko zrobić jabłkowej ?Będzie pasować ?Bom się uparła na ten mazurek
icon_mrgreen.gif


mam taką jakby galaretkę z róży, to znaczy przetarte owoce z róży z cukrem , może to?
Czemu nie? Ona jest kwaskowata, prawda? dasz pigwiaczki, może mniej soku z cytryny ( ja dalam zeby troche tę powalającą slodycz zniewlować) i też będzie cymes:)
qd
 

Mihrunnisa

Member
Mar 30, 2009
219
0
0
Żeby pigwa zachowała aromat alkoholowy polecam pozostawić ją przez dłuższy czas w pigwówce a potem postępować jak wyżej u mnie w domu robimy dwa rodzaje pigwówki klasyczną i wręcz karmelową
icon_biggrin.gif
. A właśnie dziewczyny bo u mnie sezon pigwowy już otwarty czy po za ciastem pigwowym, nalewką sokiem, i galaretką macie jakieś przepisy bo nie umiem znaleźć :/??
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,308
1,603
113
Właśnie przecedziłam pigwówkę. Owoce mam drobno posiekane. Czy one też się nadają do takiej obróbki?
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,308
1,603
113
Miazga to to nie jest. Równo też nie jest, bo maszyną siekałam. Uspokoiłaś mnie, dzięki! Dokupię cukru i biorę się do roboty
icon_biggrin.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Bożena74 @ 12 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1060707Czy truskawki też nadają się do kandyzowania? Boję się,że mogą się rozlecieć
icon_neutral.gif
Dobrze sie boisz.. niestety, truskawki - nie, takoz inne jagodowe. Moze, gdyby je od surowego wysmazac pwolutku - kto wie, ale ponalewkowe na pewno nie ( sliwki zreszta tez nie, ale mozna cos w rodzaju powidel z nich wymodzic, znaczy ponalewkowe przez grube sito przetrzec, pestki wyrzucic, a pulpe wygotowac; przypalenie gara murowane:)

Mozna tez metoda Agaty Wojdy wyscielic foremke blaszana folia alu, wlozyc pulpe i wstawic do piekranika na 120-130 stopni na dluuuuuugo. Co sie ma przygrzac to sie przygrzeje do folii, powidla sie zbierze a folie wyrzuci. I gotowe.
 

Bożena74

Member
Sty 9, 2009
5
0
0
Dziękuję za odpowiedź
lecker.gif
Zostało mi tych ponalewkowych owoców dość dużo i nie wiedziałam co z nimi robić.Straszliwie alkoholowe,aż gorzkie,więc pewnie trzeba będzie dodać cukru...?