Szarlotka żydowska

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Szarlotka żydowska

Ciasto
25 dag masła
2 szklanki cukru
8 jajek
4 szklanki mąki
2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
3-4 łyżki śmietany
skórka otarta z cytryny lub olejek cytrynowy
szczypta soli
Nadzienie
około 2 kg jabłek (równej wielkości}
konfitura z róży lub inna odsączona z syropu,
ewentualnie gęsty dżem

Masło z cukrem i jajkami utrzeć do białości, dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą, śmietanę i skórkę z cytryny lub olejek cytrynowy. Wszystko dokładnie wymieszać. Duży płaski rondel lub brytfannę dobrze natłuścić i posypać tartą bułką (ew. wyłożyć natłuszczoną folią aluminiową). Jabłka obrać i od strony ogonka wykroić specjalną łyżeczką gniazda nasienne. Miejsca po gniazdach nasiennych napełnić konfiturą z róży Ułożyć jabłka w rondlu tak, aby między nimi była wolna przestrzeń (około 1 cm). Wylać ciasto wokół jabłek i upiec w średnio gorącym piekarniku. Szarlotkę lekko przestudzić i przełożyć na paterę.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Brzmi wspaniale, zwłaszcza dla miłośniczki ciast jabłkowych, i wygląda. To chyba wychodzi ogromna szarlotka :roll: z takiej ilości składników. Akurat mam renety.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Bahusie, dziękuję za doskonały przepis. Z pozoru, ciasto podobne do innych babkowych z owocami. Otóż nieee. Szczegóły niby drobne, a różnica ogromna. Upiekłam dużą szarlotkę w małej blaszce. I to mój błąd, bo mało w niej tej jabłkowo-różanej warstwy. :dump: :oops: Następnym razem poprawię się.
icon_razz.gif
Natomiast samo ciasto pachnące śmietankowo-maślano, z delikatną nutą cytryny i cynamonu. Bardzo puszyste, wilgotne i bardzo żółte (no, na ośmiu jajach :roll: Rzec można, na wykwintny, słodki poczęstunek dla eleganckich gości.
 

gohha

Member
Sty 12, 2005
2,824
0
0
Ale, ale wg moich informacji żydowska szarlotka zawiera ogromną ilość rodzynek dodaną do jabłek?!
U nas w ramach festiwalu na Kazimierzu były warsztaty kulinarne i tam o tym mowa była ?! :shock: