Focaccia

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Focaccia
280 g semoliny / maki z pszenicy twardej /
200 g maki pszennej
310 ml wody / 28° /
1 lyzka oliwy extravergine
4 lyzeczki cukru
2 lyzeczki soli
1 torebka drozdzy instant / 7 g /
oliwa + woda + sol morska gruba / oregano lub rozmaryn /
Program: Dough / bez pieczenia /
Pieczenie: 20 minut w temp. 220°
- natluscic forme prostokatna / nie uzywac papieru do pieczenia /
- wyrosniete ciasto zostawic w maszynie jeszcze przez 15-20 minut, nastepnie przelozyc do formy / rozciagnac dokladnie /
- zostawic jeszcze na 15-20 minut w cieplym piekarniku
- posmarowac wierzch oliwa wymieszana z woda / focaccia nie wyschnie w czasie pieczenia /, palcami porobic dolki w ciescie
- posypac powierzchnie gruba sola / oregano /
- piec w temperaturze 220° przez 20 minut
- po upieczeniu wyjac focaccie z formy, posmarowac znowu oliwa z woda / wsiaknie po 2 minutach /

Wersje:
- focaccia z dodatkiem oliwek
- focaccia z cebula podduszona na patelni
- focaccia z szynka parmenska, szynka wedzona, z serem
- ciasto przed upieczeniem mozna podzielic na 2 czesci, faszerujac w srodku szynka, serem, mozzarella, tunczykiem, cebula itp. i pokrywajac pozostala czescia ciasta / upiec dopasowujac ewentualnie czas pieczenia /
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Oj dobra... Musze jednak podrzucic kilka innych. Chce je jednak najpier wytestowac z uzyciem maszyny. Nawet wiem, ktora bedzie nastepna.
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Linn trzymam za słowo, od niedawna mam maszyne do chleba i jakby tak w niej udało sie robic focaccie to by było super.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Rozumiem ciasto? Chociaz mam gdzie tez przepis na "panfocaccia" / chlebo-focaccia /, czyli focaccia pieczona w maszynie do chleba.
Ja myslalam o focacci apulijskiej z dodatkiem gotowanych ziemniakow. Zrobie w weekend, przetestuje i wstukam. A tak w ogole chodzi za mna chleb z maki kasztanowej i orzechow: jak na zlosc nigdzie jej nie ma. Ostatni, kiedy ja widzialam, pomyslalam: i co ja z niej zrobie :dump:
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Tak chodzi o wyrabinie ciasta w masyznie, pieczenie w piekarnku.

Linn jako możesz mi robić smaka na takie chleby, u nas z mąką razową bywa problem a Ty masz dostęp do maki z kasztanów czy z orzechów, Oj nieładnie :mrgreen:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Orzechy maja byc siekane, a maka jest naprawde rzadkoscia. Troche mnie to dziwi, gdyz we Wloszech bardzo popularne jest ciasto "castagnaccio". Byc moze ma ona charakter sezonowy i ta nowa dopiero bedzie.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a jak nie ma sie semoliny, to co zrobic...
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Właśnie piekę tą focaccię, dodatkowo sypnełem suszonymi pomidorami, suszoną papryką, bazylią, rozmarynem, oregano i wycisnełem do ciasta czosnek.

Zaraz będziemy ją wcinać u znajomych :lol:

Surowe ciasto z semoliną było bardzo milusie w dotyku, ciężko było oderwać od niego dłonie :lol: mmmmm.....
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Moja wersja bez semoliny własnie na blaszce czeka na pieczenie

Natka sobie wymysliła na kolacje i oczywiście bez dodatków tylko zioła i oliwa :roll:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mozna przekroic i cos wlozyc do srodka: np. dobry ser, grzyby jak do zapiekanki.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Genialna wspaniała pyszna... tylko dlaczego ja zrobiłam połowe porcji :dump: Została pożarta solo i troche maczana w oliwie z oliwek - poezja

Dzięki za przepis :blume:

...acha bez semoliny wychodzi wspaniała wiec z semolina musi być boska
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zapomniałam napisać o wrażeniach :oops:
Do ciasta wcisnęłam 3 duże ząbki czosnku, sypnełem suszonych pomidorów Kamisa i świeżego rozmarynu :lol:
Pycha i pachnąca była, na samo wspomnienie dziób mi się uśmiecha :lol: