Czekoladowe z serowo-kokosowymi kulkami

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
czek.ser8.JPG

Składniki :

Ciasto:

* 4 jajka (żółtka i białka oddzielnie)
* 100 g cukru (podzielić na dwie części)
* 50 g gorzkiej czekolady (miałam 70% kakao)
* 3 łyżki mąki tortowej
* 2 łyżki mąki ziemniaczanej
* 2 łyżki kakao
* szczypta proszku do pieczenia (ok. 1/3 płaskiej łyżeczki)
* szczypta soli

Masa serowo-kokosowa:

* 250 g sera trzykrotnie mielonego
* 1 jajko
* 80 g wiórek kokosowych
* 50 g cukru

Polewa:

* 125 ml mleka
* 150 g gorzkiej czekolady (70% kakao)
* 3 łyżki cukru (z górką)
* 30 g masła


Masa serowo-kokosowa: wszystkie składniki bardzo dokładnie połączyć ze sobą w misce i wstawić do lodówki na 15 minut. Następnie wyjąć z lodówki i mokrymi rękami uformować kulki, które należy ułożyć na dnie tortownicy o średnicy 20 - 22cm (ja robiłam w 20cm), wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie wstawić do lodówki na czas wykonania ciasta czekoladowego.

Żółtka ubić z połową cukru na gęstą i puszystą masę (do białości). Czekoladę rozpuścić, przestudzić i delikatnie połączyć z ubitymi żółtkami. Mąkę, kakao i proszek do pieczenia wymieszać razem. Białka ubić ze szczyptą soli, dodając pod koniec ubijania cukier. Piana powinna być sztywna i szklista. Jedną łyżkę (z czubem) piany dodać do masy żółtkowej i delikatnie wymieszać a następnie dodawać masę do piany, bardzo delikatnie mieszając. Na koniec dodać przesiewając, mieszaninę mąki i kakao i ponownie wymieszać.
Piekarnik nagrzać do 175 stopni
Wyjąć tortownicę z kulkami z lodówki i na wierzch kulek wylać ciasto. Wyrównać i wstawić do piekarnika na ok. 30 minut

Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i wystudzić a następnie polać polewą (duuuuuużo jej wychodzi i jest pyszna) : Mleko, cukier i masło wrzucić do rondelka, który należy postawić na małym ogniu. Doprowadzić do zagotowania i mieszając gotować ok 3 - 5 minut. Zdjąć z ognia i wrzucić połamaną czekoladę. Mieszając, doprowadzić do rozpuszczenia się czekolady i otrzymania błyszczącej, jednorodnej polewy. Gorącą polewę wylać na wierzch ciasta.

Przepis wzięłam od Vitorii, z moimi zmianami
 

Załączniki

  • czek.ser8.JPG
    czek.ser8.JPG
    117.5 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,667
486
83
Krysiu , a jak to smakuje , czuć dobrze to nadzienie(wiem ,że pyszne jest bo widać
icon_mrgreen.gif
)
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
pewnie że czuć, bo tych kulek jest jednak sporo. U mnie (20 cm tortownica) to była kulka przy kulce i wydaje mi się, że lepsza by była taka 22cm, ale ni mom takiej
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Upiekłam to ciasto, wyszło smaczne i ładne. Miałam jednak przygodę z polewą. Zrobiłam dokładnie jak w przepisie, ale po wrzuceniu do zagotowanego połamanej czekolady mleka masa była bardzo rzadka aż w końcu się zwarzyła. Zaczęłam ją więc mocno podgrzewać i wtedy wszystko się pięknie połaczyło i mocno zgęstniało. W efekcie wyszła bardzo smaczna polewa.
Jutro wstawię fotkę.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Na zdjęciu widać, że zrobiłam w większej blaszce i ciasto jest niższe, przez co kulki nie wyglądają w nim tak ładnie.
IMG_9126.JPG
 

Załączniki

  • IMG_9126.JPG
    IMG_9126.JPG
    481.3 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

eva-ice

Member
Wrz 23, 2010
4,491
0
36
Jak zrobisz, to wstaw zdjęcie. Smaka mi narobiłaś na to ciasto, a ja mam już tyle pieczenia zaplanowane. Na pewno jednak je zrobię, już dodane.
 

lena7900

Member
Maj 5, 2010
1,297
0
0
Że ja przegapiłam to ciacho,mega czekoladowe (do ciasta dodałam całą tabliczkę czekolady,druga poszła na polewę ) ,przepyszne ,polecam i dziękuję za przepis.
 

Załączniki

  • DSC_9980.JPG
    DSC_9980.JPG
    92.9 KB · Wyświetleń: 0

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Lena mnie skusiła tym ciastem i upiekłam,a obiecałam sobie,że nic nie będę piekła
icon_mrgreen.gif
Ciasto jest niższe bo zachciało mi się w kwadratowej blaszce i była za duża.
Ciasto nam bardzo smakowało!

kulki_kokoski.JPG
 

Załączniki

  • kulki_kokoski.JPG
    kulki_kokoski.JPG
    39.5 KB · Wyświetleń: 0

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Mam chciałabym je zrobić na święta i mam pytanie, czy można jako ser w tym przepisie wykorzystać mascarpone? Nie popłyną te kulki? Jak myślicie?

Nakupiłam mascarpone jak szalona, a nie przemyślałam, co będę piekła.
dump.gif