Chleb Owieczki

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
[owieczka]

Chleb

1 litr mocno cieplej wody
50g swiezych drozdzy
1 kg maki + otreby lub opcjonalnie maka mieszana: razowa ze zwykla
1 czubata lyzka soli
2-3 lyzki stolowe oliwy
maselko do wysmarowania foremek (2 waskie, 30-40cm) i bulka tarta do ich
posypania
lyzeczka tymianku
odrobina kminku

Sposob przygotowania:
Do duzego gara (4l) wlewamy mocno ciepla wode i rozpuszczamy w niej drozdze mieszajac.
Wsypujemy make, i mieszamy.
Wsypujemy czubata lyzke (stolowa) soli, wlewamy na oko oliwe (pewnie ze dwie-trzy lyzki stolowe).

Odstawiamy na pol godziny w cieple miejsce

W tym czasie nie leniuchujemy tylko:

Smarujemy dwie foremki maselkiem i posypujemy bulka tarta -tylko solidnie.

Ustawiamy piekarnik z termoobiegiem na 250 st na pare minut.

Do nagrzanego piekarnika wstawiamy chlebek na 45 min.

W polowie czasu pieczenia mozna folia okryc wierzch chlebkow, zeby skorka sie nie spalila (ja tego nie robilam).

Podobny efekt uzyskuje przez postawienie foremek na najnizszym poziomie

Ciasto przed wlozeniem do formy jest rzadkie!!!

Do foremek sie je WLEWA!!!

W czasie wzrostu (przed wstawieniem do pieca) powinno zwiekszyc swa objetosc 2-
2,5-krotnie. W piekarniku o nastepne 50-80%.

To, ze ciasto jest rzadkie nie przeszkadza mu pieknie wyrosnac z garscia ziaren slonecznika czy sezamu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Penia

Member
Wrz 15, 2004
376
0
0
Chlebek najprostrzy na świecie do zrobienia, nawet dla tych co mają dwie lewe ręce. Bardzo "czysty" chlebek bo brudzi się tylko 1 miska, 1 łyżka i 2 keksówki :mrgreen: (rączki przy jego wyrabianiu pozostają czyste ).
Można go doprawić ziołami, czy dodać ziarenek i jest równie smaczny, miękki i porowaty.
J apiekłam go w piekarniku bez termoobiegu w 250 stopniach i doskonale mu to służyło. Gorąco polecam.
:smacznego:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
strasznie dużo tutaj wody!! około 2 razy więcej w porównaniu z innymi przepisami... już się gubię w tych proporcjach... :cry:
 

Penia

Member
Wrz 15, 2004
376
0
0
Z wodą to ten chlebak tak ma 1kg mąki: 1 litra wody.
Ja dodaję jeszcze dla osłody i smaku oraz zdrowia ok 1 szkl. otrąb a płatkami owsianymi. Jeszcze nigdy nie wyszedł mi z tego przepisu zakalec.
 

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
gruebel_2.gif
cry_1.gif
No to niestety, ja chyba będę pierwszą , która upiekła z tego przepisu przepiękny zakalec, ale nie mam dwoch lewych rąk, bo to nie moje pierwsze doświadczenie z chlebem, a inne wypieki mi wychodzą bardzo dobrze. Co prawda skórka chrupiąca i smaczna aczkolwiek dla mnie za słona, ale miekisz niestety mokry, bardzo delikatny jak pianka i wszystko się zapadło. Upiekłam ten chlebek z podwojnej porcji 1,5 mąki pszennej chlebowej i 0,50 żytniej. Nie wiem, może wodę dałam za ciepłą do drożdży bo jak się je przegrzeje to też nie dobrze, ale za bardzo się tym nie przejmuję i myślę że jeszcze raz spróbuję go upiec, bo jest to najszybszy chleb świata, i jeżeli oczywiście wyjdzie to włączę go do moich podręcznych wypieków, tak że czekajcie na moje dalsze poczynania z tym przepisem bo na pewno się podzielę. Ale tak to jest, gdzie się człowiek śpieszy tam się diabeł cieszy. Musiałam wybrać coś szybkiego, bo na zakwas nie mam niestety czasu, ponieważ jutro wyjeżdżam a moi domownicy chcieli chleba i to szybko, no i efekt jest. No nic, będę eksperymentować dalej i zobaczymy. Potem jak bardziej przestygnie prześlę zdjęcie abyście mogli zobaczyć to arcydzieło.
Ach, czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego chleb musimy wstawić do tak gorącego piekarnika, a potem obniżamy temperaturę, pytam bo nie mam termometru w piekarniku i muszę robić wszystko na oko a na dokładkę jedna strona mi bardziej przypieka od drugiej.

Pozdrawiam wszystkich
Ewa

wink.gif
Nie płacz Ewka bo tu miejsca brak, na twe babskie łzy la la la

A może mi ktoś powie gdzie znajdę jeszcze jakiś ekspresowy przepis na chleb, taki co go można zrobić w ciągu kilku godzin z mąki pszennej 750 i żytniej 720 bo takie mam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
Tak jak obiecałam, oto nasz zakalec,

chleb1.jpg
ch2.jpg
ch3.jpg

ale smakowo dobry. Gdyby nie te dziury po zapadniętym cieście, to by naprawdę wyglądał wyśmienicie, bo w piekarniku naprawdę był cudowny.
Tak też sobie pomyślałam że może to wina tego iż dodałam mąki żytniej za dużo.
Właśnie przekroiłam go na pół, niestety w miejscu zapadniętym jest cały gliniasty. Jaka szkoda.
 

Załączniki

  • chleb1.jpg
    chleb1.jpg
    67.5 KB · Wyświetleń: 6
  • ch3.jpg
    ch3.jpg
    75.9 KB · Wyświetleń: 4
  • ch2.jpg
    ch2.jpg
    96.2 KB · Wyświetleń: 6

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Za długo wyrastał i nie utrzymał się pod swoim ciężarem po prostu. Dodanie 1/3 mąki żytniej to dodatkowa możliwa przyczyna gliniastości chleba, lepiej moim zdaniem do chlebów drożdżowych dodawać pszenną pełnoziarnistą, a żytnią zostawić do zakwasowych. Ale pierwsze koty za płoty
icon_wink.gif
potrenujesz i będzie ok
icon_smile.gif
 

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
A oto co upiekłam dzisiaj, co prawda nie jest to co zaplanowałam bo nie miałam dostępu do internetu i nie mogłam wziąć przepisów ,ale kiedyś mąż mi ściągnął jakieś przepisy i wybrałam jeden z nich i zrobiłąm go na dwa warianty, z płatkami owsianymi (chleb z 3 porcji czyli 1,20 mąki) i mąką żytnią (z dwóch porcji, bo ten pierwszy taki wielki się zrobił że aż nie mogłam uwierzyć).

ch1.jpg
ch2.jpg

Przepis podam później bo teraz nie bardzo mam czas, ale powiem że ten akurat z żytnią się nie nada, chyba jest za ciężka bo słabo wyrósł.
Ale z płatkami jest super, mąż z córkami jedli na gorąco i myślałam że będę musiała dopiec, bo jeden chcę wziąć na prezent. Ale efekt jest widoczny.
lecker.gif

Jeszcze nigdy nie upiekłam takiego bochna, to jest którą zakłada się do piekarnika bez kratki. Dziś jestem prawie zadowolona.

Jak to jest z tymi żytnimi mąkami. Czy na zakwasie jest łatwiej upiec żytni bo lubię ten chlebek, tyle że do tej pory kupowałam w piekarni, ale chciałabym upiec też sama,
a na razie żytnia to dla mnie porażka. No cóż jak to mawiał mój znajomi kucharz - praktyka czyni mistrza.

Dobra zbieram się bo już krzyczą, że późno.
 

Załączniki

  • ch2.jpg
    ch2.jpg
    47.7 KB · Wyświetleń: 4
  • ch1.jpg
    ch1.jpg
    104.8 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vea

Member
Cze 16, 2007
33
0
6
robilam juz kilka razy, z roznymi ziarenkami i roznymi ziolami, a nawet z czosnkiem mi sie zdarzylo
icon_mrgreen.gif
chlebek cud miód - prosty, pyszny, dlugo swiezy
cvety.gif
 

kitek

Member
Maj 26, 2006
166
0
0
robiłam z połowy porcji,super się upiekł,niestety po zjedzeniu pierwszej kromki okazało się,że nie podzieliłam sobie soli
icon_eek.gif
i niestety chlebek nie nadaje się do jedzenia
icon_sad.gif
 

wolejwoda

Member
Lip 14, 2008
40
0
0
Mysle ze ten chleb pasuje tutaj jak ulal. Upieklem go w niedzele z pewnymi zmianami.Ilosc drozdzy zmniejszona do polowy, uzylem 1kg maki Poznanskiej (taka dostalem w sklepie z lenistwa nie chcialo mi sie wazyc)odjalem 1cup (szklanka)zastapilem maka razowa.Po 30minutach pieczenia w temp. 250 st.C (475 F)wyjalem z foremek i dopieklem ok 15 minut besposredio na kratce.W zalaczeniu zdjecia z calego procesu. Jeden chleb posypany slonecznikiem a drugi pestkami z dyni a w srodku szczypiorek. Jeszcze jedna uwaga, nie wiem czy foremki sa z niskie, czy jeszcze za duzo drozdzy lub za malo soli bo ciasto roslo bardzo szybko i zamiast 2 godzin jak w przepisie musialem wlozyc do pieca po 40 minutach?
DSC00907_1.JPGDSC00908_1.JPG
DSC00909_1.JPGDSC00910_1.JPG
DSC00911_1.JPGDSC00912_1.JPG
DSC00914_1.JPG
 

Załączniki

  • DSC00907_1.JPG
    DSC00907_1.JPG
    39.5 KB · Wyświetleń: 4
  • DSC00908_1.JPG
    DSC00908_1.JPG
    43.5 KB · Wyświetleń: 4
  • DSC00909_1.JPG
    DSC00909_1.JPG
    48.9 KB · Wyświetleń: 4
  • DSC00910_1.JPG
    DSC00910_1.JPG
    47.9 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC00911_1.JPG
    DSC00911_1.JPG
    72 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC00912_1.JPG
    DSC00912_1.JPG
    60.3 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC00914_1.JPG
    DSC00914_1.JPG
    53.9 KB · Wyświetleń: 3

wolejwoda

Member
Lip 14, 2008
40
0
0
Dzieki,
Chlebki rosly jak na drozdzach
icon_lol.gif
icon_lol.gif
Nastepnym razem sprobuje zrobic w trzech foremkach. Do tego (do wszystkich kiedy uzywasie swiezych drozdzy) przepisy bardzo wazne jest zeby woda (plyn) nie byl za goracy (zabija drozdze). Moja wyprobowana temperatura 32 stopnie C (90 stopnie F).
ccyb.gif
 

jkrafft

Member
Wrz 18, 2008
3
0
0
Witam jestem tu nowa ,skusiłam się na chlebek bo z monitora czułam już ten zapach -nie zawiodłam się chlebek wyszedł jak malowane .Dziękuję
 

Załączniki

  • DSC00243.JPG
    DSC00243.JPG
    136.4 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00244.JPG
    DSC00244.JPG
    127.5 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00245.JPG
    DSC00245.JPG
    146.9 KB · Wyświetleń: 0

sikasia

Member
Lis 5, 2008
1
0
0
Witam wszystkich serdecznie, jestem tu nowa i mam nadzieję,że częściej będę tu zaglądać.
Dziś upiekłam ten chlebek,nie dość,że robi się go ekspresowo to jest po prostu pyszny.Nie dodawałam żadnych dodatków,bo moje diabełki nie lubią i wszystko co znajdą to wydłubują.Ale na pewno spróbuję też innych chlebowych wypieków.
icon_razz.gif
 

Załączniki

  • DSC00025.JPG
    DSC00025.JPG
    44.4 KB · Wyświetleń: 0

Justyna77

Member
Wrz 28, 2009
125
0
0
Upiekłam dzisiaj ten chlebek-jest pyyyyyszny:) Jedyny minus to to-ze zrobiłam z połowy porcji
icon_wink.gif
Wyszły dwa nieduże chlebki
 

Załączniki

  • P1060493.JPG
    P1060493.JPG
    200.7 KB · Wyświetleń: 0