Kruche ciasto do tart słonych i słodkich (Elle)

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Kruche ciasto

25 dkg mąki (półtorej szkalnki)
12,5 dkg masła (ok. pół kostki)
3 kostki cukru
szczypta soli
4 łyżki wody

Roztopić 4 łyzki wody, masło, cukier i sól. Gdy wystygnie wsypac mąkę i mieszac az kulka odlepi się od ścian garnka. (Ja robiłam mikserem i tez ok)
Wykorzystać od razu - włozyc do formy.
Komentarz: Fantastyczne ciasto do tart słodkich i słonych. Należy pamietać o zasadzie: połowa tłuszczu w stosunku do mąki (30 dkg mąki - 15 masła)
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
a czym sie rozni od zwyklego takiego (oprocz sposobu wykonania)? bo dalas mi nadzieje ze jest cos co mi nie zzakalcuje sie
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Lidqo, ono się rozwarstwia jak francuskie, trzeba wygnieść foremkę, bo się walcować nie da. Jest pyszne, ja mniej cukru daję, 1 płaską łyżeczkę.
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Hm... to mnie zaskoczyłyście z tym listkowaniem. Dla mnie jest po prostu trochę innym kruchym ciastem, co zawsze sie udaje i nie robi sie zakalec....
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Hm... to mnie zaskoczyłyście z tym listkowaniem. Dla mnie jest po prostu trochę innym kruchym ciastem, co zawsze sie udaje i nie robi sie zakalec....
Graz, spróbuj je lekutko wałkiem potraktować, a zobaczysz te listeczki :lol:
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Juz traktowałam, ja czasem wałkiem czasem pięścią je traktuję ale listków jeszcze jak żyje nie widziałam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Ciasto jest rzeczywiście wysmienite!

mniam!

img12427gu5cv.jpg


nie wiem tylko, czy to ciasto trzeba/można chłodzić (w kuli) przed wsadzeniem do piekarnika... bardzo prosze o rowianie wątpliwości
icon_smile.gif


PS już wiem, nie trzeba
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
jak ja tego nie zauważyłam! Dziękuję kochana Paulinko! Muszę się wybrać do okulisty, bo te moje szkiełka- dwójeczki chyba jednak za słabe są..

przepraszam w takim razie z zmieszanie
icon_smile.gif
 

MałaRybka

Member
Sty 9, 2005
1,139
0
36
Graz, na jakiej wielkosci forme jest ten pzepis? Robilam wczoraj, ale cos malo mi wyszlo, w zwiazku z tym nie pieklam w blaszce do tarty tylko w malej 20 cm silikonowej formie do biszkopta :dump: . Nadzienie wyszlo mi super, a ciastu jednak czegos brakowalo. Mezowi smakowalo, ale on byl bardzo glodny wiec nie wiem czy mnie tylkko pocieszal, czy rzeczywiscie mu smakowalo . TZN tak mi sei wydaje, ze czegos brakowalo, bo ja nigdy tarty nie jadlam :oops: . W kazdym razie ciasto nie wygladalo tak ladnie jak na zdjeciu Kasi.

Przy okazji mam pytanie do Kasi. Czy twoja forma do tarty ma taki rowek wokol podstawy? Czy to trzeba dokladnie wylepic ciastem? Jak duza masz forme?
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Mała Rybko, zdjęcie jest Malgosimi.
icon_smile.gif

Ale chciałam powiedzieć, że mam taką formę z rowkiem przy brzegu i też go zawsze wylepiam.
Ktoś kiedyś ładnie tłumaczył funkcję tego wglębienia, ale już nie pamiętam.
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
zamierzam wlasnie zrobic takie mini tarty z kremem budyniowym i niewiem ktory spod wybrac??:dump:
mala rybko wiesz ktory jest dobry moze :