Tureckie Kofte (Meat balls)

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0


składniki
1 kg mielonego mięsa (1/2kg baraniny + 1/2kg wieprzowiny lub wołowiny)
1 kromka czerstwego chleba lub 1 czerstwa bułka
3-4 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki czerwonego pieprzu (lub cayenne)
1 łyżeczka czarnego pieprzu
1 łyżeczka świeżo mielonego kminku
1 łyżeczka czubricy
szczypta chilli
2 średnie cebule
3 łyżki wody
1 łyżeczka soli
1/2 pęczka zielonej pietruszki
1 łyżeczka oliwy

sposób przygotowania
Pietruszkę i cebulę drobno posiekać. Z chleba lub bułki usunąć skórkę i namoczyć przez 10 min w wodzie, po czym odcisnąć i dokładnie wyrobić (zagnieść). Czosnek przecisnąć przez praskę.
Mięso wymieszać z cebulą, chlebem, pietruszką, czosnkiem oraz z wszystkimi przyprawami. Dodać odrobinę wody, mięso dokładnie wyrobić. Jeżeli mięso jest grubo mielone, należy jeszcze raz dokładnie je przemielić, choć polecam całą masę razem dokładnie zmielić w maszynce do mielenia mięsa, tak aby była gładka i nie było widać kawałków cebuli.
Formować małe owalne "kiełbaski" lub kulki, każdą z nich posmarować oliwą i piec na grill'u lub patelni przez 2 min z każdej strony.

Polecam!!!


dodatkowe informacje
Jeżeli chcemy by "mięska" były mniej aromatyczne można zwiększyć ilość mięsa do 1,5 kg, lub proporcjonalnie zmniejszyć ilość przypraw.
 

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
brzmi pysznie)
mniam.gif

czy ta baranina jest konieczna??czy samo wieprzowe to juz nie to?kiedy wbic te patyki???
Na zdjeciu wygladaja jakby byly czyms posypane -czy to tylko takie zludzenie.
Kiedys jadalm takie na weselu bylo pychota
icon_razz.gif
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Nie jestem Iwcia, ale moge podpowiedziec ze u nas daje sie pol wieprzowiny i pol wolowiny, duzo cebuli, troche czosnku (i jedno i drugie bardzo drobno posiekane), sol i pieprz. Formuje sie z tego kulki i smazy na oleju na patelni.

U mnie w przedszkolu czesto robili takie čufte w sosie pomidorowym (najpierw smazone, potem wrzucone na chwile do gotujacego sie sosu) z ziemniakami puree. Pycha.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Bardzo często robie mielone na różne sposoby. Wprawdzie baraninę miałam raz w życiu, ale daje mieszanke wołowo-wieprzową, czyli tradycyjne mielone.

Ta posypka na wierzchu może być większymi kawałeczkami tartej bułki.

Moim zdaniem mielone są znacznie smaczniejsze smażone na smalcu.
Czubrica w tym przepisie nada charakterystyczny smak, reszta składników doś często używana przeze mnie, zrobie następnym razem w formie wałeczków, dodam czubricę i nazwę inaczej potrawę
icon_lol.gif

Patyczki do szaszłyków mam w dużej ilości
icon_lol.gif