twaróg domowy z mleka*

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Na twaróg nie nadaje się mleko ze sklepu. Zamiast zrobić się zsiadłe, po prostu gorzknieje.
Musi to być mleko prosto od krowy, najlepiej od rolnika ekologicznego. Ja sprawdziłam mleko z mlekomatu - udało się doskonale.

Jak zrobić twaróg:

Mleko wlej do garnka, zostaw w temperaturze pokojowej. Gdy zrobi się zsiadłe (np następnego dnia) zbierz z wierzchu śmietanę.

Zsiadłe mleko podgrzewaj powoli na małym ogniu. Po kilkunastu minutach zaczną tworzyć się grudki twarogu. Teraz uważnie obserwuj, co dzieje się w garnku, żeby mleka nie podgrzać za bardzo, bo wtedy twaróg będzie gumowaty i twardy.

Gdy z mleka utworzy się już dużo grudek zlej wszystko na sito. Pod sito podstaw jakieś naczynie – zbierze się tam serwatka. Zostaw twaróg do odsączenia – im dłużej będzie na sitku, tym bardziej będzie suchy.
Do twarogu możesz dodać szczypiorek, świeże rzodkiewki i śmietanę, którą wcześniej zdjęłaś z mleka.

Gotowe
icon_biggrin.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,606
113
Kiedyś często robiłam. Najsmaczniejszy ser wychodził, gdy mleka zsiadłego nie podgrzewałam, a zamiast tego zalewałam zagotowanym świeżym (proporcje 1:1).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Z samego mleka sklepowego (pasteryzowanego) nie wyjdzie bo ono jest pozbawione bakterii które są zdolne zakwasić mleko - tam w przepisie jest wszystko opisane.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,606
113
Prawda? Ten z samego zsiadłego był dla mnie zbyt kwaśny, ja wolę takie delikatniejsze. Ale mnie naszło na ser. Może chociaż ten z maślanką zrobię.
 

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Mnie też naszło,w sobotę kupię z mlekomatu i nastawię na kwaśne.
Wsuwam zawsze jeszcze ciepły plus bułka z masłem.Niebo w gębie
lecker.gif
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Cinka @ 15 Mar 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1267554Z samego mleka sklepowego (pasteryzowanego) nie wyjdzie bo ono jest pozbawione bakterii które są zdolne zakwasić mleko - tam w przepisie jest wszystko opisane.
Do takiego mleka dobrze jest dodać jogurtu naturalnego- " z kulturą" dobrej jakości. Czasami jak jest zimno to i mleko od gospodarza potrafi zgorzknieć.
Do produkcji twarogu tez jest używane mleko pasteryzowane( innego w obecnym czasie nie dopuszcza się) ale są szczepionki z kulturą bakteryjną. Od kilku lat pracuję w mleczarni i muszę przyznać że proces produkcji twarogu znacznie się zmienił. Dobrze że nasz zakład nie korzysta z wszelkiego rodzaju dostępnych na rynku ulepszaczy i bazuje na produkcji jak najbardziej naturalnej. Dzięki temu moge zakupić super twarog
icon_smile.gif