Risotto z bakłażanem i cukinią

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Risotto z bakłażanem i cukinią

Rizotto_z_bak_apene_i_cukini_.JPG

1 cebula
3 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
1 mały bakłażan (200g)
200 g ryżo do risotta
150 ml wytrawnego białego wina
1 l rosołu
1 cukinia (200g)
30 g masła i parmezanu
sól i pieprz
sok z cytryny

1.Na centymetrową kostkę kroimy bakłażan i cukinię. Bakłażana skrapiamy sokiem z cytryny.
2.Na oleju smażymy pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek. Dodajemy ryż. Dobrze podgrzewamy i wlewamy wino oraz wsypujemy bakłażana. Zmniejszamy ogień i kiedy ryż wchłonie wino dodajemy stopniowo ( po 200 ml) rosołu. Ciągle mieszamy.
3.Kiedy ryż jest kleisty dodajemy cukinię oraz sól i pieprz. Następnie dodajemy masło i ser. Dusimy następne 5 minut.
4. Jak mamy to dekorujemy posiekaną bazylią lub od biedy pietruszką.

 

Załączniki

  • Rizotto_z_bak_apene_i_cukini_.JPG
    Rizotto_z_bak_apene_i_cukini_.JPG
    242 KB · Wyświetleń: 2

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
A po piąte dopisz swoją opinię o przepisie, czy smakowało, czy powtórzysz, czy polecasz itp
icon_smile.gif
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Proszę samemu spróbować . Co to za wygodnictwo.
Zresztą nie wklepałem tutaj jeszcze żadnego przepisu, którego bym sam nie zrobił i mi nie smakował, a jeśli miałem wątpliwości to zawsze rzetelnie uprzedzam co jest nie tak.
Ze smakiem to tak jak z mottem na dole. Jednemu smakują ogórki, a drugiemu ogrodnika córki.
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
Składniki dania brzmią zachęcająco. Tylko mi czasami bakłażan nie podchodzi. Raz trafiam na gorzkiego, a raz nie.
A jakiś konkretny rodzaj wina polecasz ? Bo jestem noga w tym temacie i nigdy nie wiem jakie wlać
icon_smile.gif
.

Opinię o daniu, czy smakuje czy nie, każdy przecież sam może tutaj dopisać. Oczywiście po wcześniejszym przyrządzeniu dania i degustacji.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Risotta myślę, że można podzielić na te, które stanowią samodzielne danie (risotto z grzybkami ) i te które są dodatkami do jakichś konkretnych dań. Te jest takie akuratnie pod kurczaka. Bakłażan prawie zawsze jest goryczkawy (skórka) , więc ta goryczka przenosi się na smak całej potrawy, ale sama specyfika (kleistość ryżu) risotta sprawia , że ta goryczka jakby istniała na drugim planie.
Co do wina to musi być wytrawne . Można dodać Ryzlinga , ale świat się nie zawali jeśli dodamy wytrawne białe wino z kartonu za 1,5 (euro)

Osobiście smakuje mi wybornie, bo jest to nowy smak jaki można uzyskać z poczciwego risotta. Coś niepowtarzalnego, a to na pewno warte jest wypróbowania.

A żeby wszystko było jasne to przepis jest tutaj http://www.wdr.de/tv/martina_moritz/sendun.../00_risotto.jsp gdzieś od 22 minuty programu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: