Tort kawowy

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Muszę wpisać, bo wyszedł przepyszny. Będę często powtarzać.
Tort jest inspirowany tym przepisem.

Składniki na tortownicę o średnicy 20 cm.
Tort nie jest duży, ale dość wysoki, więc porcji będzie sporo.
fiesgrins.gif


Biszkopt

4 bardzo duże jajka lub 5 mniejszych
150g cukru
220g mąki
3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej

Białka ubić na sztywną pianę, dodawać po łyżce 100g cukru u dalej ubijać, aż piana będzie lśniąca i bardzo sztywna a cukier niewyczuwalny.
Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem na puszystą jasną masę. Dodać do białek i zmiksować.
Przesiać na to mąkę z kawą, zmiksować krótko i delikatnie.
Wyłożyć do tortownicy (spód wyłożony papierem do pieczenia), piec ok. 35 minut w piekarniku uprzednio nagrzanym do 180 stopni.

Krem
720 ml mleka
100g cukru
3 łyżki mąki pszennej (lekko kopiate)
2 łyżki mąki ziemniaczanej (lekko kopiate)
300g masła + 70g cukru pudru
4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej

Ponadto do przełożenia i ozdoby
50 ml amaretto + 70 ml wody
6 łyżek dżemu lub konfitury malinowej
150g orzechów laskowych

550 ml mleka zagotować z cukrem, w pozostałam rozmieszać obie mąki (najlepiej roztrzepać w zakręconym słoiku), wlać do gotującego się mleka i pogotować 5 minut. Ostudzić.
Masło utrzeć z cukrem pudrem, cały czas miksując dodawać ostudzony budyń.
Krem podzielić na 2 równe części, przełożyć z jednej do drugiej 3 kopiate łyżki.
Do tej mniejszej części dodać kawę i zmiksować.

Z biszkoptu odkroić górę, pokruszyć do miseczki.
Przekroić biszkopt na 4 części.
Ułożyć pierwszą na paterze, nasączyć amaretto, posmarować 3 łyżkami dżemu, wyłożyć połowę masy kawowej.
Przykryć drugim krążkiem, nasączyć, wyłożyć białą masę (nieco mniej niż połowę).
Położyć trzeci krążek, nasączyć, posmarować dżemem, wyłożyć resztę masy kawowej.
Przykryć ostatnim krążkiem, nasączyć. Posmarować górę i boki tortu resztą białej masy.
Brzegi obsypać pokruszonym biszkoptem i posiekanymi orzechami. Na górę również posiekane orzechy i dodatkowo np. maliny (ja z braku malin dałam suszone żurawiny).

Wstawić do lodówki na co najmniej 5-6 godzin. Jeść!
mniam.gif