Rolada kawowa z Domowej Kawiarenki

sonja1

Member
Mar 13, 2005
310
0
0
Ciasto:
° 7 białek
° 7 żółtek
° 10 dkg cukru
° 14 dkg mąki pszennej
° 1 – 1,5 łyżki kakao
° 1 łyżka oliwy
° 1 cukier waniliowy
° szczypta soli
° w oryginalnym przepisie nie było proszku do pieczenia, ale ja na wszelki wypadek dodaję 1/2 łyżeczki – ze względu na dodatek oliwy do ciasta.

Białka ubić z solą na sztywno, dodać cukier i cukier waniliowy – ubijać do momentu, aż cukier się całkowicie rozpuści oraz piana po odwróceniu miski do góry dnem nie wysunie się z niej. Żółtka roztrzepać „rózgą” i dodać do piany. Delikatnie – ale zarazem dość energicznie, żeby piana zbytnio nie opadła pod wpływem tłuszczu zawartego w żółtkach – wymieszać. Dodać mąkę przesianą przez sitko razem z proszkiem do pieczenia oraz oliwę lub łyżkę roztopionego masła - wymieszać. Podzielić ciasto na dwie porcje. Do jednej dodać kakao – nie za dużo – tak żeby ciasto miało kolor kawy z niewielką ilością mleka.
Jasną masę wyłożyć do worka cukierniczego z końcówką do kremu i ukośnie wyciskać na dużą płaską formę [wyłożoną papierem do pieczenia ciasta] paski szerokości 2 - 3 cm, zachowując odstępy tej samej szerokości. Pomiędzy paski jasnego ciasta wycisnąć ciemne. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 180 st. na 5 – 7 minut. Ciasto zostawić w wyłączonym piekarniku do wystygnięcia na ok. 40 min – tyle
trwa wykonanie kremu. Po wystygnięciu, zdjąć z ciasta papier, rozsmarować krem i delikatnie, aby nie wycisnąć kremu zwinąć roladę. Następnie owinąć ją w papier, na którym była pieczona i wstawić do lodówki na kilka godzin, do zastygnięcia.

Masa kawowa:
° 400 g miękkiego masła [wcześniej wyjąć z lodówki – najlepiej na całą noc]
° 200 g cukru kryształu
° 4 jajka
° 250 ml kawy [świeżo zaparzonej i mocnej]
° 50 ml spirytusu

Jajka ubić z cukrem w gorącej kąpieli, aż masa będzie jasna i b.gęsta. Trwa to ok. 30 min.
Wstawić garnek z masą do zimnej wody, aby wystygła. W tym czasie 2 kostki masła „spienić”, tj. ubić mikserem najpierw na wolnych obrotach, potem włączyć „turbo”. Dodawać do masła po jednej łyżce masy jajecznej – wymieszać na jednolity gęsty krem. Dodać 1 – 2 łyżeczki fusów z kawy oraz spirytus – wymieszać.

Uwagi Limby
Krem, którym w finale P.Gwiaździński smarował gotową roladę miał jednolity kolor beżowy, tak jak kawa z mlekiem, ale nie pokazali, aby dodawał do niego kawę – chociaż w składnikach kremu wymieniał 250 ml kawy, tak jak wyżej zapisałam. W czasie prezentacji, dodawał do jasnego kremu wyłącznie fusy z kawy i zaznaczył, żeby nie było ich zbyt dużo – tak tylko do smaku. Widziałam ten program 2 razy i specjalnie zwracałam no to uwagę, bo wydaje mi się, że 1 – 2 łyżeczki fusów nie zabarwią kremu na tak jednolity kolor – wg mnie będzie to jasny krem w kropki. Ale ja nie robiłam kremu kawowego dokładnie wg tego przepisu, tylko wg swojej metody, tzn. składniki takie jak wyżej, lecz nieco inne wykonanie. Ja robiąc krem kawowy, dodaję kilka łyżek b.mocnej, zaparzonej kawy - do masy z jajek – tuż po jej ubiciu, gdy jest jeszcze gorąca. Wtedy ładnie połączy się z masłem i nie ma obawy, że wypłynie. Na końcu, już do gotowego kremu dosypuję łyżkę kawy bardzo drobno zmielonej, ALE NIE ZAPARZONEJ – wg mnie świeża kawa daje lepszy aromat.



Skopiowałam przepis razem z uwagami Limby z FK, która ten przepis zapisała i wypróbowała.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
podnosze, bo ciekawy przepis, moze sie skusze
icon_biggrin.gif