Empanadas z wołowiną (w ramach Festiwalu Kuchni Meksykańskiej)*

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Empanadas, to nieduże pierożki popularne w praktycznie całej Ameryce Łacińskiej. Ja zrobiłam je ponownie, tym razem z okazji trwającego właśnie Festiwalu Kuchni Meksykańskiej
Empanadas najczęściej są smażone w głebokim tłuszczu ale można je również piec w piekarniku. Przepis na ciasto pochodzi z tej strony: http://www.forkspoonnknife.com/2010/03/chi...-kulinarya.html a nadzienie jest modyfikacją tego nadzienia: http://kuchniaalicji.blogspot.com/2009/12/...-chlebki-z.html

Proporcje na 12-15 pierożków

Ciasto:

- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 170 g zimnego masła pokrojonego na kawałki
- 1 jajko rozkłócone
- 4-5 łyżek mleka

Mąkę, proszek i sól wymieszać w misce lub w malakserze. Wetrzeć w mieszaninę masło, lub zmiksować malakserem, dodać jajko i mleko i szybko zagnieść dośc miękkie ciasto. Opakowac dokłądnie w folię i chłodzić w lodówce min. 1/2 godziny.

Nadzienie:

- 1/2 kg zmielonej wołowiny (użyłam chudego mięsa gulaszowego)
- 2 papryki zielone lub czerwone
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- nieduża papryczka jalapeno (może być marynowana)
- 2 puszki krojonych pomidorów
- 1 do 3 łyżeczek mielonej kolendry
- 1 do 3 łyżeczek mielonego kuminu
- sól i pieprz do smaku
- oliwa/olej do smażenia
- 100 g startego na tarce jarzynowej cheddara lub innego ostrego sera
- 2-3 łyżki świeżej posiekanej kolendry (niestety tym razem nie miałam)

Dodatkowo:

- jajko rozkłócone z 2 łyżkami mleka do smarowania ciasta

Cebulę i czosnek posiekać drobno, papryki pokroić w kostkę. Rozgrzać tłuszcz w szerokim rondlu i podsmażyć na nim cebulę, dodać czosnek, następnie dodać kolendrę i kumin i zasmażyć chwilę, dodać papryki, smażyć ciągle mieszając, następnie dodać mięso i smażyć aż się zetnie. Dodać pomidory, sól i pieprz i dusić całość bez pokrywki na średnim ogniu ok. godziny lub dłużej, aż masa odparuje i będzie gęsta i zwarta (to bardzo ważne, jak masa będzie miała zbyt dużo wilgoci, to pierożki popękają), mieszać dokładnie min. co 10 minut żeby uniknąć przypalenia (pilnowac szczególnie pod koniec duszenia). Odstawić do ostudzenia. Dodać ser i posiekaną kolendrę, i wymieszać.

Ciasto rozwałkować dość cienko na prostokąt ok. 40x60 cm. Za pomocą małego talerzyka (ok. 15 cm średnicy lub mniejszego) i noża wykrawać koła. Brzegi kół posmarować jajkiem i nakładać na każde koło czubatą łyżkę nadzienia. Zlepiać dokładnie brzegi i zawijać je w falbankę lub przygniatać widelcem.
Piekarnik rozgrzać do 210*C. Układać pierożki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować je dokładnie jajkiem i piec ok. 25-30 minut, lub aż się zezłocą.
Podawać ciepłe z dodatkiem kwaśnej śmietany do maczania.

Zdjęcia niestety nienajlepsze ale coś tam widać
icon_wink.gif


Przed upieczeniem:

adnGVm1ma8yYyUcXXX.jpg


Po upieczeniu:

aFiCxipZ1raFG9t1jX.jpg


I wnętrze:

3Pz3eUNpxnZawQFBVX.jpg