Ciasto z rabarbarowym budyniem i pianką

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
rab_bud10.JPG

Składniki:


Ciasto:

150 g masła/margaryny
1 łyżka cukru pudru
3 żółtka
2 łyżki śmietany (używałam 18%)
2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli

Masa rabarbarowo-budyniową:

4 duże laski rabarbaru (można i więcej)
100 g cukru
3 łyżki budyniu waniliowego
150 ml mleka
50 – 70g masła

Pianka:

3 białka
1 łyżeczka octu winnego
1 - 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Ok. 100 g cukru (można dać mniej lub więcej w zależności od preferencji smakowych)


Ciasto: mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia a następnie posiekać z masłem. Żółtka wymieszać z cukrem pudrem i dodać do mąki. Dodać również śmietanę. Zagnieść ciasto.
Ciastem wyłożyć dno i boki tortownicy o średnicy 26 – 28 cm i ponakłuwać gęsto.
Zapiekamy ciasto w piekarniku nagrzanym do 180-190 stopni przez ok. 20 minut (ciasto powinno się zarumienić).
Wyjąć ciasto z piekarnika i wyłożyć masę rabarbarowo-budyniową:
Rabarbar częściowo obrać (jak młody można wcale nie ściągać skórki) i pokroić na plasterki o grubości ok. 1,5 cm. Rabarbar zasypać cukrem i odstawić na ok. 1 – 2 godziny, aż puści sok a cukier się rozpuści . Przełożyć rabarbar do rondla i ustawić na ogniu, dodać masło, Budyń rozmieszać z mlekiem. Jak tylko rabarbar zacznie się gotować (puści wtedy dużo soku), wlewamy do niego mleko z budyniem i podgrzewając doprowadzamy do zgęstnienia masy.
Masę wyłożyć na podpieczony spód, wyrównać. Na masę wyłożyć piankę : Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, dodając pod koniec ubijania stopniowo cukier. Do sztywnej piany dodać ocet i mąkę ziemniaczaną wymieszać i wyłożyć na rabarbarowy budyń.
Wstawić ciasto do piekarnika i zapiekać ok. 15 minut

rab_bud13.JPG

rab_bud1.JPG
 

Załączniki

  • rab_bud10.JPG
    rab_bud10.JPG
    115.5 KB · Wyświetleń: 3
  • rab_bud13.JPG
    rab_bud13.JPG
    86.3 KB · Wyświetleń: 3
  • rab_bud1.JPG
    rab_bud1.JPG
    116.3 KB · Wyświetleń: 2

anni

Member
Wrz 1, 2009
284
0
0
Ale piękne ciasto!
mniam.gif
rabarbar u nas jest
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113

Załączniki

  • rab_bud5.JPG
    rab_bud5.JPG
    105.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
Aguś25, Myślę, że możesz dodać 0,5 łyżeczki octu zwykłego. Czy koniecznie trzeba użyć octu? On chyba utrzymuje wilgoć bezy (może coś palnęłam, nie znam się).

Krystyno9, ciasto wygląda przepysznie! Ja tyż bym sobie wtranżoliła, ale już w kolejce czeka kruche z 4 składników Bajaderki.. Rabarbarze - moja miłości!
 

Załączniki

  • rabarbar.JPG
    rabarbar.JPG
    44.4 KB · Wyświetleń: 0

Bellefleur

Member
Cze 8, 2009
99
0
0
Po raz kolejny dziekuje Krystyno za wspanialy przepis!
cvety.gif
Ciasto pyszniutkie, a polaczenie budyniu z rabarbarem - rewelacja! Zniknelo w pol godziny! Czy myslisz, ze mozna je zrobic z innymi owocami? Brzoskwiniami, morelami, gruszkami, jablkami ...??
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
a nie mam bladego pojęcia. To ciasto, to był taki mój pomysł na gorąco, z tego co było pod ręką. Rabarbar zawiera bardzo dużo wody i fajnie gotuje się z niego budyń. Jak zachowają się inne owoce ? Nie wiem. Ale zapewne do jabłek użyłabym soku jabłkowego (np. z kartonu), gorzej z morelami czy brzoskwiniami. No, chyba że są z puszki, to wtedy ten syrop puszkowy
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Krystyna9 @ 24 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=980756a nie mam bladego pojęcia. To ciasto, to był taki mój pomysł na gorąco, z tego co było pod ręką. Rabarbar zawiera bardzo dużo wody i fajnie gotuje się z niego budyń. Jak zachowają się inne owoce ? Nie wiem. Ale zapewne do jabłek użyłabym soku jabłkowego (np. z kartonu), gorzej z morelami czy brzoskwiniami. No, chyba że są z puszki, to wtedy ten syrop puszkowy
Jabłka czy morele zasypane cukrem też robią sok.
icon_mrgreen.gif
Może trzeba je zasypac nieco wcześniej, ale myślę, że powinno się udać.
W razie czego odrobinę wody można dodać
icon_smile.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
tak na szybko wpadł mi do głowy pomysł użycia soku pomarańczowego do moreli czy brzoskwiń. Ja wiem, że to nie ten smak ale kolor jest podchodzący