Rozeta z ciasta drożdżowego ze śliwkami i orzechami

angoba

Member
Mar 11, 2005
17
0
0
0,5 kg mąki,
2,5-3 dkg drożdży,
2 jajka,
10 dkg masła,
15 dkg cukru,
250 ml mleka,

0,5 kg śliwek węgierek (mogą byc mrożone - ilości nie jestem całkiem pewna, zawsze robie na oko, ale nie moze być za dużo)
15 dkg orzechów włoskich,
cynamon
dżem morelowy


zrobić rozczyn z drożdży, 2-3 łyżek cukru, około 10 dag mąki i mniej wiecej połowy ilości ciepłego mleka, zaczyn ma mieć gęstość śmietany,
przykryć ściereczka i odstawić w ciepłe miejsce,
żółtka utrzeć z cukrem (około 10 dag) na kogel-mogel, masło roztopić i zostawić do ostygnięcia, kiedy zaczyn podwoi objetość dodać żółtka, resztę mąki i mleka i wyrabiać ...
jak będzie gładkie i lśniace dodać masło, znowu wyrabiać, uformować kulę i zostawić pod przykryciem do wyrośniecia w ciepłym miejscu,

śliwki umyć i wypestkować (mrożone rozmrozić i pozostawić do odcieknięcia), pokroić na ćwiartki, orzechy grubo zemleć, kiedy ciasto wyrośnie (podwoi objętość), wyłożyć je stolnicę, rozwałkować, posmarować białkami, część orzechów wyłożyć na ciasto, resztę wymieszać ze śliwkami i cynamonem, wyłożyć na ciasto, zwinąć w roladę, roladę pokroić na 4-5 centymetrowe kawałki, układac je lużno, pionowo w tortownicy wysmarowanej masłem, tak by powstała rozeta z roladek, odstawić do wyrośnięcia a potem do pieca na około 30 minut w 175 stopniach, po upieczeniu wysmarować podgrzanym dżemem morelowym

jako nadzienie można tez dać masę makową albo orzechową ale ja najbardziej lubię połączenie orzechów ze śliwkami