Ciasto Królowej Saby

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Ciasto Królowej Saby
Gateau Reine de Saba

Źródło przepisu - C. Clements, E. Wolf - Cohen "Wyśmienita kuchnia francuska" Arkady 2000

Wilgotne ciasto czekoladowo - migdałowe.

Składniki:
100 g/2/3 szklanki blanszowanych całych migdałów, lekko podpieczonych
120 g /2/3 szklanki cukru pudru
40g/1/4 szklanki mąki
120 g miękkiego masła
150 g czekolady, roztopionej
3 jaja, oddzielnie białka i żółtka
30 ml /2 łyżki likieru migdałowego (opcjonalnie)

Polewa czekoladowa:
175 ml/3/4 szklanki śmietany kremówki
225 g posiekanej czekolady
30 g/2 łyżki masła
30 ml/2 łyżki likieru migdałowego (opcjonalnie)
posiekane podpieczone migdały do przybrania

Wykonanie:
Rozgrzać piekarnik do 180 st. C. Nasmarować masłem tortownicę o śr. 20 - 23 cm.
Na dno położyć krążek papieru do pieczenia, oprószyć formę mąką.
Rozdrobnić w malakserze migdały z 2 łyżkami cukru pudru. Przełożyć do salaterki, połączyć z przesianą mąką.
W innej salaterce utrzeć masło, dodać połowę pozostałego cukru i miksować 1 - 2 minuty na lekki krem. Stopniowo dodawać roztopioną czekoladę i żółtka, po jednym, cały czas miksując. Dodać likier.
Ubić białka na sztywną pianę. Dodać resztę cukru, aż powstanie sztywna i błyszcząca piana.
Jedną czwartą piany dodać do masy czekoladowej, a pozostałe czeście dodawać partiami do rozdrobnionych migdałów.
Połączyć obie masy, delikatnie wymieszać, przełożyć do blachy, dokładnie rozprowadzić.
Piec 30 - 35 minut do momentu, aż boki zaczną rosnąć, ale środek zostanie miękki. Patyczek włożony w ciasto 5 cm od brzegu powinien pozostać czysty. Ciasto studzić w formie przez 15 minut, podtem zdjąć obręcz tortownicy, by całkiem wystygło. Odwrócić ciasto do góry dnem i zdjąć papier ze spodu placka.
Przygotować polewę: Zagotować śmietankę, zdjać z ognia, dodać czekoladę, wymieszać, dodać masło i likier.
Studzić 20 - 30 minut, aż nieco zgęstnieje, mieszajac od czasu do czasu.
Ciasto położyć na ruszcie i polać ciepłą polewą, pokrywając nią górę i boki. Odstawić na pięć minut, a potem obsypać boki rozdrobnionymi migdałami. Schłodzić przez podaniem.

Moje uwagi:
Piekłam w tortownicy o śr. 23 cm. Zrobiłam je w wersji uproszczonej, z gotowymi mielonymi migdałami.
Cukier (zwykły drobny) podzieliłam na dwie części - jedną dodałam do masła i żółtek, drugą do białek.
Masę czekoladowo - żółtkową połaczyłam z migdałami wymieszanymi z mąką, a potem z pianą z białek.
Polewę też uprościłam - rozpuściłam 50 g czekolady z 50 g śmietanki do kawy, wymieszałam i dodałam łyżeczkę likieru migdałowego. Taka ilość polewy w zupełności wystarczyła na pokrycie ciasta.
W smaku bardzo dobre. Wilgotne, ale nie zakalcowate, o wyczuwalnym, ale delikatnym migdałowym aromacie. Polecam.
Jest naprawdę wyjątkowe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
Ciasto przygotowałam z okazji II Tygodnia kuchni francuskiej.

Wklejam, ku pamięci, zdjęcie i to co wpisałam w wątku dot. samego Tygodnia.

"Ciasto nam smakowało, ale jakby coś było nie tak
gruebel_2.gif
Bardzo prawdopodobne, że to przez czekoladę - nie miałam wystarczającej ilości gorzkiej, więc dodałam mlecznej i dosypałam kakao
icon_rolleyes.gif
Myślę, że to był mój błąd. No i mogłam wcześniej z piekarnika je wyjąć - piekłam 30 minut, ale nasz piekarnik ostatnio coś za szybko piecze
icon_rolleyes.gif

Mimo wszystko, konsystencja ciasta jest fajna - nasze wyszło pulchne, dość lekkie, ale wilgotne
lecker.gif
To mi się w nim podoba, tak pomiędzy murzynkiem a brownie.
Bardzo nam smakowała polewa - robiłam, tak jak pisała Joanna, rozpuszczona czekolada + dodatek wysokoprocentowej śmietanki
lecker.gif


Może spróbuję, za jakiś czas jeszcze raz je przygotować. Tym razem już bez "oszukiwania"
icon_wink.gif
"


kr_lowej_Saby.jpg
 

Załączniki

  • kr_lowej_Saby.jpg
    kr_lowej_Saby.jpg
    59 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator: