Tort z patelni :)

Russkaya

Member
Cze 10, 2010
113
0
0
Tort, który robi się na patelni...? I podobno zajmuje on tylko nieco ponad 30 minut...? I że niby da się to potem zjeść? Mało tego, smakuje i rozpływa się w ustach..?!
mniam.gif


Tak, jest to możliwe
icon_smile.gif


Jeśli nie wierzycie, ten przepis Was przekona
icon_smile.gif


Polecam!




Składniki na placki:

* 1 puszka mleka zagęszczonego słodzonego
* 1 jajko
* łyżeczka sody ( zgaszona 1 łyżeczką octu)
* ok. 3 szklanek mąki


Mleko wylewamy do miski, wbijamy jajko i miksujemy. Następnie dodajemy sodę i stopniowo mąkę, wyrabiając ciasto. Ja zużyłam więcej mąki, bo kleiło się niemiłosiernie ;)

Rozgrzewamy suchą patelnię.

Ciasto rozdzielamy na 7 części. Każdą z nich wałkujemy na placek, nieco większy od talerza, nakłuwamy w kilku miejscach widelcem i za pomocą wałka (lub w głoniach) przenosimy na suchą, rozgrzaną patelnię. Smażymy z każdej strony około minuty na małym ogniu. Takim sposobem smażymy wszystkie placki a następnie przykładamy do każdego talerz ( u mnie średnicą 15 cm) i odrysowujemy nożem ( resztek ciasta nie wyrzucamy; później je pokruszymy i obsypiemy nimi tort).


Krem:


* 1/2 l mleka
* 4 łyżki mąki
* 2 jajka
* 3/4 szklanki cukru
* 100g masła


Do garnka wlewamy mleko, wbijamy jajka, wsypujemy cukier i mąkę i krótko miksujemy, aż składniki się połączą. Stawiamy na palnik i gotujemy, ciągle mieszając, aż zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia, wrzucamy masło i miksujemy chwilkę.

Gorącym kremem przekładamy kolejno placki, układając jeden na drugim. Kremem pokrywamy także wierzch i boki tortu, obsypujemy go pokruszonymi resztkami ciasta.

Torcik najlepszy jest minimum dzień po zrobieniu, gdy namięknie
icon_smile.gif
lecker.gif



tortsmall.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
super!
icon_eek.gif
nie wiedzialam ze mozna usmazyc tort jak nalesniki, fajny pomysl, ciagle czyms zaskakujesz,kiedy ja to wszystko zrobie
 

mała m.

Member
Paź 13, 2007
419
0
0
Ooo łał! Muszę przyznać, że zaskakujący to przepis;-) Ale piękny jest ten torcik! Podziwiam inwenecję. Kiedyś wypróbuję - obiecuję publicznie:)
 

Russkaya

Member
Cze 10, 2010
113
0
0
Joanna, dobrze, będę pamiętać
icon_smile.gif


Krystyna9, właśnie z tego przepisu robiłam
icon_smile.gif
Wszystko tam jest dokładnie pokazane co i jak. Jednak ja podzieliłam ciasto na 7 części, bo nie dałabym rady ich przenieść na patelnię.
Pozdrawiam
icon_smile.gif


martyna22a pomysły czerpię głównie z rosyjskich stron i blogów, jest tam mnóstwo świetnych rzeczy
lecker.gif
I jeszcze trochę do wypróbowania mi zostało
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,874
214
63
Kolejna rewelacja
icon_smile.gif

Na pewno zrobię za tydzień, bo potrzebuję coś do pracy na swoje urodziny. Zastanawiam się tylko, czy torcik nie jest trochę mdły? Tak kombinuję, czy nie byłoby z pożytkiem dla niego ze dwie warstwy zamiast kremem przełożyć kwaśnym dżemem jakimś?
 

Russkaya

Member
Cze 10, 2010
113
0
0
Myślę, że byłoby ok
icon_smile.gif
Też zastanawiałam się jakby to smakowało gdyby zrobić do niego taką masę jak do Stefanki, z kaszą manną i wtedy każdy placek cieniutki posmarować tą masą i kwaśnym dżemem
gruebel_2.gif

Ale nie próbowałam tego i nie wiem jakby to wyszło ;)
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Zrobiłam wczoraj.Ciasto zagniotło się bardzo dobrze, jest dośyć miękkie, trzeba dużo podsypywać mąki przy wałkowaniu i ostrożnie przenosić na patelnię. Smażą się bardzo szybko, więc trzeba się dobrze wyrabiać
icon_smile.gif
IMHO budyń z 0,5 litra mleka to zdecydowanie za mało, jak na 7 placków. Na szczęście między 3 a 4 plackiem nałożyłam konfitury porzeczkowej i to trochę przełamuje smak. Myślę, że jest to ciasto, które z każdym dniem będzie coraz smaczniejsze, ale jak na dziś uważam, że kremu mogłoby być spokojnie 2 razy tyle.
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Z każdym dniem ciacho zyskuje na smaku
icon_smile.gif
Podtrzymuję swoje zdanie względem kremu-powinno być go więcej. Może warto by dopisać na pierwszej stronie ile łyżek kremu nakładać na każdy placek?
Acha- warto też dodać do budyniu jakiś smak-cukier waniliowy, wanilię, zapach do ciasta itp.
 

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,874
214
63
Siedmiokropko - i pasuje ta konfitura?

Cukier waniliowy jest podany w oryginalnym przepisie, Russkaya chyba z niego po prostu zrezygnowała.
 

Russkaya

Member
Cze 10, 2010
113
0
0
Faktycznie, ciasto jest dosyć rzadkie i też podsypywałam sporo mąki, ale potem już się dobrze wałkowało.
Nie wiem czemu nie wystarczyło kremu na przełożenie...u mnie nie było takiego problemu. Krem nie był gęsty i nakładałam go po 3-4 łyżki na każdy placek a i tak go zostało, więc wyjadaliśmy go z resztkami odkrojonych placków
lecker.gif

A może miałaś talerz o większej średnicy?
gruebel_2.gif
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Starałam się rozwałkować ciasto cienko, stąd może większe były niż przepisowe. Moze trzeba je podzielić na więcej niż 7 porcji, tak chyba zrobię następnym razem. Ciasta jest dużo, placki fajnie rosną na patelni. Jak się komuś rozerwą, to w ogóle tego nie widać
icon_smile.gif


Dodatek dżemu z porzeczki jest bardzo dobrym pomysłem
daumen.gif


Myślę, że wanilia do kremu musi być
icon_smile.gif
i rózbcie to ciacho, bo jest łatwe i bardzo dobre. Tylko kremu zróbcie więcej
icon_smile.gif