Masa cukrowa do dekoracji tortów i nie tylko...

Status
Ten wątek został zamknięty.

Baśka

Member
Wrz 13, 2004
1,129
0
36
Poszukuję przepisu na masę z cukru pudru taką która czasami zastępuje marcepan przy dekoracji np tortów. Znalazłam wprawdzie to o co mi chodzi ale nie bardzo mogę sobie poradzić z przetłumaczeniem. Może ktoś z Was ma gotowy przepis i chętnie się podzieli ??? Ładnie proszę :mrgreen:
A to link który znalazłam
http://www.coquinaria.it/archivio/decorazi...ta_lezione.html

domyślam się jakie składniki ale chodzi mi o sam proces przygotowania tej masy
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
Baśka! To jest chba taka sama masa jaka jest na torcie niewyprasowanym Alki.
Przepis Alki:
400 g cukru pudru
50 g glukozy
2 łyżeczki żelatyny
35 ml wody
Żelatynę rozpuszczamy w 35 ml wody i mieszamy z cukrem pudrem i glukoza. Nie ukrywam, że najszybciej zrobimy to przy pomocy malaksera, ale ręcznie też jest to możliwe. Jak już mamy kulę elastycznej masy to ją rozwałkowujemy na placek dość duży, który kładziemy na naszym torcie i ugniatamy
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Podaję, z grubsza, przepis tej Włoszki:
- używać tylko kupnego cukru pudru, nie używać robionego w domu
- glukozę kupuje się w aptece i musi być ta w płynie, w proszku się nie nadaje
- żelatyna ma być w proszku (to chyba nie poblem, bo w PL jest, za to we Włoszech nie ma...)
- ekstrakt waniliowy powinien być na alkoholu, ale może też być w płynie

30 ml wody
5 g żelatyny
50 g glukozy
450 g dobrze przesianego cukru pudru

Zelatynę namoczyć w wodzie aż się rozpuści lub wchłonie cały płyn ( w zależności od tego czy jest w płatkach czy w proszku).
Postawić naczynie z rozpuszczoną żelatyną na gazie i dodać glukozę i ekstrakt wanilii. NIE GOTOWAC!!!! Jak się zagotuje, wywalić do kubła i zacząć jeszcze raz...
icon_smile.gif


Cukier wsypać do miksera. Wlać płyn. Wyrabiać na ciasto bardziej miękkie od ciasta na makaron. Ewentualnie dodawać wody, ale ostrożnie, po łyżeczce.

Na blacie położyć papier do pieczenia, posypać krochmalem kukurydzianym (sądzę, że mąka kartoflana też może być - przypis MzM)
Wałkować od środka na zewnątrz, podsypując tej mąki i obracając. Nie może się przykleić do podłoża, dlatego po każdym obrocie podnieść układając ciasto na przedramieniu (patrz foto) i podsypać mąki.

Na koniec przenieść rozwałkowane na wałku, ułożyć na torcie i dopasować rękami. Obkroić nożem boki.

Koniec.

MzM
 

Baśka

Member
Wrz 13, 2004
1,129
0
36
Acha, bo ja to chciałam poćwiczyć różne takie tam kwiatki i ozdóbki, wysuszyć i mieć na zapas do dekoracji wiem, że takie ozdóbki się przechowuje w cukrze pudrze. Jak tylko wena mnie najdzie to pokażę co z tego mi wyszło, niedawno kupiłam barwniki spożywcze z firmy Schwartau są one w płynie, w takich małych buteleczkach i spróbuję tę masę "pokolorować" :lol:
 

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Z moich doświadczeń z masą ową:

- łatwiej się wałkuje masę po posmarowaniu blatu i wałka olejem, dosłownie kilka kropli, niż podsypywaniem krochmalu,

- można masę zafarbować na etapie wyrabiania owej masy, ale lepiej to robić barwnikami suchymi niż płynnymi,

- używam glukozy tylko w proszku, kupionej w sklepie spożywczym i jest jak najbardziej dobra.
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Masa cukrowa
350 g cukru pudru
białko z jaja kurzego
3łyżeczki soku z cytryny
Nie robiłam tej masy, ale znalazłam przepis to podaję.
Wykonuje się tak jak masę cukrową Alki.
Marcrlina
 

terenia

Member
Wrz 13, 2004
86
0
0
szkoda, że tak późno znalazłam ten wątek, ale to nic.
Zrobiłam coś takiego, tylko nie wiedziałam o żelatynie, no i to mi się sypało, nie było elastyczne wogóle. No i jeszcze tak sobie pomyślałam, że jak przykryję cały tort taką masą, to będzie koszmarnie słodki, ja wiem, że tort z natury swojej słodki musi być, ale bez przesady
icon_smile.gif
. Więc przykryłam tylko jego część
icon_smile.gif
może ktoś widział mój tort, to wie, a jak nie, to i tak już jest zjedzony. Myślę, że ta masa dobra jest na drobniejsze ozdoby, ale raczej nie skuszę się na przykrywanie nią całego tortu.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Anusiaczek i kilka innych przykryło cały tort...nawet fotki sa i nic nie mówiły że potem jest bardzo słodki torcik. Przecież na jednym kawałku to nie jest tego tak dużo bo to cienkie jest.
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Tereniu, masa jest owszem słodka, ale po pierwsze jak komuś nie pasuje, to nie musi jej jeść, ona bardzo łatwo odchodzi :mrgreen: a po drugie nawet z tą masą mój tort zbyt słodki nie był.
Ja tam będę na pewno dekorowała tą masą, w końcu to niewyprasowanie musi mi się udać i już! :mrgreen:
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Anusiaczku wersja wyprasowana tez jest sliczna - taka pożądna :mrgreen: Szczególnie jak w przekroju sie popatrzy to ładnie taki kawałek wygląda jak jest ciemna masa w środku i taka jasna okładka na wieżchu. czy te róże to z czekolady? Jak sama robiłas to może nas nauczysz?
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Poszłam na łatwiznę i róże kupiłam gotowe :oops:
To są takie z opłatka, Schwartau chyba.
 

Al_inka

Member
Wrz 13, 2004
2,109
0
0
Anusiaczku podoba mi się twój tort wyprasowany, wcale nie musi być taki "pomięty" zastanawiałam się właśnie nad tymi różyczkami :mrgreen:. Też mam ochotę na taki. :lol:
 

terenia

Member
Wrz 13, 2004
86
0
0
Przekonałyście mnie, zrobię jeszcze taki tort, tylko, że wtedy będę pamiętać, żeby dać bardzo ograniczoną ilość cukru do ciasta i masy, ale teraz mam tej masy trochę, tylko, że ona mi się kruszy, myślicie, że mogę do niej dodać żelatyny?? a możę lepiej to przerobić na jakieś ozdoby?? :roll:
 

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
A ja tak myślę i myślę czemu się to niewyprasowanie nie udało i jedyne co mi do głowy przychodzi to to, że za grubo masa była rozwałkowana. Ja do tego niewyprasownia to tę masę na ok. 2 mm rozwałkowuję i duuużo większy placek niż tort jest. Tak na oko to jak średnica tortu 30 cm to placek tak pomiędzy 50 a 60 cm średnicy.
Tak mi jakoś przykro, że się Tobie Anusiaczku to niewyprasowanie nie udao
icon_sad.gif
 
Status
Ten wątek został zamknięty.