Crumble ze śliwkami - coś na zakończenie sezonu śliwkowego

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
Smakowite ciasto z pyszną chrupiącą kruszonką. Idealne na ciepło z bitą śmietaną. Polecam!!!
a16.jpg

ciasto:

15 dag maki
7 dag cukru pudru
10 dag masła lub „Kasi”
1duże żółtko lub 2 małe
1 łyżka gęstej śmietany
odrobina proszku do pieczenia
mała szczypta soli
tłuszcz do formy
bułka tarta

kruszonka:

1/2 kostki masła
1/3 szklanki cukru
1 torebka cukru wanilinowego
około 200 g mąki
szczypta proszku do pieczenia

1 łyżka brązowego cukru
1 łyżeczka cynamonu
około 500g śliwek węgierek
bita śmietana

Mąkę przesiać, dodać posiekane masło, cukier puder, żółtko, śmietanę, proszek do pieczenia i sól. Wszystko wyrobić na gładkie ciasto. Włożyć na 30-60 minut do lodówki.
Przygotować kruszonkę. Zagnieść posiekane masło z mąką, cukrem, cukrem wanilinowym i szczyptą proszku do pieczenia. Również włożyć do lodówki na ten sam czas co kruche ciasto.
Formę do tarty wysmarować tłuszczem, wysypać bułką tartą, a następnie wykleić ciastem. Podpiec w piekarniku rozgrzanym do 180C przez około 15 -20 minut.
Śliwki umyć, przepołowić, wyjąć pestki.
Podpieczony spód wyjąć z piekarnika, ułożyć na nim śliwki , posypać brązowym cukrem i cynamonem. Wierzch ciasta posypać kruszonką, utartą na tarce o grubych wiórkach. Piec do momentu, aż kruszonka będzie jasno złocista. Podawać na gorąco lub po wystudzeniu z bitą śmietaną. Smacznego!!!
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Iwciu, cieszę się, że jest gdzie wpisać opinię ... wykonałam crumble juz przed tygodniem, super pachniało węgierkami w całym domu - ale tylko mi sie wydawało, że mam załatwiona sprawę ciasta na niedzielę. Wyjęłam z piekarnika i od razu poszło na "trójkąty", a następnie do brzuszków. A dla mnie blacha do umycia.
 

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
Janie,
Bardzo sie ciesze, ze smakowalo. Myslę, że podobne ciasto mozna zrobic np. z wiśniami i zamiast cynamonu dodac cukier wniliowy
icon_smile.gif
Do tego bita smietana i pycha
icon_smile.gif
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Wyciagam bo dziewczyna maja problem co z owocami robic. :mrgreen:

Obie wersje, sliwkowa i wisniowa sa swietne. Do wisniowej dalam dwie lyzki maki ziemniaczanej i dwie lyzki amaretto.
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
dzięki Syl, co ślepemu po oczach :dump:
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Polecam w wersjach
- gruszki, wanilia, cynamon
- jabłka, wanilia, cynamon
- śliwki, cynamon
- wiśnie saute
- morele saute albo z wanilią
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Iwciu zrobiłam
icon_smile.gif
wygląda super, pomijając nawet fakt, że "zjechały" mi boczki w piekarniku
icon_mrgreen.gif
Jak narazie podskubałam troszke kruszonki i jest po prostu PYSZNA!
mniam.gif
tak smacznej kruszonki jeszcze w życiu nie jadłam! A jak smakowalo ciacho rodzince dam znać jutro, bo to na impreze
icon_wink.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Rodzinka szalała
icon_mrgreen.gif
po raz kolejny rozkazano mi otworzyc cukiernie
icon_wink.gif
Dziękuję Iwciu za pyszne ciacho!
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Fotka robiona "na szybko" i jakości byle jakiej. Za to crumble - jakości pierwszorzędnej. Przepyszne! Dodatkowo z wierzchu posypałam cukrem brązowym. Mniemmm!

crumblezesliwkami2ek8.jpg
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
jak to byle jaka jakość?? do mnie Twoje ciacho baaardzo przemawia
icon_smile.gif
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Pychotka
icon_smile.gif

Miałam je zapisane na liście do zrobienia już dawno i nie wiem czemu go nie robiłam , teraz już bedę robić często bo mi strasznie smakuje... mniaaaaaam!!!!!!!

(wymieszałam śliwki, których miałam za mało z jabłkami)
 

Pysia

Member
Sie 11, 2005
962
0
0
Bardzo dobre
lecker.gif
 Zrobiłam na babskie spotkanie przy kawie , zjedzone do ostatniego okruszka - przepis oczywiście poszedł w świat.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,377
3,656
113
Zastanawiam się, skąd nazwa crumble dla tego ślicznego półkruchego placka ze śliwkami?
gruebel_2.gif

Zawsze mi się wydawało, że tak nazywają się owoce zapieczone pod kruszonką...
gruebel_2.gif

Bez tego ani chybi marketingowego wybiegu byłby przecież równie apetyczny i zachęcający do pieczenia...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: