Obwarzanki

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Obwarzanki

Kto ich nie lubi? Mieciutkie, rumiane - najlepsze jeszcze cieple.

1 szklanka letniej wody
1 1/2 lyzki miodu
1 1/2 lyzeczki soli
1 szklanka maki zytniej razowej (lub pszennej razowej)
2 szlanki maki
1 1/2 lyzeczki suchych drozdzy

Drozdze wsypac do wody i lekko wymieszac, odstawic na kilka minut az zaczna tworzyc sie pecherzyki. Wszystkie skladniki wymieszac i wyrobic ciasto - powinno byc gladkie i elastyczne, ale nie za miekkie. Zostawic do wyrosniecia na 20 minut, nie dluzej. Dwie duze blachy posmarowac maslem. Ciasto podzielic na 8-12 czesci (w zaleznosci jak duze obwarzanki chcemy uzyskac). Z kazdej czesci uformowac waleczek, z ktorego kszaltowac obwarzanki lub precle. Ukladac na przygotowanych blachach, przykryc i zostawic do wyrosniecia na nie dluzej niz 15-20 minut. W miedzyczasie zagotowac wode w szerokim, plytkim rondlu, dodac lyzeczke sody oczyszczonej i lyzke cukru (dodatek sody nadaje obwarzankom charakterystycznego lekko brazowego koloru). Delikatnie wkladac po 2-4 obwarzanki do gotujacej sie wody i gotowac okolo 1/2 minuty z kazdej strony. Ukladac z powrotem na blachach, posypac gruba sola, makiem lub sezamem. Piec w temperaturze 230 st.C przez okolo 10-12 minut, az beda ladnie zrumienione.

28391gd.jpg
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
ciakawa jestem czy można byłoby zrobić takie okrągłe (jak te z dzieciństwa, zawieszone na sznurku) obwarzanki? czy one też tak smakują?
 

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
Odkurze wątek :D

zrobilam dzis wg przepisu obwarzanki, tzn. taki mialam zamiar... skoncylo sie na zdenerwowaniu bo za nic w swiecie nie chcialy mi wyjsc takie sliczne jak na zdjeciu bajaderki, ciasto jak juz naciglam to mi sie skurczalo i juz sama nie wiem...albo za duzo maki, albo cos albo ja mam lewe rece... jako ze juz sil nie mialam to zrobilam buleczki :d haaa... pyszne, posypane makiem i smakuja miodem...naprawdę super do mleka, kawy czy kakao... sprobuje jeszcze raz sie pomeczyc i do konca zrobic wg przepisu, ale i tak w formie buleczek bede robic nie raz i nie dwa, a ze sto razy :D pozdrawiam i dziekuje bardzo za przepis