Bigos z jabłek.

choco

Member
Wrz 17, 2004
1,166
1
0
bigoszjabek6ue.jpg


2 duże cebule
3 ząbki czosnku
1 duża czerwona papryka lub dwie mniejsze
1/2 kg kiełbasy
10 dag wędzonego boczku lub szynki
1/5 kg jabłek
2-3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
sól, pieprz, chilli
dużo majeranku


Cebulę pokroić w piórka, 2 ząbki czosnku w plasterki. Zeszklić na niewielkiej ilości oleju. Dodać pokrojoną w paseczki paprykę, podlać 2 łyżkami wody i dusić aż papryka będzie prawie miękka.
Kiełbasę i boczek pokroić w kostkę i podsmażyć aż utworzy się chrupiąca skórka.
Dodać do cebuli i papryki.
Jabłka obrać i pokroić na dosyć duże cząstki lub kostkę. Dodać do papryki. Dusić ok. 20-30 minut (to zależy od rodzaju jabłek jakich użyjemy), tak żeby jabłka były miękkie ale się nie rozpadły.
Dodać koncentrat pomidorowy wymieszany z rozgniecionym ząbkiem czosnku.
Dusić razem jeszcze ok. 5 minut.
I teraz przyprawy - cały sekret tego dania tkwi w odpowiednim przyprawieniu, a więc dosyć sporo soli, trochę pieprzu i chilli (potrawa powinna być pikantna).
Oraz na koniec bardzo dużo majeranku.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Mniaaaaam, ale to bylo pyszne....
Zrobilo sie bardzo szybko, ale jeszcze szybciej zjadlo...
Nastepnym razem zrobie z podwojnej ilosci skladnikow... - ciutke wyszlo malo... Tzn. Mysmy sie obzarli, ale ja bym jeszcze zjadla....
Choco, bardzo dziekuje za ten przepis jest super i na pewno nie raz to bede robic... Polecam bigosik z czystym sumieniem
Jedyne co zmienilam w przepisie, to papryke... czerwonej juz nie mialam, dodalam zoltej i zielonej...- Aha, no i boczku nie mialam.....
A tak mi wyszlo..

bigos5wj.jpg

Mam pytanie...- czy da sie ten bigos zamrozic? Nie rozciapkaja sie jablka podczas odgrzewania?



Edit:
Poprawilam swojego posta, bo nie bylo widac zdjecia i emotki przeksztalcily sie w napis- trudno sie czytalo wypoweidz...
 

Załączniki

  • bigos5wj.jpg
    bigos5wj.jpg
    109.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Zrobiłam
anbetung.gif

Wyszło pycha
icon_mrgreen.gif
Nie dałam czosnku i zmniejszyłam ilość kiełbasy. Robiłam z połowy porcji. W smaku przypomina mi sos słodko-kwaśny
lecker.gif


Zawekowałam troszke, ale nie wiem czy nic sie nie stanie z tym.Czy się nie popsuje? W końcu to jabłka
gruebel_2.gif


Polecam
wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
A jak to smakuje? I z czym się to je
gruebel_2.gif
?
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Też jem z bułeczką
icon_mrgreen.gif
Mój P. sam wcina, jabłka jakie mam, takie biorę
mniam.gif

Nabrałam ochoty na ten bigos
lecker.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Co, jak co, ale glowy do nazw jablek, nie mam
icon_mrgreen.gif

Zawsze wybieram "na oko"- musza byc twarde, slodkie i soczyste i wlasnie z takich robilam ten bigos
icon_biggrin.gif

A bigos podalam z bagietka
icon_wink.gif



I przy okazji poprawie swoj post, bo zniknelo zdjecie ( widze linka, ktory nie dziala i te wszystkie emotki wywale, bo cos sie namieszalo i wiedze same napisy "
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Dzieki dziewczyny. Jestem trochę nieufna takim połączeniom smakowym, ale chyba kiedys sie odważę i spróbuję
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Zrobiłam z nieco innego przepisu (cebula, ciut koncentratu, kiełbasa śląska, jabłka ligol, dużo przypraw). Bardzo mi smakował.

DSC03310.JPG
 

Załączniki

  • DSC03310.JPG
    DSC03310.JPG
    109.1 KB · Wyświetleń: 1

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38