Kruche ciasto z rabarbarem,truskawkami i budyniową pianką

larva95

Member
Sie 31, 2011
14
0
0
Bardzo smaczne ciasto,delikatna budyniowa pianka i lekko kwaśne owoce,jak w crumble i do tego kruche ciasto,nie przesłodzone
icon_smile.gif

Kruche ciasto jest z Moje Wypieki a pomysł na budyniową piankę wzięłam z Kuchni nad Atlantykiem.
Ciasto:
2,5 szkl mąki
250 g masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
5 żółtek
Masło pokroić w kostkę,dodać resztę składników i szybko wyrobić ciasto.Podzielić na pół,jedną częścią wylepić wyłożoną papierem do pieczenia blachę ok 20x30,wstawić na 30 min do lodówki i podpiec w piekarniku 15-20 min w 190 st.Drugą cześć ciasta ulepić w kulkę i włożyć do zamrażarki.
Masa owocowa:
Obrać i umyć ok.1 kg rabarbaru,pokroić w kawałki,poddusić z 1/2 szkl. cukru i odrobiną wody,aż będzie miekki.Zestawić ognia,dodać oszypułkowane,umyte i pokrojone na połówki/ćwiartki truskawki (u mnie ok.80 dag),dodać 3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej i wymieszać.
Budyniowa pianka:
2 szkl mleka
2 łyżki cukru waniliowego
3 łyżki cukru
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyzki masła
1 łyżka ekstraktu waniliowego
5 białek + 1/4 szkl cukru
1 szkl mleka zagotować z masłem. W misce zmiksować resztę mleka,cukry,mąki i wlac na gotujące sie mleko,zmniejszyc ogien i gotować kilka minut,aż nie będzie wyczuwalny smak maki. Zestawić z ognia,dodać ekstrakt waniliowy,wymieszać i wystudzić. Nastepnie ubic pianę z białek,kiedy będzie sztywna dodawać stopniowo 1/4 szkl. cukru. Dodać 2 duże łyżki piany do budyniu,aby rozluźnić jego konsystencję i połączyć delikatnie z resztą piany.

Spód ciasta wysypać bułka tartą,abu wchłonęła nadmiar wilgoci,na to wyłożyć owoce,wyrównać,na to łyźką w odstępach wyłożyć budyń z pianą i delikatnie rozsmarować,zetrzeć pozostałą część ciasta lub poprostu pokruszyć na wierzch. Piec 40 minut w 190 stopniach. Wystudzić i najlepiej włożyć na kilka godzin do lodówki. Smacznego
icon_smile.gif