golonka faszerowana peklowana*

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Jak znalazł na świąteczny stół dla wielbicieli golonki:

golonka 1-1,30 kg
wieprzowina gulaszowa ok.20-25 dag
wołowina ok.10-15 dag

zalewa:
ok.1,5 litra wody
5 dag cukru
2 ziarna ziela angielskiego
1-2 liście laurowe
kilka ziaren pieprzu
1-2 goździki
7 dag soli peklowej

dodatkowo:
1 dag soli peklowej

1-2 ząbki czosnku
majeranek
pieprz mielony

Wodę zagotować z przyprawami, przestudzić.
z golonki wyjąć kość, od środka-nie przecinając skóry i mięsa, zalać marynatą.
golonka_005.jpg

wołowinę zemleć na drobnym sitku a mięso wieprzowe pokroić w drobne kawałki albo zemleć na grubym sitku, wymieszać oba rodzaje mięsa razem z solą peklową, ułożyć ściśle w jakimś naczyniu ( najlepiej kamiennym), przycisnąć szczelnie pokrywką.

Golonkę w marynacie i mięso odstawić na 3-4 dni w chłodne miejsce. Dobrze jest co jakiś czas obrócić golonkę aby się równo zapeklowała.

Po tym czasie golonkę osączyć, lekko wypłukać i osuszyć.

Mięso wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem, mielonym pieprzem.

Miejsce po kości w golonce napełnić przygotowanym farszem-upchać dość mocno, tak żeby farsz zaczął wychodzić drugą stroną.

golonka_006.jpg

Całość można obwiązać ściśle gazą, żeby się dobrze trzymało albo obwiązać sznurkiem.
Ja niestety uparłam się żeby golonkę wcisnąć w rękaw wędliniarski i trochę farszu przy wkładaniu mi uciekło ze środka, więc proponuję jednak gazę, zwłaszcza przy większej golonce ( a moja miała ok 1,5 kg, mniejszej nie mogłam dostać
icon_rolleyes.gif
)
golonka_010_1.jpg

Tak przygotowane mięso włożyć do woreczka do pieczenia i gotować w jakimś większym garnku z wodą na małym ogniu ok 3 godz.
golonka_012.jpg

Mniejszą golonkę tak przyrządzoną można spróbować wepchnąć do szynkowara, ale ja kiedyś się przy tym strasznie namęczyłam i w końcu wybrałam po prostu gotowanie w worku i garnku z wodą.

Po ugotowaniu golonkę dobrze jest czymś obciążyć, wystudzić a potem zostawić w spokoju w lodówce na kilka dobrych godzin ( najlepiej na noc), żeby się dobrze galaretka zsiadła i wszystko ładnie zespoliło.

Tak przygotowana wędlina jest jedną z moich ulubionych
lecker.gif


w miejscach gdzie więcej tłuszczyku ( ale też pyszne):
golonka_015_2.jpg

z drugiego końca, tego węższego:
golonka_030.jpg

w towarzystwie pysznej galaretki:
golonka_033.jpg
 

Załączniki

  • golonka_005.jpg
    golonka_005.jpg
    20.9 KB · Wyświetleń: 6
  • golonka_006.jpg
    golonka_006.jpg
    23 KB · Wyświetleń: 6
  • golonka_010_1.jpg
    golonka_010_1.jpg
    18.7 KB · Wyświetleń: 6
  • golonka_012.jpg
    golonka_012.jpg
    20.8 KB · Wyświetleń: 6
  • golonka_015_2.jpg
    golonka_015_2.jpg
    28.6 KB · Wyświetleń: 6
  • golonka_030.jpg
    golonka_030.jpg
    38.5 KB · Wyświetleń: 6
  • golonka_033.jpg
    golonka_033.jpg
    40.2 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Z nieba mi spada ten przepis! Własnie się zastanawialam, jakie mięso upiec "do chleba". Będzie gotowane zamiast pieczonego.Jeśli uda mi się kupić sół peklową. Już kiedyś próbowałam, ale nie znalazłam. Beato, gdzie ją kupujesz? Twoja golonka wyglada rewelacyjnie i pewnie tak smakuje.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Jaxja, sól peklową widziałam u siebie w zwykłym nawet niedużym sklepie spożywczym, jeśli chcesz mogę kupić i Ci wysłąć ale czy zdąży dotrzeć na czas to już zalezy od poczty polskiej
icon_mrgreen.gif

BeatoSz, myślę, że mój mąż będzie Ci niezmiernie wdzięczny za ten przepis. Jak już zrobię tę golonkę, co nie nastąpi tak szybko
icon_mrgreen.gif
jestem bowiem na diecie i nie zamierzam sama sobie robic na złość
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
jaxja @ 26 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=959634Z nieba mi spada ten przepis! Własnie się zastanawialam, jakie mięso upiec "do chleba". Będzie gotowane zamiast pieczonego.Jeśli uda mi się kupić sół peklową. Już kiedyś próbowałam, ale nie znalazłam. Beato, gdzie ją kupujesz? Twoja golonka wyglada rewelacyjnie i pewnie tak smakuje.
kupiłam kiedyś w zwykłym spożywczym, w dużej 1 kg paczce i mam ją już dość długo ( niezbyt często pekluję) ale są też w mniejszych opakowaniach ( brat ostatnio gdzieś kupił).
Ja teraz się nie rozglądałam za nią w sklepach, bo mam więc nie miałam takiej potrzeby. Zwróć po prostu uwagę gdzieś na półkach sklepowych, tam gdzie przyprawy, saletra itp albo zapytaj w sklepie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Samanta, Beata, Dziunia, dziękuję za podpowiedzi
icon_smile.gif
, będę szukała tej soli do skutku.
Samanto, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć, ale bardzo dziękuję za dobre chęci
bussi.gif
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Sól mozna kupic w sklepie mięsnym/np u mnie jest m.in. w morlinowskim/ ale i jest w małych opakowaniach między przyprawami np prymat itp.Należy pamiętać tylko że sypiemy ją dokładnie odmierzając bo wnadmiarze szkodliwa jest
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
z tegorocznego wielkanocnego półmiska znikała jako pierwsza:swieta_wielkanocne_025.jpg

 

Załączniki

  • swieta_wielkanocne_025.jpg
    swieta_wielkanocne_025.jpg
    43.9 KB · Wyświetleń: 4

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Beato, teraz to również moja ulubiona wędlina
icon_smile.gif
Jestem Ci bardzo wdzięczna za wstawienie tego przepisu.
Robiłam dokładnie tak, jak w przepisie - wyszła bardzo smaczna. Miałam jednak naprawdę chudą golonkę. Tak jak pisałaś, jej tłuste części wcale nie smakują jak tłuste.
IMG_7944.jpg
 

Załączniki

  • IMG_7944.jpg
    IMG_7944.jpg
    56 KB · Wyświetleń: 3

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Zrobiłam golonkę faszerowaną, ale tym razem, zamiast mięsem mielonym, nadziałam ją płatem z kurczaka. Niestety, nie był to najlepszy pomysł. Zdecydowanie smaczniejsza jest robiona zgodnie z przepisem.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
szkoda, ze nie zapytałaś wczoraj, akurat wyjmowałam kość ze swojej, mogłabym zrobić zdjęcia... ale wyjmuje sie podobnie jak z podudzi, tam jest fotorelacja, wiec sprawdź, może to Ci pomoże