Gulasz z kminkiem*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Gulasz jest wyborny. Największym uznaniem cieszy się u mojego znajomego, który....nie znosi kminku. Doskonale doprawiony, smakuje jeszcze lepiej odgrzewany, czyli można przygotować go na zapas. Przepis pochodzi z książki "Kuchnia Neli" (Rubinstein) i jest przygotowywany w szybkowarze. Nie mam szybkowara i robię go w rondlu, wychodzi bardzo smaczny, tyle, że dłużej się dusi. Zrobiłam też pewne modyfikacje, które nie zmieniają smaku, a ułatwiają mi pracę. Proporcja składników dla 6 osób.
Składniki
1,4 kg wołowiny z łopatki pokrojonej w 3 cm kostkę
2 szklanki (45 dkg ) cebuli bardzo drobno posiekanej
6 - 7 łyżek margaryny (biorę tę samą ilość oleju i masła, pół na pół)
1 - 1,5 łyżki słodkiej papryki w proszku
3 łyżki mąki
1 łyżka kminku
0,5 łyżeczki pieprzu
1 szklanka bulionu wołowego lub 1 kostka bulionowa rozpuszczona w szklance wody (biorę więcej)
1 łyżka koncentratu pomidorowego
sól do smaku

W rondlu lub otwartym szybkowarze przesmażamy cebulę w 4 - 5 łyżkach margaryny (lub tej samej ilości oleju z masłem). Dodajemy paprykę ( ja zazwyczaj 1,5 łyżki) i dokładnie mieszamy. Kiedy cebula nabierze ciemnobrązowego koloru (uważać, żeby nie przypalić!), próbujemy i kto dał mniej, ma teraz okazję dodać więcej papryki. Cebulę wyjmujemy z garnka i dodajemy resztę tłuszczu. Zwiększamy ogień (ale bez przesady) i smażymy kawałki wołowiny ze wszystkich stron (porcjami), aż nabierze złotobrązowego koloru.
Zmniejszamy ogień, mięso posypujemy mąką, cebulę ponownie wkładamy do rondla, dodajemy kminek, pieprz, a kto dał za mało papryki, może to teraz uzupełnić. Wszystko zalewamy bulionem i dokładnie mieszamy. Kto robi to w szybkowarze, zamyka szybkowar i gotuje 15 minut od ukazania się pary. Ja dodaję więcej bulionu, przykrywam rondel i, sprawdzając od czasu do czasu czy nie trzeba uzupełnić bulionu, duszę 1,5 godziny. Wtedy dodaję koncentrat i gotuję jeszcze 10 minut. Po spróbowaniu dodaję jeszcze trochę koncentratu i ewentualnie soli. Albo, jesli smak jest dobry, podaję z gotowanymi ziemniakami lub makaronem i zieloną sałatą.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Bardzo często robie ten gulasz, ale bardzo ograniczam tłuszcz , wg mnie nie ma potrzeby aż tyle dodawać, daje łyżeczke masła i troche oliwy.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ja również robię tylko według tego przepisu, ale dodaję połowę wędzonej ostrej papryki zamiast słodkiej i mniej mąki.
Pyszne z kładzionymi kluseczkami.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
aa mąki to ja wcale nie dodaje , ale dzięki Lis, mam wędzona paprykę - będę próbować!
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja też próbowałam dawać mniej tłuszczu, ale wtedy ta ilość cebuli nie chciała się przysmażać, tylko przywierała do rondla, a papryka nie rozpuszczała się w tłuszczu, tak jak powinna w węgierskich gulaszach. No i osmażanie mięsa, które też wymaga "podkładki". Co się zaś tyczy mąki, to trzy płaskie łyżki na prawie półtora kilograma mięsa w sam raz zagęszczają sos do żądanej konsystencji.
Ale możliwe są inne wersje. Sprobuję i ja następnym razem z wędzoną papryką, może być bardzo dobre.

 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,644
2,945
113
Też lubię tego klasyka, a wczoraj i dziś nawet był na obiad. W wersji dietetycznej - bez maki i obsmażania wstępnego. Zagęścił się sam, cebulą.
icon_mrgreen.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jeszcze kilka takich postów, a przekonacie mnie do wersji light, za co wdzięczna będzie moja watroba i wszelkie zbędne wypukłości. Na razie zrobiłam tak jak zwykle i jest doskonały. Eksperymenty zacznę od następnego razu.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Seniorko, ja smazę na patelni nieprzywierajacej i jakos mi idzie ;:)
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Tłuszczu nie ograniczam, ale 3 łyżki mąki na szklankę bulionu robiły z sosu budyń, dodaję jedną płaską.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję za doskonałe rady. Ja daję więcej niż szklankę bulionu. Spróbuję, tak jak wczesniej napisałam, zmodyfikować sposób przyrządzania, chociaż nie wiem czy to nadal będzie gulasz z kminkiem pani Neli.
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
ok, moj kolejny to bedzie ten,ale ja nie mam wedzonej papryki i czuje sie bardzo ten kminek?Miazdzycie go na proszek,czy tak sobie lata luzem ;) bo ja kompletnie niekminkowa wlasnie jestem
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Kminek czuć, bo jest go cała łyżka, użyj mielonego jeśli masz i zacznij od jednej łyżeczki.
Ale jeśli jesteś kompletnie niekminkowa, to co robisz w tym wątku?
icon_lol.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja go w ogóle nie czuję. Dodają cały, nie mielony i tak się rozgotowuje, że nie zgrzyta w zębach. Gulasz zrobiony według przepisu pani Neli jest doprawdy wyborny. Po drodze było kilka innowacji, ale papryka wędzona nie jest według mnie potrzebna. Wystarczy słodka papryka w proszku. Podane przyprawy są doskonale skomponowane, tylko trzeba wziąć poprawkę na duszenie w rondlu, jeśli nie ma się szybkowara i dodać na przykład więcej bulionu, o czym pisałam.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Niezbędna nie jest, ale sporo dzięki niej zyskuje. Gotowałam koleżance na urodziny synka ze zwykłą słodką i ostrą (Nela nie precyzuje, ze ma być słodka) i też był bardzo smaczny.
Ale łyżkę kminku w potrawie czuć, zwłaszcza jeśli ktoś nie przepada, więc użyj mielonego Asiko.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Toz to porkolt! ja robie oczywiscie ciut inaczej: sam olej ( choc ortodoksyjnie jest smalec), cebula tylko zeszklona, na to kminek i majeranek - sporo jednego i drugiego, podsmazyc, zdjec z ognia, spryskac zimna woda ( ja spryskiwaczem do kwiatow) i dopiero dodana moze byc papryka w proszku slodka i ostra, albo ostra pasta paprykowa wegierska, z tuby.Znowu podgrzac i dopiero teraz dolozyc mieso - obsmazyc, a raczej tylko pozwolic sie sciac z wierzchu. Żadnej mąki! Sos zagęszczaja: papryka, pomidory, cebula. Posolic, dodac pomidory ( przecier, koncentrat raczej nie - zbyt zdecydowany w smaku) i pokrojona dosc drobno zielona papryke. Udusic az mieso bedzie mieciutkie.
Mialam wczoraj na obiad, z kluseczkami ( galuszkami) oczywiscie:)

 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Zrobiłam dzisiaj na obiad,M zjadł z kaszą gryczaną a ja z makaronem.
Robiłam w szybkowarze i w kilkanaście minut było gotowe danie
lecker.gif
bardzo smaczne.