Tarta szpinakowo-serowa

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
8349.jpg


składniki
duży pęczek szpinaku (około 500g)
4-5 ząbków czosnku
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
10-15 dag sera pleśniowego blue
20g parmezanu
2 łyżki serka ricotta lub np. Almette
odrobina mąki
1 łyżka masła
sól, pieprz
10-15 dag fety
opakowanie gotowego ciasta francuskiego
odrobina oliwy z oliwek


sposób przygotowania
Szpinak należy dokładnie wypłukać, odciąć listki od twardych łodyg, włożyć do garnka i poddusić na parze do momentu, aż zmięknie, a następnie posiekać. Roztopić masło i poddusić na nim szpinak (około 10-15 min), w tym czasie dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, pieprz i sól. Jogurt rozmieszać z mąką, uważając by nie zrobiły się grudki, a następnie wlać do szpinaku i dokładnie wymieszać. Dusić jeszcze około 5 min. Do sosu dodać jeszcze trochę naturalnego serka twarogowego, np. Almette, lub włoskiego twarożku ricotta i dokładnie wymieszać, a następnie pokruszony ser pleśniowy i połowę parmezanu. Wszystko dokładnie wymieszać i smażyć do momentu, kiedy rozpuszczą się sery.

Ciasto rozmrozić, a następnie wyłożyć na natłuszczoną wcześniej formę do tarty. Ładnie uformować brzegi. Wyłożyć nadzienie szpinakowe, a na górę posypać pokruszoną fetę i pozostały parmezan. Piec w piekarniku nagrzanym do 180C przez około 25-30 min. Smacznego!!!
 

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
A to mi się należy :strafe:, bo robiłam już dość dawno temu i się nie przyznałam.
Wprawdzie spód zrobiłam z przepisu Jotki, ale w połączeniu z tym nadzieniem wyszło coś, co daje pełny odlot smakowy. Coś wspaniałego, pycha!!!!
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Kiedys robiłam tarte szpinakową z innego przpisu i na upeiczone ciasto dawałam farsz! Jak robiłam z koleji pierwszy raz tarte i była ona na słodko to wykładałam farsz na surowe ciasto i potem było ono surowe!

Mam pytanie jak to jest z tym ciastem, lepiej piec wczesniej czy nie?

W przepisach forumowych dominuja tarty gdzie ciasto piecze się razem z farszem, Ja się jednak troche boje ze mi znowu wyjdzie surowe!
 

paulisiek

Member
Cze 20, 2006
3
0
0
Zrobiłam ją tradycyjnie na cieście kruchym. Miałam najszczersze chęci wystawić dobry komentarz ale niestety. Napaliłam się na coś przepysznego a tu klops. Z przygotowaniem nie było problemu (pomimo upału na zewnątrz i jeszze większego w kuchni od piekarnika). W kuchni roznosił się zapach starej skarpety ale nawet to mnie nie zraziło. Gdy spróbowałam to aż mi buzie wykręciło. Była słona jak cholerka (przepraszam za przekreństwo) chociaż nawet nie dałam fety! To przez ten ser blue którego dałam tylko 100 g. A co by było jakbym dała 150? Przez ten sól nawet szpinaku nie było czuć. Jadłam dalej z nadzieją że mi się tylko wydaje, ale nie dałam radę - ta tarta mnie pokonała. Musiałam połowe wyrzucić
icon_sad.gif
icon_sad.gif
icon_sad.gif
A najgorsze że tyle pieniędzy w nią włożyłam (parmezan i ser blue to nienajtańsze sery)
Czemu nikt nie powiedział że to będzie aż tak słone
icon_sad.gif
Nie robie tego z czystej złośliwości po prostu albo musiałam popełnić jakiś błąd albo ona taka być powinna a moje kubki smakowe jej niezaakceptowały.
 

paulisiek

Member
Cze 20, 2006
3
0
0
Parmezan na pewno był dobry i sprawdzony, jednak jakość sera blue mnie zastanawiam. Miał bardzo ładny niebieski nalot ale śmierdział jak zgniła skarpeta (w porównaniu z nim zapach parmezanu to była morna bryza - powinien tak pachnieć?) i sam w sobie w smaku był słony (porównywanie z fetą). Za 100 g. zapłaciłam około 4 zł a to raczej nie tanio. Już sama nie wiem. W smaku w sumie nie była tarta aż tak okropna tylko ta słonowatośc wszystko zniszczyła
icon_sad.gif
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Ja cichutko powiem, że raz robiłam tę tartę i nie dałam rady jej zjeść.
icon_sad.gif
Ale w moim przypadku, jestem absolutnie pewna, ze to nie była wina przepisu - tylko sera blue, który kupiłam. Jeden, jedyny raz kupiłam pewnej badziewnej firmy (musiałam kupić w pobliskim sklepiku, a nie było żadnego wyboru, tfu!) i to co wyszło, nie nadawało się do spożycia. Smak tegoż konkretnego sera był absolutnie okropny. :|
 

paulisiek

Member
Cze 20, 2006
3
0
0
Więc widocznie to jednak musiał być ten ser, bo duzo osób zachwala ten przepis. Zwracam więc honor Iwci. Nawet na dowód następnym razem kupie dobrej jakości ser blue i wtedy wypowiem się na temat tej tarty
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Od lat robię bardzo podobną tartę na kruchym spodzie ( tylko zamiast jogurtu daję mleko rozbełtane z jajkiem) i zawsze jest wyśmienita.
Może oprócz niedobrego sera za bardzo ją posoliłaś? To znaczy odruchowo posoliłaś masę szpinakową i dodałaś z natury słoną fetę ( i inne słone sery). Warto spróbowac ją zrobić jeszcze raz, bo jest naprawdę pyszna.
Jutro ją piekę znowu - mam już nawet przygotowany farsz. Tym razem zamiast ricotty dałam wiejski serek granulowany, a zamiast parmezanu - grana padano. I trochę koziego serka. No i jak zwykle - trochę świeżo mielonej gałki muszkatolowej.