Matiesy w cytrynie*

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Żeby uczcić moją dopiero co zdobytą pieczątkę z setką podaję przepis, który niedawno znalazłam:
600 g matiesów
cytryna
biały pieprz
olej słonecznikowy lub oliwa
mleko
- matiesy zalać mlekiem wymieszanym z wodą, odstawić na pół godziny,
- cytrynę sparzyć, możliwie jak najcieniej okroić skórkę, którą pokroić w cienkie paseczki, z cytryny wycisnąć sok,
- śledzie opłukać, pokroić w niezbyt szerokie kawałki,
- układać je warstwami w słoiku, każdą warstwę skrapiać sokiem z cytryny, posypać pieprzem i paseczkami skórki cytrynowej,
- zalać olejem, odstawić do lodówki na 24 h.

Dziś właśnie robię to po raz pierwszy na jutrzejszą babską imprezkę. Jutro napiszę, jak wyszły <!--emoid:D--><!--endemo-->
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Właśnie nie wytrzymałam i spróbowałam jeden kawałek ze słoika. Słuchajcie, rzecz jest świetna: śledź o smaku cytrynowym! Wiem, że to beznadziejnie brzmi, ale smakuje naprawdę wspaniale! Znakomite danko, żeby zaskoczyć gości czymś niespotykanym.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Wyciągam przepis, bo wczoraj zrobiłam. Dodam, ze jeśli ktoś będzie chciał zrobić, to skórkę trzeba obrać naprawdę cieniutko, żeby było jak najmniej białego miąższu, który daje posmak goryczki.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,335
1,404
113
Nawet nie widziałam, że jest tu przepis na śledzie, które robię od kilku lat wg przepisu z Galerii Potraw.

Moje tak wyglądają:
_ledzie_cytrynowe.jpg

 

Załączniki

  • _ledzie_cytrynowe.jpg
    _ledzie_cytrynowe.jpg
    15.9 KB · Wyświetleń: 3

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
A nie do końca ten sam, bo Twój przepis ma jeszcze goździki. I na pewno następnym razem dodam, bo wydaje mi się, ze smakowo będzie grało.
icon_biggrin.gif


No i proporcje soku z cytryny i oleju są dokładnie odwrotne.
icon_biggrin.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,335
1,404
113
Ale i jeden i drugi przepis opiera się na tych samych składnikach: śledź i cytryna. W szczegóły nie wnikałam.
mruga.gif

Wpisałam się, żeby nie dotknął Cię syndrom.
icon_mrgreen.gif
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Czy nazwa &quot;matiesy&quot; funkcjonuje gdziekolwiek indziej poza Bydgoszczą? Dla mnie to są matiasy.
Przepisu nie wykorzystam, mam uczulenie na goździki ale matiasy kupuje co najmniej raz w tygodniu, mogę je zrobić kiedyś z cytryną.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,335
1,404
113
Maryno, u mnie matiasy, a własciwie a'la matiasy. Matiesy uznałam za pomyłkę nie za regionalizm.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
To, że nasze matiesy to podróby, to chyba powszechnie wiadomo. Strasznie jestem ciekawa smaku prawdziwych. Ponoć w Makro można je dostać, ale cena dość wysoka. Ale obiecałam sobie, że kiedyś się szarpnę.
icon_biggrin.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
kawazmlekiem @ 24 Dec 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1491792To, że nasze matiesy to podróby, to chyba powszechnie wiadomo. Strasznie jestem ciekawa smaku prawdziwych. Ponoć w Makro można je dostać, ale cena dość wysoka. Ale obiecałam sobie, że kiedyś się szarpnę.
icon_biggrin.gif
Szarpnij sie, warto! kosztuja ok 20-25 zl za opakowanie, a w srodku sa 4 rybki. Sa tak dobre, ze wciagam je bez zadnych dodatkow, omal prosto z folii :D
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,305
1,601
113
I tak je też zawsze spożywam, ale co widzę tekst o moczeniu, to nachodzą mnie wątpliwości
icon_mrgreen.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
A ja zawsze smakuję, bo czasem jednak są ciut za słone, jak na mój gust i wolę sprawdzić.

No i narobiłaś mi, Yrsullo, smaka. Zrobię wg qd tym razem.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
kawazmlekiem @ 21 Feb 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1506927A ja zawsze smakuję, bo czasem jednak są ciut za słone, jak na mój gust i wolę sprawdzić.

No i narobiłaś mi, Yrsullo, smaka. Zrobię wg qd tym razem.
Robię tak samo, bo chociaż zawsze kupuję na tackach Lisnera, to zawartością soli potrafią się różnić i to bardzo.

edit: następny raz to będą w cytrynie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Byłam po zakupy i oczywiście kupiłam 2 tacki śledzi Lisnera. Spróbowałam i zdecydowałam się je pomoczyć. Na razie śledzie się moczą, a ja nadkroiłam na cytrynach skórkę na 8 cząstek, zdjęłam ostrożnie i ostrym nożem skroiłam białe albedo. Udało się, nawet nie uszkodziłam żółtej skórki. Po wymoczeniu, dalej jak w przepisie. Już się cieszę na nowe danie. Wczoraj w gościach objadłam gospodarzy ze zwykłych śledzików w oleju. Dzisiaj obiecałam przeslać im przepis na śledzie w cytrynie. Życzę miłego dnia.