Tort Czekotrusek :P

czeburaszka

Member
Mar 23, 2009
5
0
0
Hej

wrzucam przepis na tort inspirowany przepisem http://mojekucharzenie.blox.pl/2010/06/Tor...ruskawkami.html
Zmodyfikowany nieco przeze mnie.


Składniki ( na tortownicę o średnicy 21 cm ) :

biszkopt :

4 jajka w temperaturze pokojowej ( osobno białka i żółtka )
200 g cukru pudru
70 g mąki pszennej
70 g mąki ziemniaczanej
2 pełne łyżki kakao ( można więcej)
poł łyżeczki cynamonu

masa:

2 serki bieluch
2 serki waniliowe
350 mi śmietany
pół szklanki cukru pudru
1,5 opakowania śmietan-fixu


poncz :
herbata z cytryną
z dodatkiem amaretto ( łyżeczka)
zapach waniliowy

owoce :

* truskawk,i świeże, pokrojone w plasterki + kilka całych do dekoracji

boki :

* otręby granulowane o smaku truskawkowym


Biszkopt
1) Dół tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, potem zapiąć obręcz, tak aby papier wystwał. Boki wysmatrowac masłem i obtoczyć bułką tartą
2) Połączyć kakao, 2 rodzaje mąki, następnie przesiać do miski. Nie będą się robiły grudki
3) Utrzeć żółtka z połową cukru (min 5 minut, masa musi być puszysta)
4) W drugiej misce ubić białka z resztą cukru pudru, aż masa będzie lśniąca i gładka. Cukier puder należy dodawać powoli. Ubijać długo też minmalnie 5 min
5) Obie masy połączyć, delikatnie jakąś łopatką tak aby anjmniej ją zburzyć, potem delikatnie po 1/3 częsci przesiać do masy mąke. Delikatność wskazana. Tak żeby nie zniszczyć piankowatosci masy
6) Piec przez ok 35 min w piekarniku na 180 st.
6) Po wyjęciu i ostudzeniu, pokroić go na 3 części. (biszkopt jest dosc twardy, nie udało mi się go pokroić żyłką, robiłam to ostrym nożem.)



Mus:
1)Czekoladę połamać na kawałki (im drobniej tym lepiej ) i stopić w kąpieli wodnej. Uwaga niech topi się powoli, nie należy podręć temp. żeby było szybciej. Jesli czekaldzie będzie za gorąco to się ścina.
2) Czekoladę zdjąć z ognia. Następnie ciepłą, ale nie gorącą czekoladę łączyć z bieluchami.
3) Śmietanę ubić ze śmietan fiksem i cukrem (ja dodaję mniej niż w przepisie) na bardzo sztywno
3) W oddzielnej misce wyłożyć sobie dwa serki waniliowe, wymieszać zapachem waniliowym (kilka kropel) można dodać też trochę cukru wanilinowego jeśli ktoś lubi słodziej
4) Połowę masy śmietanowej połączyć z czekoladową, połowę z waniliową. Śmietanę wmieszać należy delikatnymi ruchami i nie przesadzać z mieszaniem


Tort
1)Na talerzu układamy pierwszy blat biszkoptowy (można to robić albo na talerzu albo na dnie tortownicy jeśli lubimy mieć potem idealnie równo wszystko.
2) Nasączyć biszkopt częścią ponczu.
3)Wyłożyć ok 2/3 lub 1/2 masy czekoladowej, następnie warstwę truskawek w plasterkach
4) Nakładamy drugi biszkopt, również go nasączamy ponczem, wykładamy 1/2 do 2/3 masy waniliowej
5) układamy i nasączamy 3 biszkopt.
6) reszty obu mas mieszamy ze sobą i smarujemy nimi wierzch i górę tortu
7) boki obtaczamy otrębami granulowanymi ( ja lubię ich smak, ale mog być też ciasteczka czy crunchy)
8) Dekorujemy ja podobnie jak autorka bloga wybrałam maczane w czekoladzie truskawki. Wybrałam te duże i z ogonkami ładnymi
9 Wstawić na kilka godzin do lodówki

-> Dobrze jak trochę postoi, resztki następnego dnia są pycha
-> Jak przed etapem osypywania boków zapniemy go w obręcz tortownicy ( wersja dla miłośników symetrii) wtedy się ładnie powyrównuje. Po jakimś czasie spędzonym w lodówce delikatnie zdjąć obręcz i obsypać boki i udekorować.

SMACZNEGO

 

Załączniki

  • IMAG0022.jpg
    IMAG0022.jpg
    1.3 MB · Wyświetleń: 0