Szarlotka krucho-biszkoptowa

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Szarlotka krucho-biszkoptowa

- 75 g masla
- 75 g cukru pudru
- 1 jajko
- 200 g maki
- 1250 g jablek
- 50 g rodzynek
- 75 g siekanych orzeszkow laskowych / orzeszkow piniowych /
- sok i otarta skorka z 1 cytryny
- 1 lyzeczka imbiru
- 1 lyzeczka cynamonu
- 3 jajka
- 3 lyzki cukru
- 3 czubate lyzki maki
- 3 lyzki cieplej wody
- cukier waniliowy
- 1 plaska lyzeczka proszku do pieczenia

1. ocieplone maslo wymieszac z cukrem pudrem, dodac jajko i zagniesc
2. dodac przesiana make, znowu zagniesc, ciasto w formie kuli zawinac w przezroczysta folie, wlozyc do lodowki na 30 minut
3. jablka umyc, obrac, pokroic na plasterki
4. rodzynki namoczyc w cieplej wodzie, odsaczyc i osuszyc
5. do jablek dodac rodzynki, sok i skorke z cytryny, cynamon, imbir i orzechy
6. ciasto wyjac z lodowki, rozwalkowac, wyciac forme wieksza od tortownicy o 4 cm i zlozyc na czworo
7. forme wylozyc ciastem przyciskajac jego brzegi do tortownicy, ciasto pokluc widelcem
8. jablka z dodatkami przelozyc do srodka formy
9. piec w temperaturze 180°C przez 20 minut
10. bialka zmiksowac z ciepla woda, posypac cukrem pudrem, dodac zoltka i make przesiana z proszkiem do pieczenia, delikatnie wymieszac
11. ciasto wyjac z pieca i polac masa biszkoptowa
12. piec jeszcze przez 20 minut w temperaturze 180°C
13. ciasto wyjac z piekarnika i posypac cukrem pudrem
14. mozna podawac z bita smietana

findusknapp.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
ciasto jest bardzo ciekawe ale ciut czasochlonne... zmienilam jednak moj wczorajszy wpis, bo i zmienilam zdanie na temat tego ciasta. Po upieczeniu wg wskazowek autorki posypalam cukrem pudrem ale ciasto bylo jednak za kwasne (w jablkach nie ma cukru), mielismy goscia i stwierdzilam, ze zaszaleje i dorobilam bita smietane i to bylo to, czego brakowalo- rewelacja!!! od razu niemal cale zniknelo...

jest calkiem innym ciastem niz zwyczajowe szarlotki i na pewno wejdzie na stale do mojego menu...

DSCF5983.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Jednak wstawilam ten przepis. Widze, ze nawet ktos upiekl. Faktycznie 2 rodzaje ciasta zajmuja troche czasu: sama robie ja rzadko. Mozna podac ja nawet z lodami. Przepis pochodzi chyba z jakiegos starego niemieckiego tygodnika / jesli dobrze pamietam, gdyz przywiozlam go przed laty z Polski /.