Panbrioche (Linn)

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Linn
Wczoraj zrobilam Panbrioche / jest to rodzaj ciasta drozdzowego. Bardzo spodobala mi sie moja forma do panettone, wiec maszyny uzylam tylko do wyrobienia ciasta.

Panbrioche
500 g maki / ja uzylam tylko manitoby, ale mozna wziac polowe typu "0" /
180 ml mleka czesciowo odtluszczonego / 1,6 mg tluszczu na 100 ml /
125 g mieciutkiego masla
100 g cukru / osoba, ktora wczesniej testowala ten przepis robila takze z cukrem z trzciny cukrowej /
szczypta soli
12,5 g swiezych drozdzy / zdziwilo mnie, gdyz na 500 g powinno byc 25 g - jeszcze jeden z mitow drozdzowych /
2 jajka
1/2 aromatu cytrynowego

Pieczenie w maszynie: program Basic / 3 godziny /, skorka Light / jasna /.

Ciasto po przelozeniu do formy typu panettone wstawilam do cieplego piekarnika / uprzednio nagrzanego do 50° i wylaczonego /.
Z uwagi na wysokosc ciasta / poprzednio musialam przykrywac folia / forme ustawilam na 2 "pietrze", nie na trzecim srodkowym.
Po mn. wiecej pol godzinie wlaczylam temperature 170° / wyczytalam, ze roznica miedzy pietrami wynosi 10° /.
Ciasto pieklo sie 60 minut. W sumie wyroslo na 14 cm / ze 2 cm ponad forme /. Po sprawdzeniu patyczkiem od razu wyjelam forme, a potem ciasto z formy / ustawiajac na podstawce do studzenia ciast, takiej podobnej do grilla /.
Ciasto nie opadlo ani milimetra!!! Po przekrojeniu okazalo sie wspaniale wyrosniete, pelne rownomiernie rozlozonych otworkow.
Dodam jeszcze, ze drozdze swieze przechowuje w zamrazalniku / aby nie wyrzucac /. Tez podobno nie nalezy tego robic. Kolejny drozdzowy mit obalony.
Opisuje tak dokladnie, gdyz osobom, ktore zaczynaja lub maja zamiar kupic maszyne, doswiadczenia innych bardzo sie przydaja.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja jakaś przytępiona dziś jestem chyba...

nie bardzo rozumiem, czy to ciasto można piec w maszynie... czy raczej tylko wyrabiac a piec w piekarniku :denknach:

i jak to wyrosło na 14 cm... to ono malutkie takie jest... nie mogę znaleźć zdjecia tego ciasta w necie..
icon_sad.gif
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Johasiu, ten przepis powyzej to chyba Linn podawala. Napewno nie bylam to ja... Wiec, prosze, wytnij moje imie ktore tam figuruje na gorze.
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
zgadza się, ze Linn
icon_smile.gif
Znalazłąm ten przepis w tym pliku z megadyskusja chlebową - i to była Linn :mrgreen:

a Linn nie ma a ja czekam na jakeis specjaly slodko-drozdzowe do maszyny... :mrgreen:
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Rzeczywiście - sądząc po "/" jako nawiasach, to musi być przepis podany przez Linn. Poprawione.
icon_smile.gif

I bardzo przepraszam za pomyłkę... :oops:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
To jest wersja calkowicie maszynowa:

PANBRIOCHE, czyli CHLEB-BRIOSZKA
/ bardziej ciasto niz chleb /
program Basic / 3-godzinny
skorka Light
1 aromat cytrynowy / pomaranczowy / waniliowy /migdalowy
180 ml mleka o temperaturze pokojowej
120 g masla / stopionego wczesniej w mleku /
2 jajka rozbite widelcem
150 g di cukru
1 szczypta soli
500 g maki wysokoglutenowej manitoba
12,5 g swiezych drozdzy
- maslo stopic w cieplym mleku
- jajka roztrzepac widelcem
- make przesiac
- swieze drozdze rozkruszyc
- kroic calosc dopiero po calkowitym wystudzeniu