Delikatne ciasto z musem czekoladowym

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Pomysł na krem do tego pysznego ciasta znalazłam u chantel, pomyślałam jednak, że doskonałym jego uzupełnieniem byłby delikatny kakaowy biszkopt. A dla przełamania słodkiego smaku, konfitura z czarnej porzeczki. Myślę, że równie dobrze sprawdziła by się konfitura wiśniowa. Oto, co przygotowałam: polecam to smaczne, mocno czekoladowe, szybkie w przygotowaniu i bardzo eleganckie ciasto.

DSC_1190.JPG

3 jajka4 łyżki cukru pudru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 czubate łyżeczki ciemnego kakao
ok. 100 g mąki pszennej tortowej

375 ml śmietany tortowej 30%
200 g czekolady (2 tabliczki)
Śmietan -fix - dodatek utrwalający bitą śmietanę
ew. cukier puder, do smaku

konfitura z czarnej porzeczki
kakao do posypania wierzchu

1. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Żółtka utrzeć na puch wraz z cukrem, kakao i mąką ziemniaczaną. Dodawać partiami przesianą mąkę pszenną, aż ciasto osiągnie konsystencję gęstej śmietany. Następnie dodać białka i delikatnie wymieszać całość. Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy, wyrównać powierzchnię.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 10-15 min, do suchego patyczka. Ciasto odstawić do wystudzenia.

2. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Wystudzić. Śmietanę ubić z dodatkiem śmietan-fixu. Ja używam czekolady gorzkiej, można też oczywiście użyć mlecznej, jeśli taką wolicie. Podczas ubijania można śmietanę dosłodzić do smaku cukrem pudrem do smaku zwłaszcza, kiedy użyjecie gorzkiej czekolady. Do ubitej śmietany dodać przestudzoną rozpuszczoną czekoladę, delikatnie lecz dokładnie wymieszać. Na czas studzenia się ciasta odstawić przygotowany krem do lodówki.

3. Przestudzone ciasto posmarować konfiturą. Ułożyć krem, robiąc na nim dekoracyjne wzorki za pomocą widelca. Wierzch posypać kakao. Ciasto przechowywać w lodówce.

Piekłam w tortownicy o średnicy 24 cm.
 

Załączniki

  • DSC_1190.JPG
    DSC_1190.JPG
    103.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: