Piróg biłgorajski*

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Spotkałam się z kilkoma wersjami tej potrawy, tutaj podaję za Makłowiczem

Składniki:

Ciasto:
500 g mąki pszennej tortowej
250 ml kwaśnej śmietany
100 g masła
30 g świeżych drożdży
1 jajko
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli

Farsz:
1 szklanka kaszy gryczanej
1 szklanka mleka
500 g ziemniaków (typ kulinarny C)
400 g białego sera (twarogu)
1 łyżka masła
2 jajka
świeżo mielony czarny pieprz
sól

Sposób przyrządzania:

1 Do miski wsypujemy mąkę, wbijamy jajko. Drożdże rozcieramy z cukrem i śmietaną. Dokładamy miękkie, pokrojone w kosteczkę masło, solimy. Zagniatamy gładkie ciasto i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

2 Ziemniaki gotujemy i rozgniatamy na purée bez grudek. Biały ser rozgniatamy. Kasze w makutrze zalewamy wrzącym mlekiem, gdy wsiąknie, dodajemy ziemniaki, biały ser i ucieramy kopystką.

3 Dodajemy roztopione masło, jajka, sól i pieprz do smaku, wyrabiamy.

4 Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy na grubość ok. 5 mm. Nakładamy farsz. Całość zwijamy w roladę, smarujemy po wierzchu rozkłóconym jajkiem. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 200°C na 50 minut.

5 Piróg podajemy na ciepło lub zimno pokrojony w grube plastry, z kwaśnym mlekiem lub kefirem.

 

anowid

Member
Lut 19, 2007
562
0
0
UWIELBIAM!!! z taka zimna swojska smietana
lecker.gif

Moja tesciowa jak sie spieszy to robi tez bez ciasta, tylko sama kasze zapieka ... tez dobre!
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,634
1,177
113
Smaki mojego dzieciństwa. Często bywałam w Biłgraju i dla mnie piróg i miód gryczany to coś wyjątkowego.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A tak naprawdę, to ile gospodyń, tyle przepisów. Mnie smakuje najbardziej nasz rodzinny przepis, czyli ugotowane ziemniaki, stłuczone, na to sól, kasza, masło. Przykryć i czekać aż się kasza rozpraży. Potem dodać śmietanę i co tam kto chce, ja lubię z miętą ale jestem w tym lubieniu odosobniona. Zadnych skórek! z niczego, drożdżowe, nie drożdżowe, odpada. Upiec w prostokatnej formie.
A u koleżanki w domu właśnie ze skwarkami i dużo pieprzu no i do tej pory nie rozstrzygnięty dylemat, czyj piróg lepszy.
Aha! Koniecznie ale to koniecznie wyłącznie kaszza jasna, w żadnym razie nie ta palona. To już wszędzie tak samo, nie spotkałam piroga z palonej kaszy. W ogóle w tamtych stronach raczej używa się takiej jasnej kaszy.
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,634
1,177
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0