Rogaliki i serniczki mojej babci

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
40 dag maki + 2 łyżki cukru
20 dag masła
2 łyżki kwaśnej smietany
5 dag drożdży (mama daje pół paczki zywych, a ja torebeczkę [7g]sproszkowanych) + 2 łyżki cukru + ciut mleka do rozczynu
2 żółtka
sok z połówki cytryny

zrobić rozczyn - drożdże rozetrzeć z 2 łyżkami cukru i 1/2 szklanki mleka, przykryć sciereczką i poczekać aż zaczną pracować.
mąkę przesiać, dodać do niej cukier i masło (zimne). Dodać drożdże, smietanę i żółtka i sok z cytryny. SZYBKO wyrobić


Masa serowa (jeśli nie ma bialego sera myslę, że może być Ricotta)
ok 0,5 kg sera białego tłustego na wagę pokruszyć palcami, dodać cukier waniliowy i żółtko. delikatnie pokruszyć widelcem.

Dzem
ja robie z ałyczy albo z wisniowego

Ciasto rozwałkować. Kroić w trójkąty, tak, żeby móc zwinąć w rogalik albo w prostokąty ok 6*10 cm. Na środku trójkątów nakładać dżem i zawijać a na środku prostokątów serek. Trójkąty ,,zamknąć w rogalik" (mozna lekko wywinąć) a prostokąty składać na trzy tak żeby boki zamknęły się jak okiennice, ale zachodząc na siebie o 1/3 długości)
Górę serniczków maczać w białku a potem w grubym cukrze. Rogalików nie maczać, ale za to po upieczeniu posypać cukrem pudrem.

Piec 15-20 minut w 200 stopniach

kliknąć, aby powiększyć


smacznego, Małgosia i babcia Bogusia
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
cieszę się, ze smakowało!

dziś też robiłam, tym razem razem z babcią - poprawiłam przepis, żeby było dokładnie tak jak ONA robi
icon_smile.gif