Ciasto dyniowe

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Halloween Pumpkin Cake z GoodFoodMagazine

300g maki z proszkiem do pieczenia
300g jasnego cukru muscovado

3 lyzeczki czubate mieszanki przypraw "Mixed Spice" lub przyprawy do piernika
2 lyzeczki sody
175g sultanek

½ lyzeczki soli
4 jajka, roztrzepane
200g masla, stopionego

skorka starta 1 pomaranczy
1 lyzka soku z pomaranczy
500g dyni, obranej i startej na tarce o grubych oczkach

Do nasaczenia:

sok z jednej pomaranczy

Na wierzch

200g miekkiego serka kremowego
85g miekkiego masla
100g cukru pudru, przesianego
1 lyzka soku z pomaranczy
skorka starta z jednej pomaranczy


Piec rogrzalam do 180C. Foremke o wymiarach 30x20cm, wysmarowalam maslem i wylozylam papierem do pieczenia. Do jednej miski przesialam make, cukier, przyprawy, sode i sol. Dorzucilam sultanki, wszystko wymieszalam. W innej misce ubilam jajka ze stopionym maslem, dodalam sok i skorke z pomaranczy. Plynne skladniki wlalam do miski z suchymi i delikatnie przemieszalam. Wmieszalam dynie. Przelozylam ciasto do przygtowanej blaszki i wsunelam ja do pieca. Pieklam ok 35-40 min.

W trakcie pieczenia ciasta, przygotowalam pomade. Ubilam serek z maslem, cukrem, skorka i jedna lyzka soku pomaranczowego, az masa stala sie gladka i kremowa, po czym wlozylam ja do lodowki.

Upieczone ciasto, po wyjeciu z pieca pozostawilam w foremce. Po pieciu minutach naklulam ciasto patyczkiem i skropilam sokiem z pomaranczy. Pozostawilam do calkowitego wystygniecia.

Na zimne ciasto wylozylam schlodzona pomade serowa.

Moje wczorajszy wypiek byl bez pomady (rownie pyszny):

Pumpkin_Cake.jpg
 

Załączniki

  • Pumpkin_Cake.jpg
    Pumpkin_Cake.jpg
    62.1 KB · Wyświetleń: 54
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Upieklam to ciasto w zeszla sobote - tym razem zamiast startej swiezej dyni, uzylam musu dyniowego, rowniez 500g, plus dodalam ok 25g gram maki wiecej, a sultanki zastapilam suszona zurawina. Bylo pyszne, szczegolnie nastepnego dnia.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Zrobilam z musem dyniowym. Dalam 300 g belgijskiego ciemnego cukru cassonade.
Wysmienite!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo sie ciesze, ze smakowalo. Jak najbardziej mozna uzyc cassonade, ktory jest podobny do muscovado (ciemny i jasny), moze jedynie bardziej rafinowany. W tym ciescie nawet krystaliczna gruba demerara spelni zadanie (o ile dobrze pamietam cassonade rowniez mozna dostac w formie krystalicznej).
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Cassonade mialam przypadkowo, bo maz sie pomylil w sklepie
icon_smile.gif

Musze sie przyjrzec podczas zakupow, bo prawde mowiac nigdy nie zwracalam uwagi na ten cukier.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Upiekłam, w tortownicy o śr. 28 cm, z konieczności w nieco zmienionej wersji (połowę masła zastąpiłam olejem, część dyni utarłam na drobnej tarce, część rodzynek zastąpiłam drobno posiekanymi migdałami, a zamiast mąki z proszkiem, dałam pełnoziarnistą orkiszową i łyżeczkę proszku). Odjęłam też 50 g cukru trzcinowego, dodając w zamian łyżkę cukru pudru do soku pomarańczowego przeznaczonego do nasączenia ciasta. Mieszankę przypraw zrobiłam sama z cynamonu, imbiru, goździków, ziela angielskiego, gałki muszkatołowej i kardamonu.
Zapowiada się pysznie.
icon_smile.gif


EDIT:
Zamiast pomady, zrobiłam lekki krem; bardzo smaczny mi wyszedł.
Dałam ok. 80 g masła, ok. 80 g cukru pudru, 200 g serka śmietankowego typu cream cheese Twój smak Piątnicy, 150 g serka naturalnego Bieluch, łyżkę soku i nieco skórki z pomarańczy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Naprawde brzmi pysznie, Joanno.

Wlasciwie rozpoczelam juz sezon dyniowy i to pyszne jesienne ciasto zrobie niebawem. Mam ochote pokroic je na kilka warstw i przelozyc kremem jak w przepisie, (podobnie zrobilam z moim marchewkowym).
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
I jest pyszne! Wilgotne, aromatyczne, ciężkie, bogate w smaku - takie, jakie lubimy najbardziej.
Podałam posypane orzechową praliną.

ciasto_dyniowe_tatter.jpg

Wspaniały pomysł z tym nasączaniem sokiem gorącego ciasta - można wykorzystać w innych wypiekach tego typu.
 

Załączniki

  • ciasto_dyniowe_tatter.jpg
    ciasto_dyniowe_tatter.jpg
    80.9 KB · Wyświetleń: 26
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Próbowałam urwać trochę tego cukru, ale chłopaki twierdzą, że nie jest za słodkie*. Myślę, że można zejść do 200g. To jednak spory placek, z dużą ilością dyni.









* ale dla nich nawet baklawa nie jest za słodka
zahnlos.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Dobry pomysł.
icon_smile.gif

IMO daktyle by się tu ładnie wkomponowały i suszone morele (namoczone np. w soku pomarańczowym).
Wydaje mi się, że z mąką też można tu eksperymentować, a nawet jej część zastąpić mielonymi migdałami czy orzechami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Tak , myślałam o daktylach , ale morele też by pasowały do dyni
Eeeeeeeeeeeeee dla mnie wszystko bardzo słodkie wg przepisów , dlatego staram się trochę uciąć cukru , ale baklava to jest w sam raz i chałwa też , nie mam pojecie dlaczego tak mam
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,342
1,413
113
Dziś upiekłam. Mojemu wnukowi bardzo smakowało. Ja jadłam pierwszy raz ciasto z dynią i powiem, że nawet niezłe,bo
dzięki dodatkowi korzennych przypraw przypomina nieco piernik. Dla nas cukru było w sam raz. Z mniejszą ilością byłoby gorsze.

ciasto_dyniowe.jpg
 

Załączniki

  • ciasto_dyniowe.jpg
    ciasto_dyniowe.jpg
    60.7 KB · Wyświetleń: 23

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo, ciesze sie, ze wam smakowalo (i, ze bylo niezle
icon_wink.gif
) U nas jest ono bardzo popularne, zwlaszcza, ze jak sie okazalo w zeszlym roku z powodzeniem mozna rowniez zutylizowac w nim nadmiar dyniowego musu.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Pyszne, jesienne ciasto! Zrobilam z mniejsza iloscia cukru (250 g; wymieszalam cukier brazowy i normalny). Dalam pol rodzynek, pol zurawin suszonych i garsc skorki pomaranczowej kandyzowanej bo mi wpadla w oko jak szukalam rodzynek w szafce
icon_mrgreen.gif

Nie robilam polewy/pomady tylko oproszylam ciasto cukrem pudrem.
Wyszlo super, mieciutkie, wilgotne, piernikowe. Mniam! Dziekuje za przepis!
 

Załączniki

  • caisto_dyniowe.jpg
    caisto_dyniowe.jpg
    50.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo nam milo.

Wlasciwie przyszla i na mnie pora - pieke w piatek ciasto to bedzie podstawa halloweenowego tortu
fiesgrins.gif