Wuzetkowy torcik z kostką galaretkową

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Wzuetkowy torcik z kostka galaretkowa

Ciasto:

2 szklanki mąki tortowej
1 szklanka cukru
2 jajka
1/2 kostki margaryny (np. Kasi)
1 szklanka mleka
3 łyżki stołowe kakao
2 łyżki stołowe dżemu porzeczkowego lub truskawkowego
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Krem:

1 koskta masła
1/2 szklanki cukru pudru
1 serek homogenizowany
aromat waniliowy
sok z cytryny
lub zamiast kremu, krem z paczki lub bita śmietana ze smietanfixem (ja uzywam tej wersji)

Dodatkowo: dwie galaretki czerwona i zielona.

Polewa czekoladowa


sposób przygotowania
Ciasto:
Jajka utrzeć z cukrem. Dodać rozpuszczony i ostudzony tłuszcz i resztę składników. Dobrze zmiksować. Wylać na małą tortownicę wysmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą. Piec w 180C przez około 45 minut, obserwując ciasto czy nie jest juz gotowe. Ciasto dostanie garba, wyrośnie w górkę i lekko popęka. Nie należy sie tym przejmować.

Krem:
Masło utrzeć z cukrem. Powoli dodawać serek. Dodać kilka kropel aromatu i sok z cytryny do smaku.

Ja zwykle daję krem z proszku lub bitą śmietanę ze smietan fixem i cukrem.

Galaretki:
Obie galaretki sporządzić wg. przepisu jednak z połowy ilości wody. Przygotować oba kolory oddzielnie, poczekać aż stężeją. Pokroić ostrym nozem na w miarę równą kosteczkę. Dodać do kremu kostkę galaretkową. Wymieszać.

Ciasto wystudzić. Przeciąć jak tort, tak by były trzy częśći. Przełożyć kremem z galaretką. Posmarować ciasto polewą, udekorować wiórkami kokosowymi. Wstawić do lodówki na przynajmniej 2h. Z lodówki smakuje wyśmienicie. galaretka w kremie prezentuje się rewelacyjnie.

Polewa:
składniki
2 łyżki stołowe margaryny lub masła
2 łyżki stołowe śmietany od 12% wzwyż (ja używam 12%)
4 łyżki stołowe cukru
2 łyżki stołowe kakao

sposób przygotowania
W rondelku rozpuścić tłuszcz, zestawić z ognia. Powolutku dolewać śmietanę, i szybko mieszać, żeby śmietanie nic złego się nie przytrafiło. Dodać cukier i kakao, ponownie wstawić na palnik, mieszać szybko do połączenia się składników. Smarować ciasto. Można wstawić ciasto z polewa do lodówki do szybkiego zastygnięcia, a można też trzymać je w temperaturze pokojowej.

wz1.jpg


wz2.jpg


wz3.jpg