Eklerki z ostrym musem*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis na te eklerki znalazłam w czasopiśmie "Pani domu poleca". Wykorzystałam to danie od razu, zasmakowało mnie bardzo, również i moim gościom, a zamieszczam je dopiero dzisiaj, bo doskonale pasuje jako wstęp do zbliżających się świątecznych obiadów, co nie znaczy, że nie można je podawać na co dzień. Jest wyborne. Przepis obliczony jest na 12 porcji.
Składniki na ciasto
- 20 dkg mąki
- 10 dkg masła
- 5 jajek
- sól
Składniki na mus
- 30 dkg szynki
- 10 dkg serka śmietankowego z ziołami (może być Almette)
- ćwierć litra kremówki
- 2 - 3 łyżki keczupu
- łyżka posiekanego szczypiorku
- sok z połowy cytryny
- łyżeczka cukru
- mielona ostra papryka
- pieprz

W rondelku zagotowujemy szklankę wody z masłem i szczyptą soli. Zmniejszamy ogień. Na wrzący płyn wsypujemy mąkę i szybko ucieramy na gładkie, lśniące ciasto. Gdy zacznie odstawać od ścianek garnka, zdejmujemy z ognia, studzimy i miksujemy z dodawanymi kolejno jajkami.
Blachę wykładamy pergaminem (ja daję papier do pieczenia) i wyciskam szprycką dość krótkie paski ciasta, zachowując około 4-centymetrowe odstępy. Blachę wsuwam do nagrzanego do 180 st. piekarnika i piekę około 15 (20) minut. Eklerki nie powinny się zbytnio przyrumienić, ale boję się, bo mój piekarnik jest nieprzewidywalny, żeby w środku nie były niedopieczone, więc z lekka wydłużam ten czas. Upieczone eklerki studzimy.
Szynkę kroimy w kawałki i miksujemy z keczupem i serkiem ziołowym. Kremówkę ubijamy z sokiem z cytryny i cukrem. Dodajemy do masy szynkowej, mieszamy, wsypujemy drobno posiekany szczypiorek. Doprawiamy do smaku ostrą mieloną papryką, solą i pieprzem.
Eklerki przekrawamy wzdłuż ostrym nożem i tuż przed podaniem (żeby nie rozmiękły) napełniamy musem szynkowym. Oczywiście same eklerki i nadzienie przygotowujemy wcześniej, a póżniej szybko łącząc składniki komponujemy przystawkę i zaraz podajemy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Wow, brzmi świetnie
icon_smile.gif