Krucha tarta z pieczarkami*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
DSC_0753.JPG

ciasto:
170 g mąki pszennej tortowej
120 g masła (ok. 2/3 kostki)
1 jajko
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli

nadzienie:
250 g pieczarek
1 cebula
100 g sera feta
sól i czarny pieprz do smaku

sos:
3 jajka
3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
150 ml śmietanki UHT 12%
1/2 łyżeczki soli - do smaku

Masło rozpuścić.
Rozbić jajko do miski. Po trochu dodawać rozpuszczone, przestudzone masło, ucierając. Dodać proszek do pieczenia i sól. Wsypać mąkę i wyrobić ciasto, aż przestanie się kleić do dłoni.

Ciastem wylepić formę do pieczenia. Na czas przygotowania nadzienia odstawić formę do lodówki.

Pieczarki umyć i pokroić w plastry. Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Usmażyć pieczarki z cebulą, doprawiając do smaku solą i pieprzem.

Składniki sosu dokładnie wymieszać, posolić do smaku pamiętając, że ciasto i pieczarki są już lekko słone.

Pieczarki wyłożyć na ciasto. Rozłożyć kawałki pokrojonej w kostkę fety i zalać całość sosem.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. ok. 35-40 min, aż będzie lekko złote.


Piekłam w formie o średnicy 27 cm i wysokości 4 cm.
 

Załączniki

  • DSC_0753.JPG
    DSC_0753.JPG
    125.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Przepraszam, że zapytam, ale muszę. Naprawdę dajesz aż 2 łyżeczki proszku do pieczenia na taką ilość ciasta?
Zastanawiam się za każdym razem co ten proszek daje. Bo to już IMO nie jest kruche ciasto.
Z takich proporcji wychodzi pyszne kruche, ale bez proszku. Z proszkiem to wyrasta IMO takie nie wiadomo co... I ja jedząc takie ciasto (a miałam okazję być poczęstowana, bo później wzięłam przepis od gospodyni tylko po to żeby sprawdzić) czuję ten proszek.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Miałam napisać dokładnie to samo co Agatka. Też mnie zdziwiły dwie łyżeczki proszku (wg mnie całkiem zbędne) przy takich proporcjach mąki i masła.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
wiecie co...? Dobrze,ze zauwazylyscie,mialo byc 1/2 lyzeczki. Jakos mi zjadlo przy przeklejaniu przepisu
Sorry.
Skoryguje przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
To po prostu ją pomiń. Mi ona pasuje, bo uwielbiam fetę, ale jak nie chcesz dawać, to i bez niej będzie pyszne.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jeśli już, to pleśniowy.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Zrobiłam zgodnie z przepisem. Pieczarki dosc solidnie posolilam i popieprzylam. PYSZNE!!!! To moja pierwsza tarta wykonana smaodzielnie. Do tej pory jadlam tylko "kupne" i niespecjalnie mi smakowaly. Ta na pewno bedzie czesciej goscila w naszym domu i w niedalekiej przyszlosci mam zamiar wyprobowac inne nadzienia. Dzieki Mi!!! Twoje przepisy jak zwykle super przepyszne!
mniam.gif
anbetung.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Małgośka, ogromnie się cieszę, że wybrałaś tę tartę na pierwszy eksperyment i jesteś z niej zadowolona
icon_biggrin.gif

Dziękuję za miłe słowa
icon_redface.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: