Schab w sosie bananowym*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zastanawiałam się, co zrobić dzisiaj na obiad, przeglądajac stare numery miesięcznika Kuchnia. Ten przepis był jakby wyzwaniem, więc postanowiłam go zrobić. Wszystkie składniki były w domu, na obiedzie tylko jedna dodatkowa osoba, w razie wpadki dużej kompromitacji by nie było. No i nie było, bo wszystko udało się znakomicie. Podaję proporcje dla 4 osób.

Składniki
50 dkg schabu
2 łyżki oleju
1 łyżka masła
sól, pieprz
do posypania orzechy nerkowca

Sos
1 banan (20 dkg)
1 cebula (10 dkg)
po 5 łyżek białego wytrawnego wina i bulionu z kostki drobiowej
20 dkg śmietany 18 %
2 łyżki masła
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżeczki przyprawy curry
sól, pieprz

Schab czyścimy z tłuszczu, potem kroimy na 4 kotlety i lekko je rozbijamy tłuczkiem przez folię. Mięso nie może być za cienko rozbite. Następnie plastry mięsa kroimy w paski szerokości 1 cm, oprószamy solą i pieprzem, obsmażamy na oleju z dodatkiem masła na rumiano. Pamiętajmy, żeby w zależności od wielkości patelni nie smazyć całego mięsa na raz, tylko porcjami. Chyba że mamy dużą patelnię i paski mięsa nie będą się ze sobą stykały. Po tym zabiegu schab powinien być usmażony.
Przygotowujemy sos: cebulę obieramy, siekamy, szklimy na maśle i mieszamy z curry. Wlewamy bulion oraz wino i, mieszajac, gotujemy na małym ogniu do odparowania płynu. Banan obieramy, rozgniatamy widelcem, mieszamy ze śmietaną i łączymy z duszacą się cebulą. Sos ubijamy trzepaczką do zgęstnienia. Przyprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Mięso wkładamy do sosu i mocno zagrzewamy. Podajemy posypane lekko zrumienionymi na suchej patelni orzechami nerkowca, z ryżem ugotowanym na sypko. Ja podałam jeszcze do tego mix sałat.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: