Drozdzowy chlebek morelowy

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Drozdzowy chlebek morelowy

Niezbyt slodki, ale bardzo morelowy puszysty chleb

2 lyzeczki suchych drozdzy
3/4 szklanki letniej wody
2 lyzki mleka w proszku
2 szklanki maki
1 lyzka roztopionego masla
1 lyzeczka cukru
3 lyzki powidel z moreli lub gestego dzemu morelowego
1/2 szklanki pokrojonych w mala kostke suszonych moreli

Drozdze wsypac do wody, zostawic na kilka minut az zaczna tworzyc sie pecherzyki. Dodac pozostale skladniki i wyrobic gladkie ciasto. Ciasto jest dosc rzadkie. Przykryc i zostawic do wyrosniecia na okolo 1 godzine. Kiedy ciasto podwoi swoja objetosc przelozyc je do wysmarowanej maslem malej foremki keksowej (22x12cm), przykryc i zostawic do ponownego wyrosniecia na okolo 30-45 minut. Piec w temperaturze 180 st.C przez 20-25 minut, az wierzch bedzie rumiany i patyczek wbity w srodek ciasta jest suchy. Wylozyc z formy i wystudzic na drucianej siateczce.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Jesli nie macie pomysłu na słodkawy, pachnący owocami chlebek na śniadanie (do miodu, dżemu, twarozku) serecznie polecam!

ja go upiekłam w maszynie

nie miałam mleka w proszku, więc przeliczyłam, że należy dać: 3/4 szklanki mleka pełnego i 1/4 szklanki wody

mleka nie gotowałam, tylko do zimnego wlałam 1/4 szklanki GORĄCEJ wody i dałam masło (które się tam ladnie rozpuściło). Potem wlałam to wszystko do maszyny, dodałam dżem (DUŻO), mąkę, morele suszone (MAŁO) i drożdże(oczywiście suche i bez rozczynu).

Byłam pewna, że nie wyjdzie bo dobrze mi się mąkę sypało, wiec musiałam dolać mleka, które też mi się dobrze lało No i musiałam znowy dosypać mąki... A potem dodałam jeszcze 4 łyżki dżemu z moreli (bo miałam za mało suszonych moreli i pomyślałam, ze będzie za mało morelowy)

wyrabiałam go z tego wszystkiego dwa razy i wyrósł jak gooopi, aż walił o szybkę, co dawno mi się nie zdarzało. Musiałam go spoliczkować, przez co stracił trochę kopułki, ale w środku nie ma śladu zakalca! Jets mięciutki i puszysty!
Acha i następnym razem zrobię go z powideł śliwkowych z suszonymi sliwkami