Francuskie ciasto czekoladowe

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wyśmienite ciasto czekoladowe. ciasto, z którego jestem w 100% zadowolona. Powiem więcej - jak dla mnie król ciast czekoladowych.
Na podstawie przepisu podanego przez Joannę Gateau au Chocolat C. Clements, E. Wolf - Cohen "Wyśmienita kuchnia francuska" Arkady 2000 oraz tego.

czekoladowe_ciasto_francuskie.JPG

200 g ciemnej czekolady
200 g masła
1 łyżka mleka
150 g cukru
5 jajek
2 łyżeczki esencji waniliowej - nie miałam - dałam aromat waniliowy oraz arakowy
100 g przesianej mąki pszennej
ja dodałam jeszcze 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia - tak na wszelki wypadek


Masło rozpuścić wraz z połamana na małe kawałki czekoladą. Ja dodaję łyżkę mleka, co zapobiega przypaleniu się masła.
Masę przelać o miski, dodać cukier i dokładnie utrzeć.

Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić dokładnie na sztywno.

Żółtka dodawać do masy czekoladowej po jednym, cały czas ucierając. Dodać aromat i proszek do pieczenia. Następnie dodawać przesianą mąkę.
Na końcu dać połowę piany z białek, wymieszać i dodać drugą połowę, tym razem mieszając bardzo delikatnie.

Masę przelać do tortownicy o średnicy 24 cm. której spód wyłożyć wcześniej papierem do pieczenia.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. ok. 40-45 min. - do suchego patyczka.

Ciasto delikatnie wyjąc z formy i położyć na kratce do studzenia spodem do góry. Odjąć papier.

Ciasto można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.
 

Załączniki

  • czekoladowe_ciasto_francuskie.JPG
    czekoladowe_ciasto_francuskie.JPG
    72.3 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
wygląda apetycznie, chociaż wchodząc tu zastanawialam się jak można zrobić francuskie czekoladowe, z myślą o takim francuskim jak to gotowe kupne
icon_mrgreen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Przyznam, ze nie rozumiem. O którym cieście mówisz? Z jakiejś cukierni?

Edit:
już chyba rozumiem.
Zgodnie z nazwą to Francuskie ciasto czekoladowe a nie czekoladowe ciasto francuskie. To całkiem wyraźna różnica.
icon_smile.gif


Edit:
skoro tak bardzo nurtuje Cię perspektywa zrobienia ciasta francuskiego z czekoladą, to proszę, zabieraj się do dzieła.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Widzę, że zmniejszyłaś ilość czekolady, zwiększyłaś ilość mąki i dodałaś proszek. Jaką konsystencję gotowego ciasta uzyskałaś? Jest wilgotne czy suche?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Obawiałam się dac więcej czekolady - nie chciałam efektu brownie. Bałam się zakalca.
Jajka miałam duże - dałam 5, więc z maką akurat tak pasowało. Twój przepis mówi o 40 g - widziałam, że to raczej za mało by było. Ten drugi - o 180 g mąki na 190 g masła. To za dużo. Dałam po środku
icon_smile.gif

Co do proszku - chciałam być "dzielna" i go nie dać - ale znów, strach przed zakalcem wygrał
icon_lol.gif


Zdjęcie oddaje konsystencję - jest dość zwarte, ale absolutnie nie zakalcowate. Nie jest to puszysty ani suchy biszkopcik - jest konkretne, lekko wilgotne.
Jestem z niego tak zadowolona, że już chyba nie będę szukac innych ciast czekoladowych.
icon_biggrin.gif

Dziękuję, ze mi pokazałaś ten przepis
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wyciągam, bo właśnie się piecze, a obłędny czekoladowy zapach roznosi się po całym domu
icon_smile.gif