Ciasto pomarańczowe z orzechami laskowymi

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,417
4,661
113
Nie znam niestety źródła przepisu, bo przepisałam go z jakiejś gazety z przepisami 15 lat temu albo i dawniej. Robię to ciasto często na święta, bo pomarańcze i orzechy jakoś mi się tak świątecznie kojarzą.

Składniki:

30 dag masła lub margaryny (u mnie masło)
30 dag cukru
5 jajek
12 łyżek soku z pomarańczy (potrzebne będą 2 pomarańcze)
30 dag mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
5 dag mielonych orzechów laskowych
20 dag cukru pudru
skórka starta z jednej pomarańczy

dodatkowo:
tłuszcz i tarta bułka do formy
skórka pomarańczowa do dekoracji

Miękkie masło utrzeć z cukrem do białości (najlepiej mikserem). Nadal ucierając dodać do masy jajka, a następnie 4 łyżki soku z pomarańczy i startą skórkę. Dodać mąkę, proszek do pieczenia i orzechy laskowe, dokładnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszcze i wysypanej tartą bułką. Piec w temp. 180 st.C około 20 minut (sprawdzić patyczkiem, czy upieczone).
Po upieczeniu gorące ciasto ponakłuwać kilkakrotnie wykałaczką i skropić 4 łyżkami soku z pomarańczy. Pozostawić ciasto do wystygnięcia.
Ciasto polać lukrem zrobionym z cukru pudru i reszty soku pomarańczowego i udekorować skórką pomarańczową.

Uwagi: moja blaszka ma wymiary 23x37 cm. Ciasto nie wychodzi wysokie - jakieś 3,5 - 4 cm.

Smacznego
lecker.gif
 

Pannier

Member
Gru 15, 2023
1
2
3
Nie znam niestety źródła przepisu, bo przepisałam go z jakiejś gazety z przepisami 15 lat temu albo i dawniej. Robię to ciasto często na święta, bo pomarańcze i orzechy jakoś mi się tak świątecznie kojarzą.

Składniki:

30 dag masła lub margaryny (u mnie masło)
30 dag cukru
5 jajek
12 łyżek soku z pomarańczy (potrzebne będą 2 pomarańcze)
30 dag mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
5 dag mielonych orzechów laskowych
20 dag cukru pudru
skórka starta z jednej pomarańczy

dodatkowo:
tłuszcz i tarta bułka do formy
skórka pomarańczowa do dekoracji

Miękkie masło utrzeć z cukrem do białości (najlepiej mikserem). Nadal ucierając dodać do masy jajka, a następnie 4 łyżki soku z pomarańczy i startą skórkę. Dodać mąkę, proszek do pieczenia i orzechy laskowe, dokładnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszcze i wysypanej tartą bułką. Piec w temp. 180 st.C około 20 minut (sprawdzić patyczkiem, czy upieczone).
Po upieczeniu gorące ciasto ponakłuwać kilkakrotnie wykałaczką i skropić 4 łyżkami soku z pomarańczy. Pozostawić ciasto do wystygnięcia.
Ciasto polać lukrem zrobionym z cukru pudru i reszty soku pomarańczowego i udekorować skórką pomarańczową.

Uwagi: moja blaszka ma wymiary 23x37 cm. Ciasto nie wychodzi wysokie - jakieś 3,5 - 4 cm.

Smacznego
lecker.gif
To było sekrety kuchni Nr 1/93.
W tym czasie pracowałem w Krakowie. Jestem francuz i teraz wróciłem do Francji. Bardzo lubię tą ciasta i na poniedziałek zrobię.
 
  • Like
Reakcje: qd i AnkaP

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Witaj, Pannier. Jaki dobry jest Twój polski., a przepis bardzo zachęcający :) (y)
Jakbyś mógł jeszcze wstawić tu zdjęcie, jak upieczesz to ciasto, wtedy zawsze jest więcej chętnych do wypieku. :)
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Anka, czy wpisałaś jeszcze jakiś inny przepis na ciasto z orzechami? Bo coś kiedyś piekłam, a nie widzę tu mojego wpisu.