Chlebek Silibaja

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Ile mnie stresów ten chlebek kosztował to ja tylko sama wiem. Eksperymentowałam z różnymi sclebkami, pysznymi zresztą, a moja kochana rodzinka kwitowała to zawsze jednym: Eeetam, ale ze sklepu to lepszy. :x W końcu powstała kompilacja dwóch chlebków - emigranta Bajaderki i chlebka na piwie - Silverka z moją skromną ingerencją spowodowaną licznymi eksperymentami, stąd ta nazwa - Silibaja i w końcu doczekałm się pochwały....
icon_smile.gif
Ale to nie był koniec moich zmartwień, pewnego razu chlebek przestał mi wychodzić, bez względu na długość pieczenia, był w środku mokry i gumowaty, nic nie pomagało ,ani zwiększanie ilości mąki, ani jej zmiana, zmiana drożdży, przestałam więc piec, zniechęcona daremnymi wysiłkami. Wszystko się zmieniło, gdy zmieniłam ....miód.
myślę, że teraz z czystym sumieniem mogę podać przepis, mam również nadzieję, że będzie Wam smakował
icon_smile.gif


Chlebek Silibaja

Składniki:

1/3 szklanki ciepłego mleka
2 czubate łyżeczki drożdży w proszku
1 szklanka zakwasu z mąki żytniej
szklanka piwa Lech
3/4 szklanki wrzątku
4,5 szklanki mąki pszennej, typ 650
1,5 szklanki mąki żytniej (zwykłej)
1 szklanka otrębów (ja mieszam różne otręby)
2 łyżki miodu
1 płaska łyżka słodkiego kakao
1 czubata łyżka soli gruboziarnistej
2 łyżki soku z cytryny
szklanka ziarenek( ja daję słonecznik i siemię lniane)

W 1/3 szklankiciepłego mleka rozpuścić drożdże. Piwo wymieszać z wrzątkiem. Drożdże połączyć z rozrzedzonym piwem (sprawdzić najpierw, czy piwo nie jest zbyt gorące), dodać zakwas. Wszystko razem wymieszać. Ten, kto ma maszynę niech wleje wszystko do maszyny, doda pozostałe składniki (prócz ziarenek) i nastawi maszynę na wyrabianie ciasta. Gdy maszyna da sygnał, niech wsypie ziarenka, lub po prostu je wsypie, w połowie cyklu wyrabiania ciasta.

Dla tymczasowych niemaszynistów:
Wymieszać ze sobą wszystkie suche składniki (prócz ziarenek) następnie dodać zakwas, piwo wymieszane z wrzątkiem( piwo wcześniej ostudzić do letniej temperatury), drożdże rozpuszczone w mleku, miód i sok z cytryny.Wszysatko dokładnie wyrobić, gdy ciasto wyrobione dodać ziarenka.

Ciasto odstawić do podwojenia objętośi. Przełożyć do foremek i zostawić na ok. 1 /2 do 1 godziny.
Ciasto posmarować ciepłym mlekiem, włożyć do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na 50 minut. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem.

Smacznego
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Alez on brzmi pysznie Limonko! Juz spisalam i bede piec, moze w srodku tygodnia
icon_smile.gif

Jeszcze pytanie o kakao - jakie to jest slodkie? U mnie jest tylko gorzkie, a potem to juz takie raczej czekolady do picia slodzone - o takie chodzi? I czy ono nadaje tylko kolor czy smak tez?
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Kakao słodkie to znaczy np. Nestle czy tym podobne, albo czekolada do picia , nadaje ono chlebkowi trochę kolorku, ale też i jest przez to smaczniejszy Bajaderko
icon_smile.gif

A nazwa jest od moich dwóch muz- Silverka i Bajaderki, a łącznikiem jest moja skromna osoba.
Si- Silver
Li- Limonka
Baja - Bajaderka
A teraz jak Bajaderka będzie piekła to ja do srodka tygodnia chyba nie dożyję :| stres mnie zje z kopytami.
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Czy musi być piwo Lech? Nie może być jakieś normalne?
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Jak z Gdańska to powinien pić Heweliusza.
Ale teraz Heweliusza robią w Elblągu.
O tempora, o mores !!!
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
O niewiedzy, o naiwności, ale mi wstyd :oops: Mąż mi uświadomił, że Lech to poznanskie piwo, no cóż tego elementu wiedzy tajemnej jeszcze nie opanowałam , nadrobię, nadrobię, ale jak ja na tym wyjdę :mrgreen:
Ale jeszcze jedno wiem ,,Żubr, występuje w puszczy " :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Czuje sie bardzo zaszczycona Limonko
icon_smile.gif
:oops:

I sprobuje z tym slodkiem kakao, skoro twierdzisz, ze dobrego smaku dodaje - wyobrazam sobie, ze jest pyszny skoro Twoja wybredna rodzina nie tylko zaakceptowala, ale i pochwalila
icon_smile.gif
:wink:
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Nie dożyję, jak bum cyk cyk nie dożyję, chyba zacznę to piwo już testować. :cheers:
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Tez się czuje zasczycona, że moj chleb na piwie był inspieracją :mrgreen:
Limonko przepis brzmi bardzo smakowicie. Niestety nie wypóbje ponieważ jestem na diecie, bez cukru i białej mąki.
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Lech, Tyskie, Dojlidy co za różnica, w środku to samo
icon_sad.gif
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Wybredusie Pivovariusie, toć tego piwska w chlebie nie czuć, to po co lać inne, a to co Tobie zostanie zużyj na co innego, np. faworki w tłusty czwartek, albo rogaliki na piwie. :mrgreen:
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
No i co? Piekł ktoś? Bo ja chciałabym, a boję się... :roll: :oops: :mrgreen:
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Johasia, bierz byka za rogi :mrgreen:

Ja teraz wpadlam w szal wyprobowywania chlebow z ksiazek, co je sobie zakupilam i dopoki nie znajde jakiegos dobrego przepisu, ktorym sie bede mogla z Wami podzielic, to nie spoczne. I jak na razie, to widze, ze dluga droga przede mna.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Dziś robię z połowy porcji
icon_smile.gif