Kruche ciastka z maszynki

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
PA270743.JPG


Składniki :

• 500 g mąki
• 200 g margaryny
• 40 g smalcu
• ½ łyżeczki proszku do pieczenia
• 2 żółtka
• 3 łyżki cukru pudru (z maleńką górką)
• 1-2 łyżki gęstej kwaśniej śmietany
• cukier waniliowy
• szczypta soli

Wykonanie:

Mąkę przesiać do miski razem z solą i proszkiem do pieczenia. Da mąki dodać margarynę i smalec. Posiekać dokładnie , tak aby powstały malutkie grudki.
Żółtka ubić na puszystą masę razem z cukrem pudrem i cukrem waniliowym i dodać do mąki razem ze śmietaną. Szybko zagnieść ciasto , owinąć folią spożywczą i wstawić na godzinę do lodówki (można i bez schładzania, jeżeli w kuchni nie jest za gorąco).

Wyjąć ciasto z lodówki i przepuścić przez maszynkę do mięsa, z założoną „ciastkową” końcówką. Jeżeli nie mamy takiej maszynki, można ciasto rozwałkować i wycinać różne formy.
Ciastka układać na blaszce, wyłożonej papierem a następnie wstawić do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piec ok. 15-20 minut, na złoty kolor.

Ja najczęściej piekę z podwójnej porcji ( z 1 kilograma mąki) i wtedy wychodzi mi 4 blaszki piekarnikowe, które piekę po dwie na raz w termoobiegu. W czasie jak pierwsze dwie blaszki pieką się, dwie kolejne są napełniane ciastkami z maszynki

PA270738.JPG
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ilonaaa

Member
Paź 1, 2007
144
0
0
niestety nie posiadam maszynki
icon_sad.gif
ale wycinalam foremkami
icon_mrgreen.gif
wlasnie sie nimi zajadam. zamiast smietany dalam 10%-owy jogurt bo gesta smietane ciezko tu dostac.

kruche_ciasteczka.JPG
 

Załączniki

  • kruche_ciasteczka.JPG
    kruche_ciasteczka.JPG
    148.5 KB · Wyświetleń: 2

chachu

Member
Paź 24, 2008
772
0
0
ilonaaa @ 6 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1045696niestety nie posiadam maszynki
icon_sad.gif
ale wycinalam foremkami
icon_mrgreen.gif
wlasnie sie nimi zajadam. zamiast smietany dalam 10%-owy jogurt bo gesta smietane ciezko tu dostac.
Uuuhh a mnie bardzo interesuje skład tego co tam w tej szklanicy tak pysznie wyglada
icon_mrgreen.gif


Krystyno-- mam szprycę z różnymi końcówkami właśnie do ciastek. Jeszcze nie zgłębiałam tematu robienia tym sposobem. Jak myślisz czy ten przepisik będzie odpowiedni?? Tak teoretycznie myślę że jak wycisnę już kształt ciasteczka to będę musiała odciąć go od szprycy??
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
nie mam takiego ustrojstwa jak szpryca, więc trudno mi się odnieść do pytania. Domyślam się jednak, że do szprycy powinno trafić raczej luźniejsze , bardziej miękkie ciasto (może się mylę
gruebel_2.gif
). Te ciacha to albo w maszynce do mięsa albo wycinam. Już surowe ciasto jest kruche i te ciacha wychodzące z maszynki, łamią się jeżeli nie podstawimy dłoni, aby na niej się od razu układały.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jekusek

Member
Kwi 23, 2006
147
0
0
Krysiu ucałowania za przepis ,zaraz się biorę za robienie tych ciastek,i pomyśl o tym blogu wtedy Twoje super przepisy i cudne zdjęcia będą w jednym miejscu
cvety.gif
 

chachu

Member
Paź 24, 2008
772
0
0
ilonaaa @ 6 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1045832w szklance to najzwyklejsze frappe
icon_smile.gif
a co do szpracy to tez tak jak Krystyna mysle, ze troche za geste to ciasto
I to taaaka pianka się ubije
icon_eek.gif
nie może być
daumen.gif
!! Dzisiaj już za póżno ale jutro to muszę zrobić
icon_mrgreen.gif


Macie rację że ciasto będzie za gęste, zainteresowało mnie że to ciasteczka z maszyny i przypomniało mi się o tej nieszczęsnej szprycy, a na dodatek dostałam drugą taką samą i juz myślałam że przepisik też tak szybko znalazłam. To chyba musi być ciasto o konsystencji gęstego budyniu.
Ale bardzo dziękuję.
 

illy

Member
Lut 20, 2008
1,500
0
0

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Bardzo smaczne, zjedlismy w kilka godzin, ale wyszly mi strasznie kruche. W dodatku moja koncowka do maszynki wyciska bardzo waskie ciasteczka, wiec mocniejsze chwycenie ciastka konczylo sie na jego pokruszeniu
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Chachu, w spisie tresci jest kilka wersji ciasteczek wyciskanych.

Krysiu, Twoje musz byc swietne, bo bardzo podobne do moich.
icon_mrgreen.gif
Niestety, wyciskam teraz tylko szpryca.