Ciasto z kremem karpatkowym i truskawkami

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
bizkot.JPG


Biszkopt:
3 jajka
100 g cukru
100 g mąki pszennej
50 g maki ziemniaczanej

Masa karpatkowa:
1 opakowanie budyniu ( proszek) waniliowego
100 g cukru
2 żółtka
0,5 l mleka
2 łyżki mąki pszennej
65 g zimnego masła ( ok. 1/3 kostki, mającej 200g)

Galaretka truskawkowa
Truskawki

Biszkopt:
Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier. Następnie dodać żółtka. Nadal mieszając, dodać przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną. Formę do pieczenia ( 26 x 19 cm) wyłożyć papierem. Wlać ciasto i piec ok. 35 min w 170 st. Kiedy biszkopt się piecze, przygotować krem.

Krem:
Żółtka utrzeć z cukrem. Dodać 250 ml mleka i dalej mieszając, dodać proszek budyniowy i 2 łyżki mąki.

Pozostałe mleko zagotować. Do gotującego się mleka wlać masę budyniową i gotować mieszając. Kiedy krem się ugotuje i zgęstnieje, dodać do niego starte zimne masło. Wymieszać

Z upieczonego biszkoptu ostrożnie ściąć przyrumienioną "skórkę". Wyłożyć krem i wyrównać. Na kremie ułożyć przekrojone truskawki. Odstawić do wystudzenia.

W tym czasie przygotować galaretkę. Kiedy galaretka zacznie tężeć, wlać ją na ciasto. Odstawić do lodówki do ostatecznego zastygnięcia.
 

Załączniki

  • bizkot.JPG
    bizkot.JPG
    66.3 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
Zrobiłam, dobre, jednakże :

Biszkopt: robiłam ze swojego sprawdzonego już przepisu do którego nie mam zarzutów - ten tutaj wydał mi się nie dość, że za słodki to w dodatku robiony w dziwnej kolejności - przyzwyczajenie robi swoje.

Krem : wyszedł o wiele za lekki dnia dzisiejszego - czyli jednym słowem lekko płynie, wczoraj było ok i był nawet zwarty, ale po tych kilku godzinach w lodówce z galaretką na górze.... płyyyyynie - następnym razem jakoś trzeba zagęścić.

Ogółem polecam jako dość lekkie ciasto.


ciasto1.JPG
 

Załączniki

  • ciasto1.JPG
    ciasto1.JPG
    70.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Pewnie, jak masz swój ulubiony biszkopt, to najlepiej się go trzymać
icon_smile.gif

Do do kremu - zawsze odstawiam ciasto do lodówki - tutaj stoi aż do momentu całkowitego stężenia galaretki, i nic nie płynie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
U mnie z biszkoptami jak z drożdżowym - jeden przepis wychodzi smaczny - reszta to klęski, więc wolałam nie eksperymentować, szczególnie, że ciasto idzie na dzisiejszego grilla ^^.
Krem też wstawiłam, ale chyba nie polubił się z galaretką, a może z tą moją mąką coś nie tak? Angielska mąka zawsze na moje oko inaczej działa. Następnym razem spróbuję z polską mąką i może będzie tak jak trzeba.
Wielkiego halo z tego "płynięcia" nie ma, najważniejsze, że się nie rozpada w drzazgi i da ukroić
icon_smile.gif
a samo w sobie jest smaczne :D
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Oj, z angielską maka nie ma żadnego doświadczenia, niestety
icon_sad.gif

Na zdjęciu wygląda pysznie i wcale nie tak płynąco
icon_smile.gif
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
wyciągam, będzie najprawdopodobniej jutro.
 

aneea

Member
Gru 22, 2006
14
0
0
Zniknęło w ciągu pół dnia
icon_smile.gif
.

Krem nie popłynął, ale za to galaretka owszem - pospieszana przez dzieci pokroiłam jak jeszcze nie zastygła, ale i tak wszystkim smakowało.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ale się cieszę, że smakowało i się udało
icon_biggrin.gif
Fakt, galaretka wymaga trochę cierpliwości, ale warto na nią jednak poczekać, wtedy jest najsmaczniejsza
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Oooo moje najulubieńsze ciasto z truskawkami
fiesgrins.gif
w sezonie robię często, wszyscy je uwielbiają - jest przepyszne
mniam.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ogromnie mi miło, Cinko
icon_redface.gif

my też je bardzo lubimy. Też pyszne jest z malinami.