Babka drożdżowa na śmietance

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
b._m4.JPG

Składniki:

• 350 g mąki (150g krupczatki i 200 g typ 550) + 4 –5 łyżek do zaczynu
• 200 ml śmietanki kremówki
• 5 żółtek
• 60 – 70 g masła
• 45 g drożdży
• ¼ łyżeczki soli
• 5 + 1 (do zaczynu) łyżek cukru
• 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (miałam taki z ziarenkami wanilii)


Wykonanie:

Śmietankę podgrzać i wkruszyć do niej drożdże i wsypać 1 łyżkę cukru. Rozpuścić drożdże i wtedy dodać mąkę. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Do miski przesiać mąkę z solą. Żółtka ubić z cukrem i ekstraktem na puszystą i gęstą masę. Wlać do mąki i dodać wyrośnięty zaczyn. Wyrobić dobrze ciasto.
Masło rozpuścić i ochłodzić. Dodawać partiami do ciasta, wciąż wyrabiając. Dobrze wyrobione ciasto przykryć w misce folią spożywczą i odstawić do wyrastania. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Formę babkową (dużą) posmarować masłem i obsypać mąką (krupczatką). Włożyć do formy ciasto, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania. Wyrośniętą posmarować mlekiem skondensowanym.
W tym czasie nagrzać piekarnik do 170 stopni. Wstawić babkę do piekarnika i piec ok. 40 minut

b.__m1.JPG
 

Załączniki

  • b.__m1.JPG
    b.__m1.JPG
    127 KB · Wyświetleń: 99
  • b._m4.JPG
    b._m4.JPG
    126.3 KB · Wyświetleń: 105

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
mniam.gif
wygląda przepysznie
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
w rzeczywistości jest bardzie żółta w środku - to o wyglądzie. Smak, jak dla mnie, jest po prostu idealny. Delikatna, puszysta i nie sucha, jak inne drożdżowe. Z uwagi na sporą ilość tłuszczu dałam więcej drożdży niż zwykle, gdyż obawiałam się, że może słabo wyrosnąć. I wyrosła mi piękna, wystająca ponad formę babkową ( a forma z tych większych raczej). Na jutro został mi malutki zubelek tylko. Ino tylko teściowa mnie podnerwiła, bo nazwała babkę, bułką. Natychmiast ją uświadomiłam jaka jest różnica pomiędzy bułką a tą babką
icon_mrgreen.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Krystyno, zrobilam Twoja babke i wlasnie skonczylam jesc trzeci kawalek.
Mam taka opinie: to nie jest babka, to jest niebo!!!!
Idealne proporcje maki i dodatkow, ciasto nie lepilo sie wcale tylko rewelacyjnie zarabialo. Nie musialam wiec dlugo nad nim pracowac.
Babka w piekarniku bardzo urosla, potem jednak troche opadla. Ale nic jej sie nie stalo! Jest piankowa, pulchna i przepyszna! Dalam troszeczke wiecej cukru - 100 Gramm a dalej trzymalam sie przepisu. Po wyjeciu z pieca posmarowalam maslem i posypalam cukrem pudrem. A po wystudzeniu - nie calkowitym, bo kto by wytrzymal - przelozylam ja na talerz i nastawilam ekspress do kawy.
To jest drozdzowa babka moich marzen, i od dzis tylko taka drozdzowa bede piekla!
Krystyno:
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
cvety.gif
bussi.gif
Jestem Ci bardzo wdzieczna za ten wspanialy przepis!

BABKA1.jpg

Kromka.JPG


 

Załączniki

  • BABKA1.jpg
    BABKA1.jpg
    206.8 KB · Wyświetleń: 83
  • Kromka.JPG
    Kromka.JPG
    172.2 KB · Wyświetleń: 69

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
no, pięknota nad pięknotami ta Twoja babka
eek2.gif
. Ogromnie się cieszę, że przypadła Ci do smaku.
Moja też zawsze odrobinę siada sobie w piekarniku, ale i tak zawsze cała jest puszysta a zarazem wilgotna.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,625
2,905
113
Niech Wam pambuk
icon_mrgreen.gif
nie pamięta tych zdjęć i tej babki.
cry_1.gif

Wlazlam przez przypadek i mam za swoje. Zrobię na poniedziałek, do gorącej popołudniowej herbaty.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Buka @ 29 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1042631Niech Wam pambuk
icon_mrgreen.gif
nie pamięta tych zdjęć i tej babki.
cry_1.gif

Wlazlam przez przypadek i mam za swoje. Zrobię na poniedziałek, do gorącej popołudniowej herbaty.
Odkąd sięgam pamięcią, zawsze w dzień Wszystkich Świętych w domu było ciasto drożdżowe (niekoniecznie babka, raczej wielkie blachy ciasta). Gdy wracaliśmy z cmentarza, to od razu gorąca herbata/kawa i duże pajdy drożdżowca
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,625
2,905
113
Robię.
dump.gif

Ciasto wyrobione, wyrasta. Wygląda mi na dość ciężkie i tłuste. Mam wątpliwości, czy będzie miało siłę drugi raz wyrosnąć w formie.
gruebel_2.gif


Edit: Krysiu
anbetung.gif
Nie powinnam wątpić w słowa mistrzyni.
ugly_08.gif
Urosła pięknie obydwa razy, upiekła sie i stygnie. O tak:

PIC_0025_1_1.jpg
 

Załączniki

  • PIC_0025_1_1.jpg
    PIC_0025_1_1.jpg
    68.3 KB · Wyświetleń: 64
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Ojej Buko, a ja nie widzialam Twojego posta i Twojej babki!
Ale teraz moge ja podziwiac! Przepieknie wyrosla i jest (ha! b y l a ) sliczna!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,625
2,905
113
Dobrze mówisz, Margarete, była.
icon_mrgreen.gif
Ale bardzo dobrze ją wspominam.
fiesgrins.gif