Pączki

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
PC280917.JPG


Składniki:

* 350g mąki tortowej
*150 g mąki krupczatki + 3 łyżki z czubkiem na zaczyn
* 250 ml ciepłego mleka (z czego 1/2 szklanki do zaczynu)
* 3 + 1 (do zaczynu) łyzki cukru
* 6 - 7 żółtek (dałam 7)
* 50 g drożdży
* ok. 50-60 ml oleju z pestek winogron
* szczypta soli
* ok. 25 ml spirytusu
* 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

* marmolada do nadziewania
* olej do smażenia (ok. 1 litra)
* kieliszek spirytusu - do zimnego oleju

Wykonanie:

Zrobić zaczyn z podanych składników i odczekać aż podrośnie (nie ma potrzeby aby aż dwukrotnie przyrastał, wystarczy jak trochę urośnie). Mąki z solą przesiać do miski. Żółtka ubić z cukrem, dodając pod koniec ubijania olej - powstanie puszysta masa, ktorą dajemy wraz z podrośniętym zaczynem do mąki. Wyrabiamy, wyrabiamy, wyrabiamy, dodając pod koniec wyrabiania spirytus i ekstrakt. Miskę nakryć folią spożywczą i wyrastać ciasto, aż co najmniej dwukrotnie zwiększy swoją objętość.
Ciasto wyjąć na blat i podzielić na równe części (mnie wyszło 21 pączków), z każdej formować mały placuszek na środku którego układamy łyżeczkę marmolady. Zlepiamy i zlepieniem do dołu układamy pączki do wyrastania (ok. 20-30 minut) na bawełnianej lub lnianej ściereczce. Wyrastane pączki należy przykryć drugą ściereczką.
Smażę na oleju słonecznikowym, do którego wlewam trochę spirytusu (zanim zaczniemy podgrzewać olej). Pierwszą stronę pączków smażę pod przykryciem. Po odwróceniu, już nie przykrywam.

PC280922.JPG
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
alez apetyczne te paczki, mniam, mniam.
 

Justyna77

Member
Wrz 28, 2009
125
0
0
Nie znam przepisu na pączki z krupczatka-nawet nie wiedzialm,ze mozna ja dodac
icon_smile.gif
Ale ten pączek w przekroju wyglada pysznie
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Jutro mam zamiar zrobić te pączki. Trochę się boję, bo zawsze jak smażę pączki to są surowe wokół nadzienia, a bez nadzienia są takie...niekompletne. A nie mam szprycy, by nadziewać po upieczeniu
icon_sad.gif

Podpowiecie mi, jak odmierzyć 60 ml bez miarki?
icon_wink.gif

Dam znać, jak wyszły
daumen.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Elle @ 22 Jan 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1079249Jutro mam zamiar zrobić te pączki. Trochę się boję, bo zawsze jak smażę pączki to są surowe wokół nadzienia, a bez nadzienia są takie...niekompletne. A nie mam szprycy, by nadziewać po upieczeniu
icon_sad.gif

Podpowiecie mi, jak odmierzyć 60 ml bez miarki?
icon_wink.gif

Dam znać, jak wyszły
daumen.gif
a masz szklankę ? To będzie ok. 1/4 szklanki
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Dałam 1/4 szklankę oleju - tak jak Krystyna radziła. Zamiast wanilii wycisnęłam sok z 1/2 cytryny, zamiast spirytusu, którego nie miałam - wódka. Do oleju nie wlewałam. Tłuszczu nie chłoną w ogóle, nie miałam z nimi żadnego problemu, są bardzo miękkie, smaczne, po prostu super. I w końcu nie były surowe wokół nadzienia ;) Polecam!
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
ciasto zagniotłam na noc, drożdży dałam 30 g , zamiast oleju dałam 100g sklarowanego (ok 10 minut na malutkim ogniu) masła , rosło w lodówce , rano podzieliłam na 21 części i nadziałam smażonymi wiśniami (z miodem)wymieszanymi z płatkami róży w cukrze
Ludzie jak one rosły , wielkie potwory , są lekkie jak chmurka ,ale trochę pokraki wyszły przez to ,że rosły jak szalone
icon_mrgreen.gif

Oczywiście się przepyszne, delikatne
lecker.gif
Krysia , przepis cudo
bussi.gif


karnawa__716.jpg


karnawa__739.jpg
 

Załączniki

  • karnawa__716.jpg
    karnawa__716.jpg
    116 KB · Wyświetleń: 2
  • karnawa__739.jpg
    karnawa__739.jpg
    108 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Margot @ 22 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1096244Ludzie jak one rosły , wielkie potwory , są lekkie jak chmurka ,ale trochę pokraki wyszły przez to ,że rosły jak szalone
icon_mrgreen.gif
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif
zapomniałam o tym uprzedzić, że 21 pączków, ale takich co ledwie w dłoni się mieszczą
rofl.gif
Moja mama zawsze takie wielkie smażyła i chyba mam to po niej .
Dobrze, że drożdży wzięłaś mniej
icon_wink.gif
, bo dopiero wtedy by rosły
rofl.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Krysia to nie pączki to wielkopączki
icon_mrgreen.gif
, są sporo większe od tych z maślanką , są też delikatniejsze , takie bardziej puszyste jeszcze choć i tamtym niczego nie brakuje
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ilonaaa

Member
Paź 1, 2007
144
0
0
Zagniotlam tak jak Margot na noc, rano usmazylam (z powidlami wisniowymi) a teraz sie zajadam
lecker.gif
to moje pierwsze samodzielnie wykonane paczki, nie sa zbyt ladne (niektore popekaly, chyba naladowalam za duzo wisni) ale za to sa przepyszne
icon_mrgreen.gif
dziekuje za przepis
anbetung.gif



paczki1.jpg
 

Załączniki

  • paczki1.jpg
    paczki1.jpg
    119.9 KB · Wyświetleń: 2