Tort czekoladowy z wiśniami

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0
Tort czekoladowy z wiśniami
Oryginalny przepis pochodził z czerwcowego nr Sól i Pieprz, ja jednak wzbogaciłam tort o warstwę wiśniowej frużeliny i wiśniowy poncz
icon_smile.gif

*ciasto najlepiej upiec dzień przed przełożeniem

Tortownica o śr. 24 cm:

Ciasto:

125 g polewy z gorzkiej czekolady (gotowej),
125 g masła,
40 g cukru pudru,
szczypta soli,
6 jaj,
175 g cukru,

125 g mąki pszennej

Masa czekoladowa:

125 g polewy z gorzkiej czekolady (gotowej),
225 g masła,
szczypta soli,
200 g cukru pudru (można dać mniej),
200 g śmietanki 36%,

Frużelina wiśniowa (inspirowana przepisem Dorotus):

600-700 g wiśni (użyłam z kompotu),
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
200 ml soku wiśniowego,
2 łyżki cukru

Poncz:

1 szklanka soku wiśniowego,
1 kieliszek wódki


Piekarnik rozgrzać do temp. 180 stopni.

Ciasto: polewę pokroić, rozpuścić w kąpieli wodnej. Lekko wystudzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem i solą na gładką masę. Nie przerywając ucierania wbijać żółtka. Powoli dodawać polewę. Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Jedną trzecią piany dodać do masy czekoladowej i wymieszać. Resztę piany wymieszać z przesianą mąką i dodać do masy* (dodałam też ok. 1 łyżeczki proszku do pieczenia). Ciasto przełożyć na wyłożoną pergaminem tortownicę i piec ok. 60 minut. Wyjąć odstawić w chłodne miejsce na ok. 8 godzin.

Frużelina wiśniowa: sok wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną, podgrzewać aż zacznie się gotować, dodać wiśnie, chwilę podgotować. Odstawić do wystygnięcia.

Masa: polewę pokroić i roztopić w kąpieli wodnej. Masło utrzeć na puch. Nie przerywając ucierania, stopniowo dodawać cukier puder, sól i polewę. Śmietankę ubić na sztywno i wymieszać z masą czekoladową.

Ciasto wyjąć z tortownicy przekroić na 3 blaty. Pierwszy blat umieścić na paterze, nasączyć sokiem z wódką, rozprowadzić na nim frużelinę. Przykryć drugim blatem, nasączyć ponczem, rozprowadzić 1/3 masy. Przykryć trzecim blatem. Nasączyć ponczem. Resztą masy udekorować wierzch i boki. Schłodzić ok. 2 godzin w lodówce. Smacznego!
 

Załączniki

  • tort_czekoladowy3_v2.JPG
    tort_czekoladowy3_v2.JPG
    156.7 KB · Wyświetleń: 0
  • tort_czekoladowy1_v2.JPG
    tort_czekoladowy1_v2.JPG
    106.3 KB · Wyświetleń: 0
  • tort_czekoladowy2_v2.JPG
    tort_czekoladowy2_v2.JPG
    119 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0