Chlebek o smaku pumperniklowym

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
W podziece za to, ze dostarczalyscie mi pasjonujacej lektury w watku maszynowo-chlebowym chcialabym choc troszke zrewanzowac sie i podac moj ulubiony chlebek, ktory wszedl na stale do naszego rodzinnego repertuaru
icon_smile.gif
...
Nie jest to taki tradycyjny, ciezki i "mokry" pumpernikiel, ale raczej chlebek o smaku pumpernikielowym. Nam bardzo smakuje zarowno do wedlin i pasztetow, jak i do serkow a takze z niskoslodzonym dzemem...

Pumpernikiel

1 kubek (250ml) cieplej wody
1/4 kubka melasy
2 lyzki masla lub margaryny
1 lyzeczka od herbaty soli
1 lyzeczka kawy rozpuszczalnej
1/2 lyzki kakao (1 1/2 lyzeczki)
1 1/2 kubka maki zwyklej lub chlebowej
3/4 kubka maki pszennej razowej
3/4 kubka maki zytniej
1/2 lyzki (1 i 1/2 lyzeczki od herbaty) suchych drozdzy

Skladniki podaje w kolejnosci wkladania do maszyne (takiej ktora wymaga najpierw skladnikow plynnych – jesli ktos ma inna to musi postapic zgodnie z instrukcja).
Wychodzi z tego bochenek o wadze 1,5 funta czyli niecale 70 dkg.
Aha, ja najczesciej zastepuje nieco melasy miodem.
Smacznego
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Zastanawiam się, czy w Polsce można gdzieś kupić melasę (sklepy ze zdrową żywnością?), lub czy ew. można ją czymś zastąpić... Ktoś wie?
 

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Johasiu
icon_smile.gif
Oto co znalazlam przez Google.pl
"Melasę można kupić dzisiaj w wielu sklepach ze zdrową żywnością i sklepach wędkarskich. Wykorzystywana jest do smarowania chleba lub słodzenia napojów i znakomity dodatek zanętowy.

Przepis jak zrobić samemu melasę:

Buraki umyć obrać zetrzeć na tarce do jarzyn wsypać do garnka i zalać wodą w stosunku 2:3 objętości buraków.Gotować do miekkości. Przecedzić,odrzucic buraki, a syrop gotować dalej do zgestnienia. Brązowy syrop zlać do słoików i zapasteryzować. Melasa służy miedzy innymi do sporządzania ciast i pierników, można ja spożywać zamiast marmolad lub miodu do chleba."

Sama pewnie robic nie bedziesz, ale w sklepach ze zdrowa zywnoscia powinna byc....
Aha, do smarowania chlebka nie radzilabym uzywac, bo ma raczej smak gorzkiego syropu na kaszel, ale temu pumperniklowi nadaje bardzo dobry smak....
W ostatecznosci mozna zastapic miodem (ja i tak czesc melasy miodem zastepuje), ale z samym moze byc nieco za slodki....
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Kupiłam melase z buraków cukrowych w sklepie ze zdrową zywnością- obrzydliswto na surowo. Piekłam jakieś ciasto podane prze Bajaderke i niestety dla mnie było niejadalne, tak je było czuć melsą a było jej tam ze 3-4 łyzki.
Stad mój wniosek, że chyba sprzedawna u nas melasa bardzi się różni od amerykańskiej albo po prostu trzeba ją lubić.
 

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Buraki cukrowe - ale nie podjelabym sie robic melasy w domu :wink:
Melasa jest produktem powstalym w trakcie procesu robienia cukru i moze byc albo z burakow cukrowych albo z trzciny cukrowej....
Nie wiem, czy ta tutejsza rozni sie od polskiej, ale smak ma specyficzny i nie kazdy go lubi.... To chyba tak jak z watrobka czy jagniecina - jedni uwielbiaja a inni za zadne skarby swiata nie rusza... :lol:
W tym chlebku pumperniklowym jest chyba niezbedna, bo to ona dodaje tego oryginalnego smaku pumperniklowi.... Natomiast - jak wspomnialam na poczatku - mozna czesc (nawet do 1/2) melasy zastapic miodem, ale uwazac zeby nie byl za slodki....
A sam chlebek naszej rodzinie bardzo smakuje i jemy go do wszystkiego.
Ostatnio upieklam go i zanioslam do pracy razem z dipem szpinakowym z okazji urodzinowej celebracji jednej z kolezanek - dip podalam w wydrazonym chlebku. I bardzo wszystkim smakowal nie tylko dip ale i chlebek....
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Kupiłam melase z buraków cukrowych w sklepie ze zdrową zywnością- obrzydliswto na surowo. Piekłam jakieś ciasto podane prze Bajaderke i niestety dla mnie było niejadalne, tak je było czuć melsą a było jej tam ze 3-4 łyzki.
Stad mój wniosek, że chyba sprzedawna u nas melasa bardzi się różni od amerykańskiej albo po prostu trzeba ją lubić.
W Portugalii melasa jest z trzciny cukrowej bodajże, ale smak ma niezwykle intensywny. Moim zdaniem jest zjadalna w ilościach aptekarskiech. Ja mam przepis na chleb z melasą , ale jest jej tam chyba 1/2 łyżki, bardziej dla aromatu i dymnego posmaku.

Może ta amerykańska jest rzeczywiście jakaś inna. Ja tutejszej bym się nie odważyła do niczego dodać więcej niż 1 łyżkę. A może to kwestia smaku, jak pisze Jagienka.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mysle, ze zastapienie jej miodem jest najlepszym wyjsciem.
 

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Hej
icon_smile.gif
Ten chlebek ma specyficzny smak (wlasnie taki pumperniklowy) i jego sie chyba nie wydobedzie zastepujac melase w calosci miodem (tzn mozna - wowczas otrzymamy chlebek miodowy :wink: ale to juz bedzie cos innego).....
Jezeli ktos lubi smak pumpernikla to radzilabym sprobowac - mysle ze (tak jak wspomnialam na poczatku) mozna czesc melasy zastapic miodem (ale nie wiecej jak 1/3, no 1/2 dla zdecydowanych sceptykow, powiedzmy). Ale jej jednak musi byc sporo, bo bez niej to nie bedzie pumpernikiel....
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
To fatalnie. Mialam tu pod bokiem cukrownie, ale w ramach postepu Wlosi cukrownie zamykaja i cukier kupuja sobie w Chorwacji.
Wrzucilam na google'a i od razu mi wyszlo pytanie "Mam przepis na muffiny, ale nie mam melasy. Co zrobic?" Poradzono, aby rozpuscic cukier z trzciny cukrowej w niewielkiej ilosci wody. Z melasy odparowuje sie wode, aby otrzymac cukier, wiec trzeba zrobic operacje odwrotna.
Co Wy na to?
 

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Linn
icon_smile.gif
do odwaznych swiat nalezy - mozna probowac :wink:
Ale.... mnie sie nie wydaje, zeby ten sposob na produkcje melasy zdal egzamin...
Spojrzalam na Epicurious (portal poswiecony jedzeniu i restauracjom) i wg tam podanej definicji do pieczenia pumpernikla "czesto dodaje sie melase" [tlum. moje] - nie pisza jednak co robi sie w tych nieczestych przypadkach...
Tak mi do glowy wpadlo, ze moze (skoro rzeczywiscie ktos nie ma dostepu do melasy) sprobowac tego miodu i zwiekszyc nieco ilosc kawy (ktora tez daje i kolor i smak).... To nie bedize to samo, ale....
Musze jeszcze sprawdzic w encyklopedii chlebkowej co tam pisza na temat pumpernikla.....
Eh, szkoda ze nie ma tu chwilowo Bajaderki - moze ona by wiedziala co zrobic?
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Prawdziwego pumpernikla i tak sie nie upiecze / jest pieczony przez okolo 20 godzin w niskich temperaurach /. Mozemy sie tylko zblizyc.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Linn, qrka wodna, gdzie ty mieszkasz? :mrgreen:
Ja tu mogę melasę kupić w każdym sklepie ze zdrową żywnością. I też do muffinów ją dodaję, bo mam akurat taki przepis.
Może my jakiś rurociąg włosko-włoski północ-południe powinnyśmy skonstruować? Ja będę ci sypać mąkę żytnią i wtykać melasę i pory :mrgreen: a ty może będziesz coś wlewać? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

MzM
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Madziu, u nas zdrowa zywnosc jest w kazdym sklepie / i tam melasy nie ma /. Nam takie sklepy nie sa potzrebne. U Was sklepy wydzielono i tam sie znalazla.
A swoja droga, wpadlam na pomysl, ze jak bede w Perugii to oderwe sie od tej czekolady i rozejrze sie, czy jakiej ciekawej maki nie ma. No i to jest wlasnie moj syndrom.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Linn, chcesz żebym uwierzyła, że tam u was są wyłącznie uprawy biologiczne? :dump: :mrgreen:
Nie ma pryskania, nawozów sztucznych, utrwalaczy, kolorantów, konserwantów, itp..? :dump: :mrgreen:

No więc ja w to nie wierzę! Niestety... Mowy nie ma! Nie we Włoszech. Ty idziesz do supermerkatu i masz 100% produktów lokalnie produkowanych? Nic z importu? Cukier z trzciny cukrowej też tam robicie? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Acha, a moja melasa jest importowana z Niemiec. Ale nie jest buraczana, tylko właśnie trzcinowa. Ciekawam w którym landzie te Kruki uprawiają trzcinę cukrową... :dump: :mrgreen:

MzM
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Te pryskane to wysylamy na polnoc :mrgreen:
Skoro ta melasa jest z trzciny cukrowej, to sposob podany w necie jest dobry. Cukier z trzciny i troche wody: wyjdzie na to samo. Madziu, nie te czasy. Slowa niby te same, a srodek inny. To ja juz wole miod od pszczolek.
 

Nika24

Member
Wrz 13, 2004
214
0
0
jagienko zobacz sama :
chleb.jpg


:mrgreen:
jest świetny mimo ze nie robiony maszyna :mrgreen:
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
ten równie ładny NIka
icon_smile.gif


czy on jest taki ciężki i zbity jak to pumpernikel ?

i również tu zapytam czy masz zdjęcie po przekrojeniu :

jeśli tak to z góry dziękuję jeśli wkleisz