Łosoś w cieście francuskim - Rafaelki*

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
autor : RAfaelka

Danie dobre dla osób, które nie lubią pracochłonnego pichcenia.

100 g żółtego sera
koperek
szczypiorek
niecała szkl. śmietany kremówki
biały pieprz
1 duże opakowanie ciasta francuskiego
200 g wędzonego łososia
2 limetki

Ser zetrzeć. Koperek i szczypiorek posiekać i wymieszać wszystko razem z niewielką ilością (ok. 50 ml) kremówki, doprawić białym pieprzem.
Ciasto rozmrozić. Ułożyć na cieście łososia, posmarować masą serową, zrolować.
Piec ok. 30 min. (190 stopni).
Limetki sparzyć. Z jednej wycisnąć sok. Druga limetkę pokroić w plasterki.
Ok. 100 ml kremówki ubić, połączyć z pozostałą częścią śmietany, sokiem i skórką z limetki. Sos doprawić solą, cukrem i pieprzem. Strudel
pokroić w plastry i udekorować plasterkami limetki. Podawać z sosem i np. brokułami.

Rafaleka wyjaśnia :
Potrzebujemy do wszystkiego niecałą szklankę kremówki ok. 200 -220 ml. Z tej ilości odlewamy trochę śmietany i mieszamy z serem, tak aby powstała z tego dość "zwięzła" masa serowa.

Teraz z tego, co zostało, (czyli ok. 150 ml) odlewamy ze 100 ml i to ubijamy. Ubitą śmietanę łaczymy z tą nieubitą resztką, sokiem itd. Sos wtedy jest puszysty, a jednocześnie nie taki gęsty.

Ja to wszystko robię na oko i szczerze mówiąc trochę mi trudno podać dokładniejsze ilości, ale mam nadzieję , że powyższe wywody są teraz w miarę zrozumiałe.
---
ja - marghe - robiłam zarówno ze swiezego jak i z wędzonego łososia
polecam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Wyciągam, bo wymyśliłam sobie, że jutro zrobię w ramach obiadokolacji walentynkowej
lecker.gif
Przemawia do mnie opis - mało pracy, smaczne efekty
icon_mrgreen.gif

Mam tylko 3 pytania:
- Czy śmietana kremówka to taka, jak słodka śmietana w kartoniku do ubijania, 30% tłuszczu, dość płynna? Czy musi być gęsta? Kwaśna? Jeszcze jakaś inna?
- Czy, jak zroluję, to to ciasto w środku się upiecze? Czy trzeba jakiś patent zastosować, żeby nie było mokre?
- Rozumiem, że piekę strudel w całości, następnie czekam aż przestygnie, wtedy kroję i podaję

Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości
anbetung.gif


 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Mimo wątpliwości, zrobiłam. Rzeczywiście jest super proste i szybkie w wykonaniu.
Bardzo dobre wyszło, tylko niefotogeniczne strasznie
icon_wink.gif
Śmietankę dodałam taką, jaką miałam czyli 30% w kartoniku do deserów. Wykorzystałam jej tylko trochę do masy serowej, a śmietanowy sos pominęłam, bo bałam się kalorii
icon_redface.gif
W środku rolada była nieco wilgotna i ciągnąca (pewnie przez ser), ale nie zakalcowata, także niepotrzebnie się bałam. Zjedliśmy z mieszanką sałat.
Trzeba tylko uważać, bo w trakcie pieczenie trochę "soku" (tłuszczu z łososia?) wypłynęło, przynajmniej u mnie tak było. Nie wiem, czy można tego uniknąć? Ciasto zwinęłam tak, żeby zakończenie było na spodzie, czy są jeszcze jakieś sztuczki? Chociaż może lepiej, że ten tłuszcz został na blaszce
zahnlos.gif