Tarta jabłkowa qd

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Składniki:

2 szklanki (300 g) mąki pszennej
2 płaskie łyżki cukru ( 30g)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
125 g tłuszczu
125 g wody
szczypta soli
ok 1 łyżeczki przyprawy "quatre epices" ( albo cynamonu albo samego imbiru w proszku albo nawet przyprawy do pierników jak już macie gotową w słoiku)

Wykonanie
Zagotować wodę z tłuszczem i solą, zgasić gaz, wsypać mąkę z proszkiem i cukrem, wymieszać i zostawić niech przestygnie.
Jeszcze ciepłe wydobyć z gara na blat, zamiesić, odłożyć.

Obrać 3 szare renety, wyciąć gniazda, podzielić na 12 kawałków każda.

Do formy na tartę włożyć 2/3 ciasta, rozgnieść ręką - rozprowadzić żeby na boki weszło. Położyć jabłka w 1 warstwę, posypać orzechami, rodzynkami i płatkami migdałowymi. Posypać przyprawą "Quatre epices" i na wierzch poszczypać pozostałe ciasto - takie nieregularne zacierki albo jak tam zwał.
Wstawić do pieca nagrzanego do 200 stopni ; piec 40 min. Podawać na ciepło albo i na zimno.

tarta_z_jablkami_qd_cc.jpg

Moja mieszanka quatre epices Ducrosa składa się z:
44% cynamonu,24% imbiru,18% gałki muszkatołowej i 14% goździków.


 

Załączniki

  • tarta_z_jablkami_qd_cc.jpg
    tarta_z_jablkami_qd_cc.jpg
    32.5 KB · Wyświetleń: 4

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Przepis wstawiłaś jakby na moje zamówienie, bo właśnie dziś się zastanawiałam, jak spożytkować kilka ostatnich szarych renet. Zrobię na weekend.
icon_smile.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Joanna @ 16 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1214376Przepis wstawiłaś jakby na moje zamówienie, bo właśnie dziś się zastanawiałam, jak spożytkować kilka ostatnich szarych renet. Zrobię na weekend.
icon_smile.gif
Strasznie jestem ciekawa jak Ci ciasto podejdzie, bo kruche niezwykle, ale robione wbrew naszym przyzwyczajeniom.
Tłuszcz dowolny: maslo, smalec, margaryna, planta, olej , oliwa... ja robiłam dzis ze smalcem,bo akurat tak mi wypadlo.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Po składnikach widzę, że baaardzo podejdzie.
icon_smile.gif



EDIT:
Zmuszonam odroczyć pieczenie tej tarty, bo kończył się termin na twarogu i musiałam sprokurować sernik, ale co się odwlecze.....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: