Szarlotka Henryk

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
SZARLOTKA Henryk
biszkopt:
4 jaja + 3 żółtka
1 szklanka cukru
1 szklanki mąki pszennej
1/2; szklanki mąki ziemniaczanej
4 łyżki oleju
1 łyżka octu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
z tych składników upiec biszkopt, ostudzić i przekroić wzdłuż na dwie części.

Masa:
1 litr kompotu jabłkowego
2 budynie najlepiej bananowe
Na płynie z kompotu ugotować budynie i wymieszać z owocami. Spód biszkoptowy przekroic na dwa blaty. Na spód wyłożyć masę i przykryć drugą częścią biszkopta.

Pianka kokosowa:
Ubić na sztywno 3 białka, dodać 25 dag cukru i dobrze ubić na koniec dodać 10 dag wiórków kokosowych. Całość wymieszać i wyłożyć na ciasto. Wstawić do piekarnika na ok. 120 o C i zapiekać aż do momentu, kiedy pianka kokosowa będzie sucha czyli gdy można po niej pukać i jest głuchy dźwięk.
Kroić dopiero gdy będzie zupełnie zimne (najlepiej po nocy w bardzo zimnym miejscu). Można całość polać czekoladą.

smacznego
 

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
CIASTO JABŁKOWO KOKOSOWE - DORUSIA

kilogram obranych jabłek(np kortlandy) pokroić na kawałki,takie hmmm jak sie uda,plasterki,półćwiartki,no jakkolwiek

2,ugotowac 0,75l wody,wrzucić kawałki jabłek,i ugotowac kompot,ale nie bardzo długo,tak,żeby były kawałki jabłek,które sie nie rozpadły,ale jak sie nie uda i będzie ciapa,to trudno

3,odcedzić jabłka od kompotu,ALE KOMPOTU NIE WYLWEAĆ,
jabłka wyłożyć na biszkopt.

4,zagotowac kompot i ugotowac na nim dwa budynie śmietankowe z cukrem.budyń wyłożyć na jabłka.

5,w garku małym roztopić 10dag margaryny z 10dag cukru,odstawić z gazu,dosypac 20dag wiórków kokosowych,i dodac 2 całe jajka,wymieszać i wyłożyć na budyń

6,rozgrzac piekarnik do 200-220 stopni i włozyć do niego ciasto całe na około 10-15 minut

7, ostudzić i jeść,mozna podawac z bita śmietaną

Biszkopt: ubić 5 białek następnie dodawac po jednym żółtku ,jednej łyzce cukru,jednej łyżce mąki z odrobiną proszku do pieczenia,tak około pół łyżeczki,na koniec 5 łyżek wody

ma być wszystkiego po pięć-białek łyzek cukru,łyzek mąki,łyżek wody
biszkopt piecze się około 15minut w 150-180stopni.
1d897e5568aded79f178cdafc75e277c-748525.jpg

f93d871527a48e399593cccb113a2fd5-748524.jpg
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Tak Owieczko - najpierw pieczesz biszkopt, a potem na to wykładasz jabłka, budyń i mase kokosową (ja tez podawałam ten przepis na mniamie, tylko nieco inny biszkopt był) i jeszcze raz zapiekasz. Ciasto jest przepyszne, można je podgrzać i podać z lodamy Zrobie je na świeta
icon_smile.gif
 

Bogda

Member
Lut 22, 2005
14
0
0
Mam wydrukowany ten przepis Moniak z forum mniamowego i piekę ciasto wg tamtego przepisu (mieszam zaparzone jabłka z budyniem i wykładam na biszkopt). Do ugotowanego budyniu dodaję trochę soku z cytryny, nadzienie ma wtedy bardziej winny smak, ja taki lubię. Pyszności.
icon_smile.gif
 

Bogda

Member
Lut 22, 2005
14
0
0
Moniak, nie tylko ja piekę ale też moja siostra dla swojej rodziny, a ostatnio jeszcze ciepłym ciastem zajadały się koleżanki mojej córki i kategorycznie zażądały przepisu. Tak więc przepis poszedł w świat a wraz z nim pyszny smak.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Bogda - :oops:
owieczko:
Biszkopt:
z 5 jajek (lub 4, a nawet 3), cukru - troche mniej niz ważą jajka, maki - ile ważą jajka, ale pół na poł z maką ziemniaczaną, płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia upiec ciasto, czyli jakja ubić na jednolitą masę z cukrem, wymieszać z mąkami, upiec.
Jabłka:
2 kg np. antonowek lub renet;
3/4 l wody + 3/4 szkl. cukru - zagotować, sparzyć w syropie obrane jabłka pokrojone w szesnastki. Jabłka ułozyć na upieczonym biszkopcie, zalać budyniem ugotowanym na wywarze z jabłek + 2 budynie smietankowe rozpuścić w 1/2 szkl. mleka i zagotować z syropem, jak zgestnieje wyłozyc na jabłka. Ja mieszma budyn z jabłkami t tak wylewam na biszkopt.
Masa kokosowa:
3/4 kostki margaryny, 3/4 szkl. cukru zagotować i dodać 20 dag wiórek kokosowych - zagotować; po ostudzeniu dodać 2 jajka i zmoksować wszystko razem, wyłozyć na budyń i wszystko zapiec ok. 40 min (biszkopt + jabłka + masa kokosowa).

Pieczenie placka najlepiej rozpocząć od przygotowania masy z wiórkami, potem jabłka do sparzenia, a potem upiec biszkopt - kiedy jest w piekarniku - sparzyć jabłka i ugotowac budyń. Smacznego
icon_razz.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Ej, Owieczko!
poczekaj az przestygnie i sie przemaceruje, bedzie pyszne! :shock:
Ja czsem podaje je na goraco z lodami, ale moze akurat Ci ten smak nie podchodzi
icon_sad.gif
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Iquano, nie mogę się dopatrzeć owoców w składnikach, domyślam się, że mają to być jabłka
icon_smile.gif
ale ile
icon_smile.gif
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Zrobiłam to ciasto i jest rewelacyjne!
Troche pomieszałam z przepisem, bo biszkopt inny, jabłka były ze słoika i wiórki zmieszałam z migdałami, bo okazało się, że wyjątkowo kokosu w domu brakło :shock: .
Ale sądzę, że produkt końcowy jest zbliżony do pierwowzoru :mrgreen: .

Tylko jedno mnie gnębi - kokosowa kruszonka słabo się trzymała budyniu, czy to wina mieszania z migdałami, czy jakaś inna przyczyna mogła być?
I jeszcze jedno - jabłka mozna chyba wyłożyć na gorący biszkopt? Ja tak zrobiłam i ciasto trochę siadło, ale zakalca nie było na szczęście.
Na pewno zrobię powtórkę, tylko najpierw zaopatrzę się we wszystkie potrzebne składniki
icon_smile.gif
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Zwykle używam kompotu zrobionego w sezonie. Jabłka w kawałkach do litrowego słoika i zalewam syropem z cukru 9dosyc słodkim).
Jak nie mam takiego gotowego to zwyczajnie w garnku sobie gotuje tylko najpierw zalewam niedużą ilościa wody i całym planowanym cukrem to owoce sa potem słodsze a nie takie wymoczkowate. Potem jak do picia rozcieńczam do smaku a jak do tego ciasta to zwykle używam taki koncentrat :mrgreen: Dobrze wychodzi z kwasnych i aromatycznych jabłek np antonówka
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Dodałam zdjęcie to moze was przekona :mrgreen:
Acha tym razem robiłam kompot z 1 kg jabłek szara reneta.
Zalałam woda tylko tylko żeby pokrojone w ósenki jabłka były przykryte i dodałam 1 szklanke cukru. Potem zwyczajnie jak się zagotowało to odstawiłam i lekko zamieszałam. Budyń robiłam dopieor jak prawie ostygło bo wtedy sok z owoców przesiąka do płynu i smak jest lepszy.

Zanim sie zacznie gotowac mase dobrze jest zmierzyc ilośc płynu i odłozyc na chwilke owoce do innego naczynia. Płynu musi być mniej nic 1 litr bo potem jeszcze dochodza owoce.


Blacha 40 x 24 cm i ciasto wyszło wysokie aż do brzegów - beza kokosowa nie jest jak widac dobrze ubita i dlatego nie jest zbyt gruba... latały mi po kuchni Natki kolezanki i co chwilka czegoś chciały .

Kiedys zwykle robiłąm to ciasto na mniejszej blaszce i wtedy po prostu dawałam mniej kompotu i juz.
NO napiszcie choć jak wam sie ciasto podoba :!: :roll: